ABD Başkanı Trump, Avrupa'dan Yapılacak Seyahatleri Durduruyor

ABD Başkanı Trump, Avrupa'dan Yapılacak Seyahatleri Durduruyor

Finans piyasaları düştü. İtalya neredeyse tüm işletmelerin kapanmasını emretti; ve Dünya Sağlık Örgütü virüsün yayılmasıyla salgını ilan etti. ABD Başkanı Trump, Cuma gününden itibaren önümüzdeki 30 gün boyunca Avrupa'dan tüm seyahatlerini askıya alacağını söyledi. Kısıtlamalar İngiltere için geçerli olmayacak.

Başkan Trump, 'güçlü ama gerekli' bir eylemde bulunduğunu söyledi

ABD Başkanı Trump Çarşamba gecesi, yeni koronavirüs vakalarına karşı, Cuma gününden başlayarak Avrupa'dan gelen tüm seyahatleri 30 gün boyunca askıya alarak ABD'ye girmesini engellemek için “güçlü ama gerekli” önlemler aldığını duyurdu. Başkan, kısıtlamaların İngiltere için geçerli olmadığını söyledi.

Oval Ofisi'nden konuşan Trump, korona virüsü “korkunç bir enfeksiyon” olarak nitelendirdi ve “koronavirüs salgınına benzeri görülmemiş tepki” hakkında konuşmak için ulusa seslendiğini söyledi. Başkan ayrıca, sağlık sigortası şirketlerinin koronavirüs tedavilerinin yanı sıra feragat ile ilgili ortak ödemeleri de kapsayacak şekilde sigorta kapsamını genişletmeyi kabul ettiklerini söyledi.

Vergi Ödemeleri Erteleniyor

ABD Başkanı Trump, hastalanan veya karantinaya alınması gereken işçilere mali rahatlama sağlamak için yakında acil durum eylemini duyurmayı planladığını da sözlerine ekledi. Bakan, Kongre'den bu rahatlamayı uzatmak için yasama eylemi yapmasını isteyeceğini, ancak bunun ne olacağını ayrıntılandırmayacağını söyledi. Hazine Departmanına “bazı bireyler ve işletmeler için faiz veya ceza olmaksızın vergi ödemelerini ertelemeyi” talimat vereceğini söyledi.

Ellerini bağlamış masasında kararlı bir şekilde oturan Trump, sonunda virüsün ciddiyetini kabul ediyor, ona “korkunç bir enfeksiyon” diyor ve Amerikalıların gerekli olmayan seyahatleri kesmeleri gerektiğini kabul ediyordu.

Bu, Amerikalıları “sakin kalmaya” çağırdığı ve virüsün yakında ortadan kalkacağını söylediği Salı günkü olağan tutumunda değişiklik olduğuna işaretti. Ancak Trump, tıp uzmanları pandeminin kötüleşeceği konusunda uyarmış olsa bile, koronavirüsün yayılması için hızlı bir bitiş tarihi beklemeye devam ediyor “Bu finansal bir kriz değil” dedi. “Bu, ulus ve dünya olarak üstesinden geleceğimiz geçici bir andır.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.