Youtube Videolarındaki Bitcoin Virüsü

Bitcoin’in bu denli revaçta olduğu şu zamanlarda bunun üzerinden haksız kazanç elde etmek isteyen insanların olması da normal. Şimdi ise yeni bir aldatmaca kampanyası Youtube üzerinden insanları zor durumda bırakmaya başladı. Youtube videolarındaki ücretsiz Bitcoin oluşturduğunu iddia eden bir yazılımın tanıtım videoları ile bir anda gündeme oturdu.

aslında bir trojan ile kullanıcıların bilgisayarlarına sızmaktan başka bir şey değil. Güvenlik araştırma şirketi Frost, bu videoları yaklaşık 15 gün boyunca takip etti. Şirkete göre Youtube bu videoları takibe almış durumda. Her ne kadar tespit edilen videolar ve bu hesaplar kapatılsa da bu kişiler hiç vakit kaybetmeden yeni kanallar yaratıp bu videolar yeniden bu kanallara yüklüyorlar. Bu videolarda Bitcoin ürettiği iddia edilen bir yazılım tanıtılıyor ve bu yazılımın indirilmesi için videonun açıklama kısmında bir link veriliyor.

Bilgisayara Trojan Yükleniyor

Anlaşıldığı üzere bu yazılım aslında bir Trojan. Kullanıcılar bu yazılımı indirip kurduktan sonra Qulab Trojan sistemine dahi ediliyor. Bilgisayara giren bu trojan işinin temel bilgilerini ve panoya kopyalanmış olan verilerini çalıyor. Bilgisayarın sistem klasörüne kendisini kopyalayan trojan göz atma geçmişini, kaydedilen tarayıcı kimliklerini, çerezleri, Filezilla, Discord ve Steam kimlik bilgilerine kaydedilen bilgileri çalıyor. Bununla birlikte Fumko’dan yapılan açıklamada trojanın .txt, .maFile ve .wallet dosyaları da dahil olmak üzere daha pek çok dosya biçimini çalabileceği belirtildi.

Qulab tarafından ele geçirilen bilgisayarın panosu, bilgisayar tarafından kontrol edilmeye devam ediyor ve gerekli veriler tespit edildiğinde bu veriler korsanların seçtiği verilerle değiştiriliyor. Kripto paraların adreslerini hatırlamak zordur. Bu nedenle kullanıcılar, kendi panolarının korsanlar tarafından ele geçirilip geçirilmediğini bilemez ve yapılan değişiklikleri de tespit edemezler.

Eğer trojanın sisteminizi etkilediğini düşünüyorsanız, tüm finansal hesaplarınızın şifrelerini ve ziyaret ettiğiniz web sitelerinin tarayıcınızdaki kısa yollarını değiştirmeniz tavsiye ediliyor. Kendinizi daha güvende tutabilmek adına bir şifre yöneticisi yardımı ile tahmin edilmesi güç şifreler oluşturabilirsiniz.

Bitcoin SV’nin Mayıs ayındaki performansı hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bitcoin Satoshi Vision 'dan Mayıs Ayının En İyi Performansı başlıklı makalemizde Bitcoin SV en iyi performans, Bitcoin SV ne kadar ve Bitcoin SV Yükselişi Devam Edecek mi ? hakkında bilgiler verilmektedir.

Comments (No)

Leave a Reply