Bitcoin’in Düşüşe Geçmesinin 3 Sebebi

Bitcoin dalgalı şekilde hareket etmesi son dönemde Bitcoin’in 8.000 doların altında %10 oranında düşmesiyle şimdilik ortadan kalkmış gibi görünüyor. Bitcoin’in düşüşe geçmesinin 3 sebebi bu yazımızda ele alacağımız ana konu.

Coinbase Balina Manipülasyonu

Bir balina kısa süre önce Coinbase’e 25.160 BTC gönderdi ve kısa bir süre içinde fiyatta büyük bir düşüş yaşandı. 200 milyon doların üzerinde olan bu işlem bilerek yapıldığı ve Bitcoin’in daha düşük bir değerden satın alınabilmesi için yapıldığı düşünülüyor. Coinbase balinası para aktarıldıktan kısa bir süre sonra muhtemelen satış ve satın alma ile birlikte 15 milyon dolarlık bir kar elde etti. Bu hareket geçtiğimiz pazar günkü büyük düşüşün katalizörlerinden bir tanesi olarak tahmin edilirken, Bitcoin Pazartesi günü %7’nin üzerinde 8.750 dolardan, Salı günü ise 8.100 dolardan kapanış gerçekleştirdi.

Bitcoin’in Düşüşe Geçmesinin 3 Sebebi

Beklenen Fiyat Düzenlemesi

Bitcoin fiyat düşüşünün olası bir başka nedeni de sağlıklı bir düzeltme olabilir. Bitcoin’in hiç gerileme görmeden sürekli olarak artacağı fikri temel olarak imkansızdır. Sadece 2019 yılında Bitcoin %110’luk bir artış gösterdi. Sadece geçtiğimiz aya düşen pay ise %40’dı.

İLGİLİ HABER:  Bitcoin Düşüyor. Düşüşün Arkasında Ne Var?

Fiyat Hareketi Düzenlemeyi Doğrular

Emtia ve kripto tüccarı Peter Brandt, Bitcoin’in fiyat hareketinin geçen hafta Doji’nin üst düzey bir modeliyle biten bir düzeltme için yapıldığına inanıyor. Brandt, Doji ile ilgili olarak, tüm borsaların aynı hareketleri içermediğini, ancak volatilitenin beklendiğini açıkladı. Brandt, “Çoğu ana borsada doji top bulunmuyor, yalnızca Bitstamp güvenilir bir bozdurma sunuyor. Önümüzü görebilmemiz kısa vadede bir çözüm olacaktır, ancak büyük olasılıkla daha geniş dalgalanmalar yaşanacaktır.” Dedi. BTC alıcılarının tükenmesinin yanı sıra, manipülasyonun da dahil olduğu bu son fiyat düşmesine yol açan birkaç faktör görülmekte.

İLGİLİ HABER:  Asya Para Transferleri Ripple Altyapısı İle Yapılacak !

Netflix’de yayınlanan ve kripto paraları suç unsuru olarak gösteren program hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yok

Cevap bırakın