Bitcoin Yorumu: İngiltere’nin AB’den Ayrılması Bitcoin İçin Ne Anlama Geliyor?

31 Cuma günü, İngiltere üç yıl bekledikten sonra resmi olarak AB’den ayrıldı . Dünyanın en büyük ticaret bloğundan çıkması İngiliz vatandaşları için hem umut hem de korku getiriyor. Belirsizlik çıkış sorununu çevrelemekte ve bu  durumda Bitcoin’in yükselmesi sağlanabilir.Ticaret görüşmelerinin gün sonuna kadar devam etmesi bekleniyor.

Ekonomik Belirsizlik Bitcoin İçin İyi Haber

Ekonomik belirsizlik zamanlarında, Bitcoin  en yüksek seviyelere çıkmaktadır . Bu, 150’den fazla hayat iddia eden ve dünyaya yayılmaya devam eden Corona virus hakkında artan korkuların bir sonucuydu . Bu virüsün 40’tan fazla ülkeye yayıldığı ve 10.000’den fazla kişiye bulaştığı bildirildi. Aynı zamanda, kaynaklandığı Çin ekonomisini durma noktasına getirdi. Ekonomileri genişletmeye   devam ederse Bitcoin bu durumdan beslenir ve akabinde 12000 dolar bandına kadar rahat bir şekilde yükselir.

Ulusal Drama

İngiltere’de büyük bir ekonomik belirsizlik var. AB, İngiltere’nin her zaman bir arkadaş olacağını belirtmesine rağmen, ticaret anlaşmasında adil bir şekilde hareket edecektir. AB son üç yıldır İngiltere’nin teklif ettiği ticaret anlaşmalarını reddetti. Aslında İngiltere ticaret anlaşması olmadan AB’den çıkmanın eşiğine gelmişti.

2020 yılına giriş yaparken artan Bitcoin fiyatları, Euro Bölgesi’nde yaşanan ekonomik gelişmelerden sonra düşüşe geçmişti. Bitcoin’in en yoğun hareketliliğe sahip olduğu piyasalardan biri olan Çin’de Corona Virüsü’nün çıkması, fiyatları etkiledi. Salgının yaşanmasıyla birlikte BTC fiyatlarında ciddi oranda düşüş gözlemlendi.

Yüzde 2’ye Yakın Düşüş

Dünyanın en büyük kripto para birimi olan BTC, haftaya yüzde 1,66’lık bir düşüşle başladı. Yaşanan bu düşüş sonrasında 8 bin 246 Dolar seviyesine gerileyen BTC’nin Chicago Ticaret Borsası (CME) üzerinde işlem gören vadeli işlemlerinde de düşüşe uğradı. Burada da yüzde 1,49 oranında gerileme yaşadı ve BTC fiyatı 8 bin 245 Dolar’a düştü.

Bitcoin’in bu durumu 6 Ocak tarihinden sonra “ilk defa” kırmızı mumla kapatma riskinin olduğunu gösterdi.

Salgın Ekonomileri Etkiledi

Yüksek riskli piyasalardaki yatırımcıların daha iştahlı olması, kayıpların yaşanmasını da giderek arttırıyor. Salgın nedeniyle etkilenen ekonomilerin başında Almanya ve Fransa bulunuyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yapılan açıklamalara göre virüsün küresel bir salgın olarak görülmemesi de ABD’ye ait üç piyasadaki vadelileri de yükselişe sürüklüyor. Çin hisse senetlerinin son sekiz ay içerisindeki en kötü zamanlarını yaşaması ve ABD’nin güçlü bir rakip olarak görülmesi BTC fiyat hareketinde negatif bir etkiye sahip olduğu düşünülüyor.

İLGİLİ HABER:  Bitcoin Yorumu: Neden Bitcoin'e Güvenmeliyim?

Türkiye’de yapılan bir araştırma sonucunda bir milyon Türk’ün Bitcoin yatırımcısı olduğunu ortaya çıkardı. Türk yerli ve yabancı platformlar içerisinde aylık ortalama olarak 500 ile 700 milyon dolarlık işlem yapıldığını ortaya çıkaran bu araştırma, en büyük kripto para yatırımcıları arasında Türklerin de olduğunu gösterdi.

Türkiye En Çok Yatırım Yapan Ülkeler Arasında

Kripto para piyasasında Türkiye’den yoğun bir şekilde işlem yapıldığını gözler önüne seren bu araştırma, Türkiye’deki Bitcoin yatırımcı sayısının 1 milyonu aştığını gösterdi. İşlem hacminin aylık ortalama 500 ile 700 milyon arasında olması, Türkiye’nin bu işlem hacmi ile “en çok yatırım yapan ülkeler” arasına girmesini sağladı.

Konuya yönelik olarak açıklama yapan Bitci.com Genel Müdürü Altan Tan, “Türkiye ise dünyadaki ülkeler arasında kripto paralara en çok yatırım yapan ülkeler arasında. Ülkemizdeki kripto para yatırımcılarının sayısının 1 milyonu aştığı tahmin ediliyor. Dünya üzerinde en çok kripto para tutan kesimin de yüzde 20 ile yine Türkler olduğu öngörülüyor” ifadelerine yer verdi.

300 Binden Fazla Transfer

Bitci.com Genel Müdürü Tan aynı zamanda yapılan araştırmalara göre Bitcoin cüzdanları arasında günlük 300 binden fazla transferin gerçekleştiğini belirtti.

“Türkiye’de faaliyet gösteren 20’ye yakın yerli platform var. Çok sayıda Türk kullanıcı da dünyadaki diğer borsaları kullanıyor. Türk kullanıcıların yarattığı günlük hacmin 500-700 milyon doları aştığını tahmin ediyoruz” diyen Tan açıklamasında en çok kazandıran yatırım aracının da Bitcoin olduğuna dikkat çekti.

Tan, “Kripto para ile özdeşleşen bitcoin geçen yıl TL cinsinden yatırımcısına yüzde 90’a yakın kazandırdı. Google’ın ortaklık kurduğu Chainlink de geçen yılın en fazla kazandıran yatırım araçlarından oldu” şeklinde konuştu.

Çin’de başlayan corona virüsü salgınıyla beraber birden fazla varlık değerini  kaybederken, altınla beraber fiyatı yükselişe geçen diğer varlıkta Bitcoin oldu.  Bu yükseliş sonrası Bitcoin’in fiyatı 9 bin $ aşmış oldu!

Kripto para birimi olan  Bitcoin’in değeri, 2019 Kasım ayından sonra ilk defa  9 bin $’ı aştı ve  bugün 9 bin 142 $ seviyesini gördü. 2019 Aralık’ta ise  130 $ kadara gerileyen Ethereum da  170 $ aştı. Bunların dışındaki diğer kripto para birimleri de değer kazanırken ayrıca  Bloomberg Galaxy Kripto Endeksi de % 1.7 değer kazandı.

JPMorgan’dan Nikolaos Panigirtzoglou konuyla ilgili , birtakım hedge fonların kripto paralardaki ve Bitcoin de yaşanan dalgalanmalarda  elverişli bir durum görmüş olabileceği söyleminde bulundu.

Çin’deki corona virüsü salgını sebebiyle global piyasalardaki risklerden kaçışta Bitcoin’in “yeni güvenli bir liman” olarak gözükmüş  olabileceğine de söyledi ve Bitcoin ile diğer yüksek kripto para birimlerinin yüksek dalgalanmaları dikkatleri çekiyor.2018 yılında 19 bin $ a kadar çıkmış olan Bitcon, daha sonralarda ise  3 bin dolar’a kadar gerileme seyretmişti.

İLGİLİ HABER:  Bitcoin Yorum: Piyasasında Ayı Ne Zaman Sona Erecek?

Bitcoin, dün istikrarlı bir şekilde yukarı doğru yükselmeye devam etti. Beklenen kötü düşüş senaryosu olan 8200 dolara doğru düşmesine neden olacak satışlar gelmedi.  2020 yılının en yüksek fiyatı olan 9.300 dolara kadar  bir artış yaşandı.Bununla birlikte, alıcı bu satış baskısının çoğunu aştı. Kripto para biriminin 9.000 dolarlık bölgedeki konumunda  yeniden yükselişe geçmesine neden oldu.

Uzman Analistlere göre  BTC’nin daha fazla artış yaşayacağını beklediklerini belirtiyorlar, ancak 9,300 dolara tepkisi bir sonraki nereye gideceği merak konusudur.

Bitcoin 9.300 Doların Üstünde Kalacak mı?, Boğalar Zorlu Savaş veriyor

Kripto para biriminin bu seviyeye dokunduktan hemen sonra, bu retten kaynaklanan düşüş trendi çok derin kesilmemiş olsa da, BTC’nin tekrar  bu seviyeyi aşmak için alımlar yapılırsa artış devam edecektir.

Twitter’da tanınan bir kripto para birimi analisti olan Satoshi Flipper, Bitcoin’in son bir tweet’teki en son  verdiği tepki hakkında konuştu ve şu anda inanılmaz derecede yükseliş gösterdiğini belirtildi.

12.58 milyon Bitcoin son  bir yıl içerisinde hareketsiz kaldı.Bu sayı son 12 ay  içerisinde görülen çok büyük fiyat hareketliliğine rağmen yatırımcılardaki 113 milyor doların hareketsiz kaldığını gösteriyor.

2019 yılının başlarında Bitcoin fiyatı 3.500 doların altına geriledi ve Haziran’ da ortalama 14.000 doları gördü. Bunların sonrasında ortalama olarak % 50 değer kaybı yaşayan Bitcoin , CoinMarketCap’in bilgilerine göre hali hazırda  9.000 doların üstünden işlem görüyor.

Uyuyan 12.58 milyon BTC  şuan ki dolaşımda olan 18.185 milyon BTC’nin  uyuyan BTC, şu anda dolaşımdaki 18.185 milyon BTC’nin 2/3 ‘den fazlası ile toplam olarak çıkarılacak 21 milyon BTC’nin yarısından fazlasına denk geliyor.

Ticaret bankası Galaxy Digital ile Yatırım şirketi Grayscale Bitcoin’in altın kadar çok önemli bir değer kaynağı olduğunu söyleyen ve sürekli vurgulayan şirketlerden bazılarıdır.İnsanların elde tuttukları ve satmadıkları BTC’ler de bu durumu oldukça doğruluyor.Bloomberg Intelligence nin emtia (mal ) stratejisi olan Mıke McGlone, makroiktisadi faktörlerin  muhtemel Bitcoin fiyatları için güçlü bir altyapı hazırlayacağını söylemişti. Söylediği bu düşüncesi de aslında insanların ellerinde tutup satmadıkları BTC’ler için bir sebep olarak görülebilir.

Diğer bir yandan da  sürekli  kripto para eleştirilmeleriyle tanınmış olan altın savunucusu Peter Schiff bu konuda aynı düşünceye sahip değil. Bitcoin için eleştirmesiyle tanınan altın destekçisi Peter Schiff aynı fikirde değil. Bitcoin için  “nihai aptalın altını” tanımlamasını yapan ve uzun dönemde ise çöküş yaşamaya mahkum olduğunu söylüyor.

Yorum Yok

Cevap bırakın

] }