Fed'in faiz artırımı politikası yakın mı?Ayırıcı piyasa koşullarında kaldıraçlı ETF'ler en iyi seçenek olabilir

Fed'in faiz artırımı politikası yakın mı?Ayırıcı piyasa koşullarında kaldıraçlı ETF'ler en iyi seçenek olabilir

İngiltere Financial Times 24 Ocak'ta, ABD Merkez Bankası'nın daha agresif bir parasal sıkılaştırma rotası üzerinde çalışırken faiz artırım planını Mart ayında onaylayacağını ve bu hafta 2022'nin ilk politika toplantısını yapacağını bildirdi.

İngiltere Financial Times 24 Ocak'ta, ABD Merkez Bankası'nın daha agresif bir parasal sıkılaştırma rotası üzerinde çalışırken faiz artırım planını Mart ayında onaylayacağını ve bu hafta 2022'nin ilk politika toplantısını yapacağını bildirdi.

Faiz artırımı tartışmaları Aralık ayından bu yana devam ediyor. "Belirsiz faiz artırım politikası" kapsamında, küresel borsa ve kripto para piyasası da keskin düşüşler yaşadı.

CoinGecko verilerine göre,BTC 30 gün içerisinde 30.8% düşerek 35297u’ya ulaştı。Bu süreçte, yatırımcılar olarak kâr tarafında kalmak üzere kullanmak için daha uygun ürünlerimiz var mı?

1 – Kaldıraçlı ETF’yi anlamak

Cevap tabiki evet. Burada kripto para birimi alanında 3 yıllık yenilikçi deneyime sahip bir ticaret ürünü tanıtacağız: kaldıraçlı ETF.

Kaldıraçlı ETF, spot fiyatın iniş ve çıkışlarını arttıran bir kalıcı kaldıraçlı üründür. ve kaldıraçlı katsayılarla kalıcı sözleşmeler sağlamayı hedefler.

Kaldıraçlı ETF işleminin adı; "para birimi + kaldıraç oranı + alış satış yönü" ile temsil edilir, örneğin BTC3L/3S, Bitcoin 3 oranında alış/satış anlamına gelir. BTC fiyatı o gün %1 artar yada düşürse, BTC3L yada BTC3S %3 yukarı yada aşağı gider.

Başka bir deyişle, kaldıraçlı ETF'ler, piyasa koşullarına göre orantısal olarak daha fazla kar elde etmek için kullanılır, yukarıdaki örnekte, satış pozisyonlarında da aynı şekilde %3'lük kâr elde edilmektedir.

MEXC Global Ekran Görüntüsü

Örnek olarak yukarıdaki grafikte de görülebileceği gibi, BTC 28890u-68999u yüksek noktasından 35335u fiyatına gerilemiştir ve günlük dalgalanma devam etmiştir. Kırmızı ile işaretlenmiş kısımda, BTC3L'yi düşük fiyattan alarak 3 kat daha fazla kâr elde edilebilir. Aynı şekilde yeşil ile işaretlenmiş alandan BTC3S alarak için uygundur, yine 3 kat getiri elde edilebilir.

Genel olarak, fiyatların düşmesi veya yükselmesi durumunda da, benim şahsi görüşüm, yükselen kripto endüstrisine olan kişisel inancım ve güvenimden dolayı BTC3L daha tercih ederdim.

  1. Kaldıraçlı ETF'lerde alım satım para birimlerinin çeşitlendirilmesi

Şu anda, kripto para piyasası, MEXC'nin kaldıraçlı ETF'si ve FTX'i ve Binance'in kaldıraçlı tokenleri dahil olmak üzere alış ve satış ETF ürünleri sunmaktadır.

Farklı ticaret platformlarının farklı listeleme mekanizmaları ve listeleme hızları vardır, bu nedenle sağlanan kaldıraçlı ETF işlemlerinin zenginliği ve türleri de farklıdır.

En son istatistiklere göre, MEXC'nin kaldıraçlı ETF'si 166 para birimi ve 188 işlem seçeneği sunarak, internetteki en geniş işlem kategorilerine sahip platform haline gelmiştir.

Alım satım kategorisi ne kadar zenginse, o kadar fazla seçenek ve yüksek kâr etme şansının olduğu bilinmektedir. Listeleme hızı ve geniş yelpaze avantajlarıyla, MEXC popüler projelerde hızlı bir şekilde başlayarak spot performanslarına göre kaldıraçlı ETF imkanıyla çifte avantaj sağlamış olmaktadır.

LOOKS K-Line spot grafiği

BTC gibi ana para birimleri yatay ve düşüşteyken, LOOKS gibi çevrimiçi projeler bize daha fazla seçenek sunabilir.

Kazanç rotası şu şekildedir: 10 Ocak'ta 1.67u'dan spot LOOKS satın alındığı taktirde, fiyat 7.09u'ya ulaştığında, %324 kar elde edilmiş olur.

Ama biz sadece daha fazla kar elde etmek istemeyiz, aynı zamanda contract’lardaki gibi daha yüksek risk almaktan da kaçınırız. Bu durumda kaldıraçlı ETF iyi bir opsiyon olmaktadır.

LOOKS3L K-Line Grafiği

15 Ocak'ta LOOKS3L düşük bir noktaya ulaşmıştır. Şu anda 0.759u'dan satın alındığı taktirde, bileşik faiz, aşınma ve yıpranmadan bağımsız olarak ideal olarak 5u tepesine ulaştığında %558.7 kar elde edebilmektedir.

LOOKS3S K-Line Grafiği

Burada LOOKS'un spot fiyatı 7.09’dur, şu an için bekleyip görmemiz ve sonra kar elde etmek için LOOKS3S satın alma fırsatını değerlendirmemiz gerekmektedir.

  1. Kaldıraçlı ETF'lerin Avantajları ve Riskleri

Kaldıraçlı ETF'lerde de, tıpkı spot işlemlerde olduğu gibi basit alım satım işlemlerini gerçekleştirebilir, bu da gelirinizi artırabilir, olarak işgal etmeye de gerek kalmaz, Aynı zamanda, zorunlu parite fiyatını yükseltmek veya düşürmek için marj olarak pozisyonun bir kısmını işgal etmeye gerek yoktur, sermaye kullanım oranı yüksektir ve tasfiye kuralı yoktur. Bu nedenle, ETF işlemlerinde getiri spottan daha yüksektir ve risk contract’lardan daha düşüktür.

İkinci avantaj ise, kaldıraçlı ETF'lerin bileşik bir etkiye sahip olmasıdır. Kaldıraçlı ETF'lerin yeniden dengeleme mekanizması nedeniyle, sürekli yükselen/düşen piyasada, günlük kar otomatik olarak pozisyona aktarılacak ve bileşik faiz elde etmek için yeniden yatırılacaktır, Bu sayede, kâr, aynı çarpanın spot kaldıraçlı veya sözleşmeli ürünlerinden daha fazla olacaktır.

Kaldıraçlı ETF'lerin ürün avantajlarının özeti bu şekildedir. Ancak bir ticari işlem seçtiğimizde, ilk önce en temel önerme olan risklerini anlamalıyız.

Kaldıraçlı ETF ürünleri riskler ve getiriler açısından verimli olmasına rağmen, piyasadaki hareketler veya değişkenlikler belirli sermaye aşınma ve yıpranma maliyetleri ortaya çıkabilir. Bu nedenle kaldıraçlı ETF ürünleri tek taraflı piyasa için daha uygundur.

Ek olarak, kaldıraçlı ETF'ler tasfiye riskini büyük ölçüde azaltırken, Ancak, diğer aşırı dalgalanmalar veya sürekli hızlı yükseliş ve sürekli düşüş gibi ikili dalgalanmalar olması durumunda, ürünün net değerinin sıfıra dönme eğilimi ve likidasyon riski de olabilir.

Bu nedenle, yenilikçi bir finansal türev olan kaldıraçlı ETF'nin avantajlarından bağımsız olarak, kripto para piyasasında dalgalanma riski doğal olarak mevcuttur, bu nedenle yatırımcıların yine de temkinli olmaları gerekir.

Not: Yukarıdakiler sadece kişisel paylaşım içindir, yatırım tavsiyesi değildir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.