Bitcoin Fiyatı Nedir ? Bitcoin ile Satın Alım Yapılabilecek Alanlar Neler?

Bitcoin Fiyatı Nedir ? Bitcoin ile Satın Alım Yapılabilecek Alanlar Neler?

İlk piyasaya çıkan kripto para birimi olan Bitcoin, ilk çıktığı günden beri tanınırlığını oldukça arttırmıştır. 2009’dan yana kullanım alanları artmıştır. Bu durum Bitcoin fiyatı etkileyen faktörlerden bir tanesidir.

İlk piyasaya çıkan kripto para olan Bitcoin, ilk çıktığı günden beri tanınırlığını oldukça arttırmıştır. 2009’dan yana kullanım alanları artmıştır. Bu durum Bitcoin fiyatı etkileyen faktörlerden bir tanesidir. Küresel çapta bunlar incelendiği zaman,

 1. Overstock,
 2. Home Depot,
 3. Newegg,
 4. Shopify,
 5. Microsoft,
 6. AT&T,
 7. Twitch,
 8. Dish Network,
 9. ExpressVPN,
 10. NordVPN,
 11. ProtonMail,
 12. Vultr,
 13. WordPress,
 14. Reddit,
 15. Namecheap,
 16. Bloomberg, Chicago Sun-Times,

Dahil çok sayıda yerin Bitcoin ödeme kabul ettiği görülür. Bunların her birinin alanı farklılık gösterir. Ancak bunların dışında farklı alanlarda da kullanımı yine vardır. Bu yazımız sizi Bitcoin fiyatı üzerine bilgilendirmek için hazırlanmış olup bir yatırım tavsiyesi değildir.

Bitcoin Fiyatı Ne Kadar?

Bitcoin fiyatı ne kadar oldu? Dünya çapında kripto para dünyasına ilgi duyan çok sayıda insan vardır. Özellikle günümüzde en çok bilinen kripto para birimlerinin ne kadar olduğu bu bakımdan merak edilerek, sorulabilmektedir.

BTC fiyatları incelenecek olursa 599.130.11 Türk lirası olduğu görülür. Dolar bazında 26.966.10 iken euro bazında 25.238.65’tir. Ancak bu fiyatlar standart olmayıp anlık olarak artışlar ya da düşmeler gösterebilmektedir. Dolayısıyla sabit bir yapıya sabit değildir.

Eğer anlık olarak Bitcoin fiyatı ne kadar diyorsanız, yapılan yeni bir arama sizi bu konu hakkında bilgilendirebilir. Fiyatları nereden takip edebileceğinizi merak ediyorsanız çok sayıda borsa vardır. Örnek olarak Binance gibi bir borsadan BTC’nin ne kadar olduğunu görmeniz mümkündür.

Bitcoin ile Ödeme Alan Yerler

Bitcoin ilk çıktığı günden bu yana kullanım alanını geliştirmiştir. Bugün dünya çapında pek çok firmada bu birim, ödeme sistemi olarak kabul edilir. Söz konusu yerlerden bazıları alanları ile beraber şöyledir:

 1. Overstock – BTC ödemelerini kabul eden ve destekleyen, çevrimiçi perakende satış mağazasıdır.
 2. Home Depot – Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük ev dekorasyon zinciridir.
 3. Newegg – Ürünlerinin çoğu için BTC ödemelerini kabul etmekte olup elektronik satış yapmaktadır.
 4. Shopify – ETSY ve eBay sistemine benzer biçimde, kullanıcıların kendi çevrimiçi mağazalarını oluşturmalarına olanak tanır. Bitcoin ve bunun dışında birtakım kripto paralar olmak üzere çok sayıda ödeme yöntemini kabul eder.
 5. Microsoft – BTC ile hesaplarına para eklemelerine izin verir.

Bunların yanı sıra hizmet sağlayıcıları arasında BTC kabul eden yerler de vardır. Bitcoin fiyatı yeni bir mağaza veya firma bunu ödeme olarak kabul edeceğinde bundan etkilenebilir. Söz konusu hizmet sağlayıcılarından bazıları şöyledir:

 1. AT&T – Hücresel hizmet sağlamakta olup bir telekomünikasyon şirketidir.
 2. Twitch – Canlı yayın platformudur.
 3. Dish Network – Amerika Birleşik Devletleri merkezli, direk uydu yayın hizmeti sağlayıcısıdır. 2014 senesinden bu yana BTC ile ödeme alır. Bunun yanı sıra 2018 yılından beri BTC Cash ile ödeme yapılması da site tarafından kabul edilmeye başlanmıştır.
 4. ExpressVPN – Yüksek hızlı ve güvenli VPN sistemidir. Sitede BTC ve bunun yanı sıra ETH, XRP, USDC, BUSD, PAX ve GUSD gibi coinlerde bir ödeme aracı olarak seçilebilir.
 5. NordVPN – Malta merkezli olup, VPN hizmeti sunmaktadır.
 6. ProtonMail – Uçtan uca şifreli e-posta sağlayıcısıdır.
 7. Vultr – Web barındırma şirketidir.
 8. WordPress –Açık kaynaklı içerik yönetim sistemi olup kişilerin web sitesi oluşturmasına olanak tanır
 9. Reddit – BTC ile paralı özellikler alınabilir.
 10. Namecheap – Web barındırma ve alan adı sağlayıcısıdır.
 11. Bloomberg, Chicago Sun-Times – Online haber kaynağına abonelik için BTC kullanılabilir.

Bitcoin kullanım alanları bu bakımdan oldukça geniştir.

Bitcoin ile Video Oyunları

Günümüzde online sistemler üzerinden video oyunlarına yönelik olarak alışverişler yapılabilmektedir. Bu alanda da kripto para birimlerini kabul eden oyun platformları vardır. Tıpkı mağazalar ve firmalar gibi bu da Bitcoin fiyatı üzerinde etki yapabilir. Söz konusu platformlardan bazıları şöyledir:

 1. Xbox – DLC, oyun ve abonelik ödemeleri için BTC kullanılabilir.
 2. Humble Bundle – Dijital bir mağazadır.
 3. Big Fish Games – Seattle – Washington merkezli olup gündelik oyunlar geliştirir.

Tüm bunların yanı sıra Bitcoin kullanım alanları içinde, bunu ödeme olarak kabul eden seyahat şirketleri de vardır. Expedia bunlardan biridir. Otel rezervasyonları için BTC kabul etmekte olup uçuş, aktivite ve daha birçok seçenekte BTC ile ödeme alır. Ayrıca AirBaltic de farklı uçuşlar için BTC ödemeleri almaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.