Bitcoin'e Yatırım Yapmak Güvenli Mi?

Bitcoin'e Yatırım Yapmak Güvenli Mi?

Bilindiği gibi Bitcoin merkezi olmayan bir kripto para birimi. Bunun anlamı ise kim tarafından çıkarıldığı ya da kim tarafından işletildiğinin bilinmemesi. Durum böyle olunca lider kripto paranın piyasaya ilk çıktığı dönemlerdeki popülaritesi de azdı. Ancak insanlara çok kazandırmaya başladıktan sonra ünü tüm dünyaya yayıldı ve şu anda dünya üzerindeki pek çok insan Bitcoin'in varlığından haberdar ve Bitcoin ile işlem yapıyorlar. Ancak ne olursa olsun önemli bir kesim de Bitcoin'e yatırım yapmak güvenli mi şeklinde soruların cevabını arıyorlar. Lider kripto paraya ilk defa yatırım yapacak olanlar ise elbette bazı noktalara dikkat etmek zorundalar.

Bitcoin'e Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bitcoin'e yatırım yapmak güvenli mi sorusu ile ilgili olarak üzerinde durulacak ilk nokta yatırım yaparken kullanılacak olan borsanın güvenirliği. İnternet ortamında yüzlerce kripto para borsası bulunuyor. Bu borsalar arasında gerçekten güvenilir olanların yanında borsa görünümlü dolandırıcı siteler de mevcut. Yeli kripto para borsaları ise bu noktada çok daha güvenli. BTCTürk ve Paribu başta olmak üzere diğer yerli kripto para borsaları üzerinden yatırıma başlamak Türkiye'de yaşayan kişiler için çok daha mantıklı olacaktır. Bunun yanında bu borsaların Türkçe olarak hizmet vermeleri de terimlere yabancı olan kişilerin zorlanmamaları için güzel bir seçenek.

Yatırım yapacaklar için bir diğer kilit nokta ise çok az bir sermaye ile yatırımlarına başlamaları. Zaman ilerledikçe ekleme yaparak bu sermayelerini büyütebilirler. Bunun yanında kripto para borsalarında izin verilen işlemler çok caziptir. Bunun sebebi ise sadece dakikalar içerisinde paranızı katlamanıza olanak sağlamalarıdır. Ancak bu işlemlerde risk büyüktür ve aynı şekilde bir anda tüm paranızı kaybedebilirsiniz. Bu bakımdan bir yatırımcı iken bir tüccara dönüşmemeye dikkat etmek gerekmekte. Tüccara dönüştüğünüz anda tüm yatırımınız risk altına girecektir.

Pek çok insan şu noktada Bitcoin'e yatırım yapmak güvenli mi sorusuna ek olarak yatırım yapmak için geç kalıp kalmadıklarını merak etmekte. Bitcoin'e yatırım yapmak için hiç bir zaman geç kalmış sayılmazsınız. Yapısı gereği Bitcoin çok fazla inip çıkan bir kripto para. Bu bakımdan yatırım yapacağınız zamanı doğru şekilde ayarlayıp işe başlayabilirsiniz. Bu zaman da Bitcoin'in düşün olduğu zamanlar olabilir. Bitcoin'i düşükken aldığınızda tekrar yükseldiğinde satma imkanınız olacak ve kar etmiş olacaksınız.

Bitcoin'den Kar Etmek İçin Yapılması Gerekenler Neler?

Bitcoin'den kar etmek için en basit yöntem düşükken satın alıp yükseldiğinde satmaktır. Günümüzde yatırım yapan insanların neredeyse tamamına yakını bu şekilde bir yol izlemekteler. Bunun yanında borsalarda kaldıraçlı işlemler olarak bilinen işlemlerle de karınızı katlayabilirsiniz. Ama bu noktada unutmamanız gereken bu işlemlerin riskli olduğu ve paranızı bir anda kaybetme ihtimalinizin bulunduğudur. Ayrıca altcoinlerle arbitraj olarak adlandırılan işlemi de yapabilirsiniz. Bu işlemde de Bitcoinlerinizi yükselmekte olan altcoinlere çevirerek, düşük komisyon alan borsalar arasında çevirerek kar elde edebilirsiniz. Ancak arbitraj işleminden elle tutulur bir kar elde etmek için yapmış olduğunuz yatırımın da yüksek miktarda olması gerekiyor. Bir önceki yazımı olan "Litecoin (LTC) Nedir, Litecoin Nasıl Satın Alınır?" başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bitcoin Fiyat Değişimi Nasıl?

Bitcoin 6 aylık yorum analizleri ile yatırımlarınızı yaparken, daha dikkatli olabilecek en az riskle daha yüksek kazanç sağlayabilirsiniz. Çeşitli ülkelerdeki Bitcoin yorum ve analizcilerin verdiği ipuçlarını sizlerle paylaştık.

Aşağıda yer alan yorumlar, önümüzdeki 6 aylık Bitcoin yorumlarını içermektedir. Farklı ülkelerde bulunan büyük yatırımcıların önerileri üzerine kurgulanmış yorumlar, Bitcoin yatırımı yaparken önünüzü daha sağlıklı görmenize yardımcı olacaktır.

İngiltere’de yaşayan ve ciddi Bitcoin yatırımları yapan Alex Npelia, Bitcoin üzerinde koronavirüs etkilerine dikkat çekerek şu yorumu yapmıştır.

Bildiğiniz gibi dünya genelinde, küresel bir salgın var. Bu salgının kriptolar üzerindeki etkilerini çok iyi analiz etmek gerekir. Doğru analiz ve doğru zamanda yapılacak işlemler ciddi yatırımlara, ciddi kazançlar getirebilir. Ama tam tersi olarak böyle bir dönemde yapılacak yanlış yatırım muhtemelen daha riskli olarak büyük kayıplar açabilir. Bu nedenle, analistlerin ve büyük yatırımcıların sosyal medya hesaplarını takip ederek, onların paylaşımları üzerinden de kendi yorumunuzu yapın.

Ancak her büyük yatırım yapan ve analizler sunan kişinin, doğru söylemesi gibi bir durum söz konusu değildir. Çünkü onları sizin takip ettiğiniz gibi, çok büyük Bitcoin yatırımcıları da takip edebilir. Bazı zamanlarda, yanlış yönlendirmeleri bilinçli olarak yapmaları da muhtemeldir. Amaç zaten büyük yatırımcıları ekarte etmektir. Bu yüzden onlardan alacağınız küçük ipuçlarının olumlu ve olumsuz yanlarını, mutlaka kendi başınıza ayrıca değerlendirmenizi tavsiye ediyorum.

Yorum ve analizlerde, benim gibi yüksek miktarlarda yatırım yapanların yorumlarını özellikle takip ediyorum. Yapılan analizlerin üzerine kendi analizlerimi eklemekte, bu işi yaparken dikkat ettiğim şeyler arasında.

Analizler arasında dikkatimi çeken husus, birçok yorumcunun corona virüsü etkilerinin geçecek gibi olduğu yönünde. Ancak şu aşamada baktığımızda İspanya, İtalya ve Fransa gibi AB ülkelerine baktığımızda, ölümlerin ciddi oranlara ulaştığını görebiliriz. Ve bir süre daha bu oranlar, artarak devam edecek gibi. Belki de çok daha kötü günlerle karşılaşabiliriz.

Bitcoin üzerinde görülen artış, birkaç gün önce tüm para piyasalarına hızla yansıdı. Altcoin’lere baktığımızdaysa neredeyse yüzde 10’luk bir artış söz konusu oldu. Bu etkiler aslında Çin’in covid-19’a karşı mücadelesinde başarılı olduğunu açıkladığından kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Çünkü yaşadığım Amerika’da durumun çok vahim olduğunu söyleyebilirim.

Süper güç ABD’de ki salgının durumunu yakından bildiğim için, henüz kripto para piyasalarında koronavirüsün olumsuz etkileri olacağını söyleyebilirim. Belki de yapılan çalışmaların haftaya olumlu geçmesi, dünya genelinde kripto piyasasına olumlu yansıyabilir. Bu yüzden haftalık ve günlük yorumları da mutlaka takip edin. Yatırım yaparken anlık verileri mutlaka değerlendirin.

ABD senatosu tarafından salgının etkilerini azaltmak ve işçi ve işletmelere yönelik 2 trilyon doların üzerinde bir teşvikin onaylamasının ardından, normal piyasalarda artış gözlemledik. Fiyatlara baktığımızda, geldikleri noktalarda tutunamadığı görmüş olduk. Bir anda tekrardan aşağıya doğru esnemeye başladı.

Aylık bazda olayı ele aldığımızda, piyasalarda ciddi hareketlilik olduğunu görüyoruz. Sert yaşanan bir gerilemenin ardından, tekrar bir yükseliş görüldü. Ay bazında yüzde 25’lik bir kayıp yaşansa da, sonrasında tekrar toparlanmaya başladı. Ve bu toparlanma devam edecek gibi gözüküyor. Salgının olduğu Amerika ve Avrupa ülkeleri, kripto piyasasında belirleyici rol oynayacak. Yatırım yaparken, tüm verileri derinlemesine analiz etmeyi asla ihmal etmeyin. Bu olumlu seyri, kendiniz için avantaja çevirin.

Son zamanlarda bir grup kripto para dolandırıcısının, Rahmi Koç’un kendi platformlarına yatırım yaparak ciddi para kazandığına dair açıklama yaptığını iddia ederek insanları dolandırmaya çalıştığı ortaya çıktı.

Rahmi Koç’un vermiş olduğu basit bir röportajı değiştirerek kendilerine göre uyarlayan dolandırıcıların, aynı zamanda Bill Gates ve Elon Musk gibi isimleri de bu şekilde alet ettikleri de tespit edildi.

Rahmi Koç Bitcoin ve kripto paraların ticaret ve üretim üzerinde sadece fikir açıklamış olsa da, ünlü iş adamının bugüne kadar kripto para alım satımına girdiğine dair hiçbir yerde açıklaması bulunmuyor. Bu nedenle yatırımlarınızı yaparken, bu tip insanları dikkate almanız ve gerçekliği konusunda internette basit bir araştırma yapmanız doğruyu görmenizi sağlayacaktır.

Bitcoin 6 aylık yorum ve analizler yazımızda, dünya genelinde önemli yatırımlar yapan birkaç Bitcoin yatırımcısının Bitcoin haberleri isimli kategorimizi inceleyebilirsiniz. Bu yorumları dikkate aldığınız gibi, kendi analizlerinizi de mutlaka dikkatlice yapmayı ihmal etmemenizi mutlaka tavsiye ederiz.

1- https://kointimes.net/mark-yusko-bitcoin-ne-zaman-satilir/

2- https://kointimes.net/bitcoinin-dususe-gecmesinin-3-sebebi/

3- https://kointimes.net/neden-bitcoin-almaliyiz/

4- https://kointimes.net/bitcoin-inis-ve-cikislari/

5- https://kointimes.net/bitcoinin-avantajlari-ve-dezavantajlari/

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.