Dogecoin Nedir? Dogecoin Yorum ve Grafiği

0

Dogecoin  Litecoin’e dayanmaktadır, bu da Litecoin‘de yapılan tüm değişikliklerin ve güncellemelerin bu kripto para için de geçerli olacağı anlamına gelir. Dogecoin asla blockchain’de çığır açan bir teknoloji yaratmaya ya da süslü ve yeni bir şey yapmaya kalkışmadı. Bir köpek suratının bulunduğu basit bir kripto para birimi işlem platformu.

Bu kripto para, çok küçük işlem ücretleri ile düşük değerde kalmıştır, bu da sadece yatırım olarak tutmak yerine, insanların gerçekte kullandığı bir kripto para birimi olmasını sağlar. Dogecoin, kısa zamanda mütevaziliğinden dolayı insanlar tarafından taktir edilen bir kripto para birimi halini aldı.

Dogecoin Nedir?

Dogecoin’ i kısaca tanımlayacak olursak bu geliştirilen kripto sistemi sayesinde kullanıcılar rutin olarak bankalar aracılığıyla yaptığı işlemler için ödediği komisyon gibi ücretleri es geçen ve kullanıcıların banka süreçlerinden daha kısa zamanda işlem yapabilmelerini sağlamaktadır. Hem ödeme konusunda hem de işlem süresini daha da kısaltma hususunda bu Coin kullanıcılarına imkan tanımaktadır. Dogecoin simgesi ve kısaltılmış yazımı D ve Doge olurken bu Coin aynı zamanda sosyal hesaplarda çokça ünlü olan Shiba Inu köpek türü ile simgelenmektedir. Bu Coin’ in tezahürat olarak da To the moon! Olarak anılmaktadır.

Kurulduğu günden bu zamana kadar hızlı bir şekilde kendisini güçlendiren ve yenileyen platform yatırımcı gün geçtikçe daha da artmaya devam etmektedir. Geçtiğimiz Şubat ayında Doge yatırımcı ve kullanıcı sayısının yaklaşık olarak 800.000’ e geldiği bildirilmiştir.

Diyelim ki bir kişi Reddit hakkındaki faydalı yorumu için birine 10 cent göndermek istiyor. Bitcoin’de bu şu anda 0.000006 BTC. Ancak 10 cent, çok daha kolay bir dönüşüm oranı olan 6.02 DOGE anlamına gelir. Ayrıca, işlem BTC’den çok daha hızlı ve daha ucuz olacak. Bu nedenle bu kripto para, diğerlerini hızlı ve kolay bir şekilde ödüllendirmek için kullanılan en popüler kripto para haline geldi. Reddit ve Twitter kullanıcılarının eğlenceli içerikleri için birbirlerine küçük miktarlarda DOGE bağışladığını görmek yaygın bir durumdur.

Dogecoin Nedir Geleceği

Kripto borsalar ve dijital varlıklar son dönemlerin en trend konularından bir tanesi haline gelmeyi başarmıştır. Gerek spekülatif haberler gerekse yatırım haberlerini artık TV’ de görmek mümkün hale geldi. İşte kripto varlıklar arasında en sık konuşulan diğer bir Coin Dogecoin oldu.

Gündemi oldukça sallayan haberler sayesinde bu Coin günlerce konuşuldu. Peki, Dogecoin nedir elon musk bu Coin için ne dedi ve sonrasında ne oldu? Dogecoin geleceği var mı hepsini ayrıntılı şekilde yanıtladık.

Dogecoin Kurucuları Kimdir

Yazılım alanında oldukça tanınan iki mühendis Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından aktif olarak işletilen bu platformun asıl ilk kurucusu Palmer olmuştur. Plamer esasen adobe sistemleri üzerine çalışmalarını sürdürürken planlayıp tasarladığı proje Doge’ yi ekrana aktardı ve ardından Dogecoin’ in büyüme hikayesi başladı. Bu platforma internette denk gelen ve tesadüfen gören Billy, Doge ismini ve platformunu çok severek bunu blok zincir teknolojisi ile birleştirmeye karar vererek Palmer’ a ortaklık teklif etti. Böylece Doge platformu da kripto piyasasına uyumlu olarak geliştirilmiş oldu.

Dogecoin Grafiği, Piyasa Değeri ve Haberleri

Dogecoin Yorum ve Dogecoin Kaç TL

Dogecoin fiyatı 23.04.2021’ de Saat 05.07’ de $0.213 olarak işlem görürken son 24 saatte %30 üzerinde değer kaybetmiştir. Bu Coin son 24 saatlik hacmi % 4 oranında artış göstermiş olup 12,085,690,602’ dir. Bu Coin’ in toplam 129,293,495,715 arzının 129,293,495,715’ i dolaşımdadır. Şaka coini olarak piyasaya sürülse de kripto para piyasa hacmi arttığında yatırımcısına kar kazandıran bir coin olmaktadır. Uzman analistlerin uzun vadede kar getirebileceği coinler listesinde tuttuğu coinlerden biridir. Fiyat olarak çok düşük olmasa da Bitcoin kadar yüksek bir fiyata sahip değil. Yazının hazırlandığı sırada 1 Dogecoin fiyatı 2.34 TL‘dir. Ek olarak 1 DOGE 0.240289 dolardır.  Dolar ile karşılaştırıldığında ise 0,0024 Amerikan doları değerinde.

Dogecoin Geleceği

Bu Coin ilk geliştirildiğinde aslında Bitcoin’ den daha fazla kullanıcıya ulaşmaya çalışarak, genel olarak kripto para varlıkları konusunda Doge platformunun daha farklı olması planlanıyordu. Peer to Peer protokolüne bağlı olarak işleyen bu Coin piyasaya sürüldüğü andan itibaren fazla kullanıcı sayısına ulaşmayı başarmıştır. Bildirildiği kadarıyla bu Coin ilk kez hizmete açıldığında 1 milyondan fazla kişi tarafından izlenmiştir.

Ayrıca 6 aralık 2013’ te kendi sitesini ilk kez topluluğa açarak işletmeye başlayan platform tam iki hafta sonra %300 oranında büyük miktarda değer kazandı.

Daha da aktifleşen ve fazlaca adından söz ettirmeye başlayan bu Coin geçtiğimiz aylarda bir anda daha da parlamayı başardı. Ne yazık ki Coin’ in büyük yükselme yaşadığı gün Bitcoin ve Çin hükümeti arasında büyük ve tarihi yasaklanma gerginliği patlak verdi. Tüm kripto varlıkları sarsan bu olay o sırada piyasada altın gününü yaşayan Doge’ yi de etkisi altına aldı ve bir anda dump yaparak %80 oranında çakılma yaşadı.

Daha sonra Ocak 2021 itibariyle yeniden yüzü gülen platformun değeri reddit kullanıcısı sayesinde bir günde % 1000’ e yakın oranda artış gösterdi ve 28 Ocak 2021 tarihinde bu Coin 5.4 milyar dolar kadar hacme ulaşmayı başardı.

Ünlü teknoloji uzmanı mühendis olan Elon Musk Dogecoin için atıfta bulunarak attığı tweet ile gündemden düşmeyen ve yeniden yükselişe geçen Coin herkesin hafızasına kazınmış haliyle kaldı.

Dogecoin Nasıl Alınır?

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.