2023'te Dikkate Değer En İyi NFT Projeleri - Başlıca Seçimlerimiz

2023'te Dikkate Değer En İyi NFT Projeleri - Başlıca Seçimlerimiz

Kripto topluluğu ayı piyasasının daha ne kadar süreceğini anlamaya çalışadursun, kripto sektörünün büyük bir potansiyele sahip olduğuna şüphe yok.

Kripto topluluğu ayı piyasasının daha ne kadar süreceğini anlamaya çalışadursun, kripto sektörünün büyük bir potansiyele sahip olduğuna şüphe yok. DeFi'den GameFi'ye kadar, bu alan önümüzdeki on yıl içinde işlerin işleyişini değiştirmesi muhtemel birçok uygulamaya sahip.

Bu uygulamalardan biri, yaratıcılara dijital koleksiyon ürünleri, sanat eserleri, müzik ve daha fazlası şeklinde çalışmalarından para kazanmaları için yeni fırsatlar sunan Takas Edilemez Tokenlar (NFT'ler). Bu tokenlar alıcılara gerçek bir ürün satın aldıklarına dair güvence sunarken, alıcı mülkiyetlerinin herhangi bir çoğaltma veya dolandırıcılık riski olmadan güvenli bir şekilde izlenmesine olanak tanır.

Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda, en iyi NFT projeleri hakkında bilgi edinmek en akıllıca yatırımları belirlemek için hayati önem taşır. İşte 2023'te inanılmaz kazançlar sağlayabilecek başlıca seçimlerimiz.

  • Metacade (MCADE)
  • ApeCoin (APE)
  • Axie Infinity (AXS)
  • The Sandbox (SAND)
  • Decentraland (MANA)
  • EnjinCoin (ENJ)
  • Quant Network (QNT)

1. Metacade - Kazanç elde etmek için nadir bulunan bir fırsat

Metacade, metaverse'deki en büyük kazanmak için oyna (P2E:Play-to-earn) sanal video oyun salonunu oluşturmak için blockchain teknolojisini kullanmayı amaçlayan yeni ve iddialı bir projedir. Oyuncuların diğer oyun meraklılarıyla bağlantı kurabilecekleri, P2E oyunlarını oynayarak para kazanabilecekleri ve Web3 oyun devrimine katkıda bulunabilecekleri bir platform olacaktır.

Kullanıcılar, P2E oyunlarının temel deneyiminin yanı sıra, topluluğa katkıda bulundukları ve etkileşimde bulundukları (oyun incelemeleri yazmak veya canlı sohbetlere katılmak vb.) için ödül kazanmak gibi çeşitli diğer yöntemlerle de pasif gelir elde edebilirler.

Proje, platform genelinde kullanılan yardımcı ve yönetişim tokeni MCADE aracılığıyla desteklenmektedir. Token, sahiplerine topluluğa fayda sağlarken pasif bir gelir elde etmek için de ayrıca biriktirilebilir. Dolaşımdaki arzın artmasını önlemek için sabit coinlerle ödenen stake ödülleriyle, token sahiplerini güvence altına almak için açık adımlar atılmaktadır.

Metagrants programı Metacade'in en önemli uygulamalarından biridir. Oyun geliştiricileri projelerini Metacade topluluğuna sunabilir ve MCADE sahipleri hangi projelerin fon alacağını belirlemek için oy kullanır. Bu, MCADE sahiplerine entegrasyonu yapılacak oyunların öncelikleri üzerinde büyük bir kontrol sağlar. Bu uygulama 2023 yılının 3. çeyreğinde başlayacak ve ilk oyun 2024 yılının 1. çeyreğinde piyasaya sürülecek.

Metacade henüz NFT'lerin projedeki rolünü açıkça ortaya koymamış olsa da, projenin metaverse'in en büyük oyun salonu olma arzusu, yatırımcıların proje geliştikçe NFT entegrasyonları olmasını bekleyebilecekleri anlamına geliyor. Metacade'in yüksek GameFi potansiyelinin yanı sıra, birçok deneyimli yatırımcı Metacade'i olağanüstü getiriler sağlayabilecek en iyi NFT projelerinden biri olabilecek erken aşamadaki bir aday olarak görüyor.

Metacade'in presale aşaması şimdiye kadar oldukça başarılı oldu. Sadece ilk 3 hafta içinde 1.12 milyon dolar toplandı. MCADE fiyatının 2023 yılında projenin benimsenmeye başlamasıyla birlikte önemli ölçüde artacağı düşünüldüğünde Metacade, NFT ve ötesinde daha fazla fırsat kollayanlar için oldukça cazip bir yatırım.

>>> Metacade presale'ine buradan katılabilirsiniz <<<

2. ApeCoin - BAYC ortaklığında yeni bir yaklaşım

ApeCoin, NFT'ler ve benzer projelerden oluşan ve giderek büyüyen bir ağ olan Bored Ape Yacht Club (BAYC) ekosisteminin yerel kripto para birimidir. Mart 2022'de piyasaya sürülen APE, merkezi olmayan yönetişim, satın alma, oyun oynama ve özel etkinliklere erişim için ekosistem içinde etkin bir para birimi olarak hareket etme de dâhil olmak üzere çok çeşitli kullanım alanlarına sahiptir.

APE tokenı aynı zamanda APE sahiplerinin ekosistem içinde protokolle ilgili kararlarda oy kullanmasını sağlayan APE DAO'yu (merkezi olmayan özerk bir kuruluş) desteklemektedir ve proje, hem projenin ününden hem de ağ etkileşimlerinden faydalanmak ve benimsenmesine yardımcı olmak amacıyla Web3 oyunları veya NFT koleksiyonları gibi diğer projeleri entegre olmaya teşvik etmektedir.

APE Kuruluşu, çevrimiçi ya da on-chain için tam olarak hazır olmayan DAO süreçlerini ele alarak proje erken aşamalarında kalırken liderlik sağlamaktadır. 2021'den bu yana artan başarısı ve yalnızca BAYC'yi geliştirmekle kalmayıp aynı zamanda hem CryptoPunks hem de Meebits'in popüler NFT koleksiyonlarının haklarını satın alan Yuga Labs'ın desteğiyle ApeCoin, NFT kategorisinde kesinlikle büyük bir isim.

Yine de ApeCoin'in iyi bir yatırım olup olmadığını anlamak biraz zor. BAYC gibi NFT koleksiyonlarının değerlerini koruyup koruyamayacağı henüz belli değil ve önemli ölçüde bir düşüş yaşanırsa, bu muhtemelen APE'nin fiyatını da etkileyecektir. Bununla birlikte, APE, amiral gemisi NFT koleksiyonları dışında platformunun benimsenmesini artırmanın zorluğunun üstesinden gelebilirse büyümeye devam edebilir.

3. Axie Infinity - yeniden ivme kazanabilir mi?

Sky Mavis tarafından yaratılan Axie Infinity, oyuncuların Axies adı verilen kendi dijital evcil hayvanlarını toplamalarına ve üretmelerine olanak sağlamak için Web3 teknolojisini kullanan bir oyun metaverse'idir. Axie'lerin kendileri de NFT'lerdir, bu da her bir evcil hayvanı kendine has özellikleri olan türünün tek örneği bir dijital varlık haline getirir. Oyun, kullanıcılara metaverse'ten gelir elde etmelerini sağlayıp oynayarak kazanma (P2E) fırsatları sunuyor.

Oyuna katılmak için Axiler Axie Infinity Marketplace'ten satın alınabilir. Oyun dört ana unsurdan oluşuyor: diğer sahiplerle savaşlar, üreme, arazi ve Axie Infinity marketplace. Savaş modunda, oyuncular Axie'lerini sıra tabanlı kart oyunlarında rekabet etmek için kullanıyorlar ve her bir taraf üç Axie'den oluşan bir gruptan meydana geliyor. Yetiştirme, oyuncuların bir ücret karşılığında satılabilecek veya savaşta kullanılabilecek yavrular yaratmasını sağlar. Axie'lerin evi, 90.601 ayrı araziye bölünmüş olan Lunacia olarak bilinir. Her arsa, pazarda bulunan öğelerle geliştirilebilen bir NFT'dir.

Axie Infinity token'ı AXS'dir ve ekosisteme katılımlarından dolayı kullanıcıları ödüllendirmeyi amaçlamaktadır, ancak fiyat artışları potansiyelindeki bir diğer kilit faktör de platformun kabul görmeye devam etmesidir. 2021'deki güçlü yükselişin ardından projenin büyümesi artık yavaşladı ve yatırımcıların beklediği fiyat artışlarını sağlayabilecek kadar yeni kullanıcı çekip çekemeyeceği henüz belli değil.

4. The Sandbox - Kullanıcılara yarattıkları eserlerin mülkiyetini kazandırmak

Sandbox, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş, kullanıcıların kendi dünyasal varlıklarını yaratmalarını, paylaşmalarını ve bunlardan para kazanmalarını sağlayan bir metaverse ve oyun ekosistemidir. Pixowl tarafından geliştirilen bu sistem, platformların kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriğe sahip olduğu ve kontrol ettiği geleneksel oyun pazarını, içerik oluşturucuların oyun içinde oluşturdukları içerik üzerinde tam mülkiyete sahip olmalarını sağlayarak ele almaktadır.

Sandbox, ERC-1155 olarak bilinen bir token standardı kullanarak 3D nesneler (ASSETS) oluşturmak için VoxEdit, Gezegenler Arası Dosya Sistemi (IPFS) üzerinde bir ASSETS yayınlamak ve satmak için Sandbox Marketplace ve 3D oyunlar oluşturmak için Sandbox Game Maker'dan oluşmaktadır.

İşlemler SAND tokenleri tarafından desteklenmektedir ve en iyi NFT projelerinin çoğunda olduğu gibi, kullanıcılar Marketplace'te NFT'ler satarak veya Game Maker ile oyunlar yaratarak gelir elde edebilirken, oyuncular diğer kullanıcıların oyunlarından ödüller kazanabilir veya ARAZİLERİNİ kiralayabilir. Sandbox, yaratıcıların platform sahiplerine sağladıkları değer için ödüllendirildiği oyunlarda büyük bir değişime öncülük etmeye çalışıyor.

5. Decentraland - tümüyle merkeziyetsiz arsa parsel NFT'leri

Decentraland, Ethereum üzerine inşa edilmiş bir başka sanal dünyadır ve üç yerel token aracılığıyla kullanıcıları tarafından yönetilir ve kullanılır: MANA, LAND ve Estate. Tokenlar, sanat eseri satın almak için Crypto Valley Sanat Galerisi'ni ziyaret etmek, Bartertown'da diğer kullanıcılarla ticaret yapmak veya Decentraland Üniversitesi'nde öğrenim görmek gibi faaliyetlere erişmek için kullanılır. MANA, Decentraland'ın para birimi olarak hizmet verirken, LAND ve Estate, küçük dijital arazi parçalarını temsil eden NFT'lerdir.

Decentraland, kullanıcıların sanal dünyada yarattıkları değerlere sahip olabilecekleri ve bunları doğrudan somut varlıklara aktarabilecekleri benzersiz bir metaverse deneyimi sunuyor. Projenin merkezi olmayan bir yapıda tasarlanması sayesinde Decentraland, kullanıcıların astroloji merkezinden araba yarışlarına kadar topluluk tarafından geliştirilen çeşitli dijital mekanları keşfetmelerine ve hatta kullanıcıların dijital ev sahibi olmalarına olanak tanıyan yeni bir yaklaşımla bir metaverse yaratmıştır.

Decentraland'in mülkiyet ve yönetim yapısı bir DAO (Merkezi Olmayan Özerk Organizasyon) aracılığıyla ademi merkez bir yapıya kavuşturulmuştur. Bu da kullanıcıların protokolde yapılabilecek değişiklik önerileri için oy hakkına sahip olmak amacıyla MANA, LAND veya Estate token'larına sahip olmalarını gerektirmekte ve token'a daha fazla değer kazandırmaktadır.

Axie Infinity gibi Decentraland'in de karşılaştığı en büyük sorun momentum eksikliğidir. 2021'de zirveye ulaşan proje, bir zamanlar yarattığı heyecanı yeniden yakalayamadı ve bunun sonucunda MANA tokenının fiyatı düştü. Kullanıcılarını geri kazanabilir ve yeniden ilgi çekebilirse, kesinlikle takip edilmesi gereken bir proje olabilir.

6. EnjinCoin - Bir hizmet olarak NFT'ler

Enjin, kullanıcılarının kodlama yapmalarına gerek kalmadan kendi NFT'lerini oluşturmalarını ve yönetmelerini sağlayan bir blok zinciri platformudur. Enjin, çoğu sanal oyun odaklı projelerde kullanılabilen NFT'ler olan 2 milyardan fazla tokenin piyasaya sürüldüğü Enjin Marketplace de dâhil olmak üzere bir dizi araç sunmaktadır.

Kodlama yapmadan blok zinciri varlıkları oluşturmak için Enjin'in araçlarını kullanarak işletmeler müşteriler için yeni promosyon seçeneklerinin kilidini açabilirken, geliştiriciler de blok zincirinde barındırılan dijital varlıkları projelerine kolaylıkla uygulama olanağına sahip olurlar. Enjin, yeni teknolojiyi denemek isteyen herkes için açık bir platform sunuyor ve bu da gelecekte birçok farklı kullanım alanının yolunu açabilir.

Enjin önündeki en büyük zorluk, kendisini NFT oluşturmak için tercih edilen bir yer haline getirip getiremeyeceği ve ENJ'nin hâlihazırda başardığından çok daha fazla yükselip yükselemeyeceği olacak gibi duruyor. 2021'in en yüksek seviyelerine ulaştıktan sonra yaşadığı büyük düşüşün ardından, fiyatın tekrar yukarı doğru tırmanmaya başlamasının ne kadar süreceği belli değil.

7. Quant Network - Well-positioned for enterprise NFTs

Quant Network, daha ünlü NFT projelerinin yanında sıklıkla konuşulan bir proje değildir, ancak Londra merkezli girişim açısından gelişim istikrarlı bir şekilde devam etmektedir. Overledger birlikte çalışabilirlik platformunu kullanarak kurumsal ödemeleri ve CBDC'leri (Merkez Bankası Dijital Para Birimi) odak noktasına alan Quant Network, yakın zamanda Overledger Tokenize'yi piyasaya sürerek NFT dünyasına giriş yaptı.

NFT'lerin önemli bir fayda sağlayabileceği alanlardan biri de kısmî yatırım dünyasıdır ve Quant Network, büyük yerleşik finansal oyuncular tarafından kabul görmeyi ummaktadır. Bunu başarabilirlerse, en iyi NFT projelerinden biri olarak değerlendirilmelerini sağlayacak büyük bir pazarın kilidini açabilirler. Ancak proje neredeyse her şeyini gizli tuttuğu için, diğer birçok projeye kıyasla riskli bir yatırımdır.

Sonuç: Metacade - Akıllı NFT Yatırımcıları için Nadide Bir Cevher.

Hâlihazırda kripto sahnesinde yer alan çoğu NFT projesinin, tüm beklentileri alt üst eden zor bir yılın ardından yeniden ivme kazanmaya doğru bazı zorluklarla yüzleşeceği açık. Projelere ekstra bir fayda sağlanmadığı sürece, piyasa algısının neden olduğu aşağı yönlü baskının üstesinden gelmeleri pek mümkün görünmüyor.

Fayda bazlı çalışan platformlar çok daha sağlam bir zemin sunuyor ve Metacade'in topluluk bazlı P2E oyun merkezinin yanı sıra gelecekte NFT bağlantısı için fırsatlar sunan çeşitli bir ekosistem sunması, sanal oyun salonunun önemli kazançlar sağlama olasılığını giderek artırıyor.

Bununla birlikte, Metacade'in presale aşamalarının hızla tükenmesiyle, söz konusu kazançlar için fırsat penceresi yalnızca bir süre daha açık kalabilir. Proje gerçekten incelemeye değer, özellikle de farkedilmeyi bekleyen teklifler önümüzde iken.

Metacade presale'ine buradan katılabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.