Tam Kapanma ile Çalışanlar Mağdur Olabilirler

Tam Kapanma ile Çalışanlar Mağdur Olabilirler

Dün kabine toplantısı kararı sonrasında açıklanan 17 gün sürecek olan tam kapanma pek çok çalışan için olumsuz durum yaratabilecek. Kısa çalışma ödeneğinden yararlanmayan çalışanların mağdur oldukları bu durumda, pek çok kişi ekonomik zorluklar yaşıyor.

Kısa çalışma halihazırda iki türlü olacak şekilde yapılıyor. Kimi işletmeler ayın 30 günü üzerinden çalışına kısa çalışmaya alırlarken kimileri de kısmi süreli kısa çalışma uyguluyorlar. Kısmi süreli kısa çalışma uygulanan yerlerde çalışanların fiilen çalıştıkları sürelerde sosyal güvenlik primleri de işverenler tarafından yatırılmış oluyor. Ayın 30 günü hiç çalışmayan çalışanların iş sözleşmesi ise askıya alınıyor. Sözleşmeleri askıya alınan işçilerin ise hiçbir şekilde sosyal güvenlik prim ödemeleri yapılmıyor.

Emekliğin Gecikmesine Neden Olacak

Kısa çalışma kapsamında olmayan ya da kapanmalar yüzünden aylık eksik çalışmış olarak gözüken çalışanların ise emeklilik durumları için büyük bir dezavantaj oluşmuş oluyor. Sigorta primlerinin yatırılmaması yüzünden pek çok kişinin emeklilik yaşı da gecikmiş olacak.

Özellikle salgın koşullarının devam etmesi halinde prim ödemeleri için araya çok kesinti girdiğinden daha sonra bu zamanları telafi etmek de kolay olmayacak. 2008 sonrası çalışmaya başlayanların özellikle etkilenecekleri bu durum için herhangi bir çalışma henüz yapılmadı. Uzmanlara göre primleri yatırılmayanlar için de bir çalışma gelmeyecek ya da borçlanma yolu ile söz konusu günleri prim olarak saydırmak mümkün olabilecek. Kısa vadede sorun yaratmasa da bu durum ileriye dönük olarak önemli sorunlara yol açabilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.