Forex ve Kripto para Terimler Sözlüğü

Yükselen Üçgen Formasyonu Nedir? Yükselen Üçgen Formasyonu Sonrası ve Hedefi

Yükselen üçgen formasyonu, yukarı yönlü formasyonlar arasında yer alır. Özellikle yukarı trend çizgisi kapsamında oluştuğunda, trendin devamının geleceğine dair sinyal vericidir. Yükselen üçgen formasyonunun grafiği, piyasa alım bölgesine girdiğinde oluşur. Grafik oluştuktan sonra fiyatlarda düşük oranlı geri çeklimde ve düzeltmeler görülebilir. Ancak formasyonun devamında fiyat hareketi tekrar yeşil bölgeye yol alacaktır.

Yükselen Üçgen Formasyonu Nasıl Çalışır?

Yükselen üçgen formasyonu çalışması hakkında bilgiler aşağıdaki şekilde sıralanır.

  • Yükselen üçgen formasyonunun çalışması ve modelin grafiğe yansıması için ilk adımda yatırımcıların satın alım baskısı oluşturması gerekir. Bu satın alım baskısı bir yükselen trend çizgisi oluşturur.
  • Trend çizgisinin oluşumu ardından alım bir süre devam eder ve yatırımcıların doygunluğa ulaşması halinde varlık fiyatında minimal düşüş olur.
  • Bir miktar fiyat geri çekilmesi ardından yatırımcılar ikincil alım taleplerini gönderirler ve bir önceki yüksek fiyat seviyesi ikinci kez test edilir.
  • Yeni dip ve tepe fiyat noktalarını oluşturan formasyon yükselen üçgen şeklinde grafiğe yansır.
  • Formasyon çalışmasının sonunda ise önceki iki tepe fiyattan çok daha yüksek bir tepe fiyattan yukarı yönlü kırılma çizgisi oluştuğunda formasyon tamamlanır.

Bu aşamalar çerçevesinde çalışma sergileyen yükselen üçgen formasyonu için piyasa yatırımcılarının alım-satım taleplerine göre yön alan arz-talep dengesi verileri modeli belirleyici unsurdur.

Yükselen Üçgen Formasyonu Nasıl Yorumlanır?

Yükselen üçgen formasyonu yorumlanırken, hangi varlık için grafiğe bu formasyon modeli gelmişse o varlığın fiyat artışı yapabileceği ifade edilir. Örneğin bir kripto paranın grafik modelinde yükselen üçgen formasyon oluşmuşsa, yükseliş trendinin bir süre daha devam edeceği yorumlanabilir. Bu durumda kripto para birimi yükselen üçgen formasyonunun tamamlandığı tepe fiyattan, formasyonun iç noktasında oluşan bant aralığı kadar sıçrayabilir.

Yükselen Üçgen Formasyonu Sonrası

Yükselen üçgen formasyonu sonrası, yükselen üçgen formasyonunu grafiğe alan varlığın işlem ve piyasa hacminin genişlemesi beklenir. Artan formasyon modellerinden biri olan yükselen üçgen, varlıkların değerlerinin artmasına yardımcı olur.

Formasyon sonrasında hacmi genişleyen varlık artık önüne çıkan ilk direnci kırabilecek hız ivmesine sahip olur. Bu kapsamda formasyonun son tepe fiyatının belirli oran üzerinde olan ilk direnci kırar. Direnci aşması ardından grafiğe yansıtması gereken hedef fiyat ise, dirençten yükselen üçgen formasyonunda görülen en geniş bant aralığı kadar üstte olan fiyat noktasıdır.

Yükselen Üçgen Formasyonu Hedefi

Yükselen üçgen formasyonun hedefi, grafiğe gelen üçgen şeklinin ölçüleri ile bağlantılıdır. Üçgen formasyonu oluştuktan sonra, analistler grafik eksenlerinden ve fiyat noktalarından yararlanarak üçgenin yüksekliğini hesaplarlar, ölçerler.

Formasyon tamamlandığında üçgenin yüksekliği (H) kadar fiyat artışının oluşması beklenir. Bu durumda üçgen formasyonu yapan varlık için de hedef fiyat, formasyonun kapanışındaki fiyattan üçgenin yüksekliği kadar daha fazla olan fiyat noktasıdır. Yatırımcıların yükselen üçgen formasyonu için takip yapmalarındaki hedef, bu hedef fiyatı zamanında yakalayarak karlı satışa gidebilmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
reklam