Ekonomi Haberleri

Dolardaki Baskı Devam Ediyor, Beklentiler Hangi Yönde?

Özellikle ABD tahvil getirilerinin yüzde 1,4 seviyesinden dün akşam tekrar yüzde 1,5 seviyesine yükselmiş olması sonrasında kur 7,50 TL’ye baskı yapıyor.

] }

Dolar özellikle son haftalarda TL karşısında dalgalı seyir izliyor. Özellikle ABD tahvil getirilerinin yüzde 1,4 seviyesinden dün akşam tekrar yüzde 1,5 seviyesine yükselmiş olması sonrasında kur 7,50 TL’ye baskı yapıyor. Doların izleyeceği seviyeler kapsamında özellikle piyasalarda Merkez Bankası’nın Şubat ayına yönelik değerlendirme raporu ve haftalık rezerv açıklamaları da bugün takip edilen önemli detaylar arasında yer alıyor.

ABD tahvil getirilerinin yükselmesi karşılığında tekrar meydana gelmiş olan küresel kaygılar da küresel hisse senetlerinde piyasalarında satış baskısı da yarattılar. Bu bakımdan dolarda tekrar dalgalanma meydana geldi ve kısa bir süreliğine 7,50 TL seviyesi test edildi. Perşembe gününe 7,40 bandında başlayan ve bu bant üzerinde güncelliğini koruyan doların ileri seviyesinin ne olacağı ise merak ediliyor.

İlgili Makaleler

Dolar 7,50 Seviyesini Zorluyor

Gün içerisinde kimi analistlere göre dolar 7,50 TL seviyesini görebilir. ABD mali canlandırma paketi dahilinde yatırımcıların enflasyon beklentilerinin artış yaşaması sonrasında ABD hazinesinin 10 yıllık gösterge tahvil getirileri kapsamında oran 1,477’ye yükseldi. Bu beklenmedik artış kapsamında dolar da dalgalı hareketini sürdürmeye devam ediyor. Geçen hafta tahvil 1,4 seviyesindeyken dün gece 1,5 seviyesine yükselmesi, haftaya 7,2 seviyesinden başlayan doların da tekrar yükselmesine ve baskılanmasına neden oldu. Sığ piyasalarda 7,50 seviyesini test eden dolar şimdilik 7,40 ve 7,50 seviyesinde kalmış görünüyor. Gün içerisindeki diğer gelişmeler kapsamında doların zorlama yapılması halinde 7,50 seviyesini aşabilmesi bekleniyor.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu