OTC Nedir? OTC Ne Anlama Geliyor?

OTC Nedir? OTC Ne Anlama Geliyor?

Tezgah üstü (OTC), New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE) vb, borsalarda listelenme şartlarını tam olarak yerine getiremeyen şirketler için menkul kıymetlerin nasıl işlem gördüğünü ifade etmektedir. Tezgah üstü işlem gören Menkul Kıymetler, merkezi bir borsada aksine bir broker-bayi ağı aracığıyla işlem görmektedir. Bu Menkul Kıymetler, standart bir piyasa borsasında bir listeye sahip olma gereksinimlerini karşılıyamadıklarından kaynaklanmaktadır.

OTC tezgah üstü anlamına gelmektedir. Ticaret ( Finans) bağlamından bakılırsa, tezgah üstü, merkezi olmayan bayi ağları üzerinden yapılan ticaret anlamına gelmektedir. Merkezi yapıya sahip olmayan bir pazar, çeşitli teknik enstrümanlarından oluşan bir piyasa yapısına sahiptir. Bu yapı, yatırımcıların merkezi bir konuma sahip olmayan bir pazar yaratmalarını sağlamaktadır. OTC ticaretinin tersi, merkezi bir borsa aracılığıyla gerçekleşen borsa ticari işlemleridir.

OTC Nedir

  • Tezgah üstü (OTC), resmi bir borsada işlem görmeyen şirketler için menkul kıymetlerde nasıl işlem yapıldığı sürecini ifade etmektedir.
  • Tezgahta işlem gören menkul kıymetler, merkezi bir borsayagöre satıcı ağ aracılığıyla işlem görmektedir.
  • OTC ticareti, önemli yatırımcılar tarafından kullanılamayacak olan özkaynak ve finansal araçların tanıtımına yardımcı olmaktadır.
  • OTC hisselerine sahip olan şirketler hisse senedi satışı yaparak sermaye arttırmaktadır.

OTC Ağları Nelerdir?

Amerika Birleşik Devletleri'nde, otc ticareti, piyasa yapıcıları tarafından gerçekleştirilir. En önemli 2 OTC Piyasalar Grubu ve Finansal Endüstri Düzenleme Kurumu (FINRA) tarafından yönetimi yapılmaktadır. Bu ağlar tarafından katılımcı pazar bayilerine teklif hizmetleri sunabilmektedir. İşlemler ağ bayiler tarafından online olarak yada telefon aracığıyla yapılmaktadır.

OTC Piyasalarının Riskleri ve Faydaları Nelerdir?

  • OTC Markets Group ağları geleneksel borsalardan farklı standartlara uymaktadır.
  •  Bu standartlar öncelikle borsalardan daha az gizlilik derecesi olsa da daha az düzenlemeler içermektedir.
  •  OTC piyasasında ticaret yapmak için önemli miktarda risk içermektedir.
  • OTC pazarları genel seçeneklerden çok daha açık bir yapıya sahiptir. Bundan kaynaklı, dış müdahale oranı düşüktür ve taraflar arasında menkul kıymetlerin serbest ticaretlere izin vermektedir.
  • OTC Markets Group platformundaki yer alan şirketlerin listelenmek için SEC'e başvurma zorunlulukları bulunmamaktadır.
  • Yatırımcılar fiyatlarını ve broker anlaşmalarını kendi başlarına belirlemektedir.

OTC' de Hangi Ticaretleri Yapabilirim?

OTC piyasaların ve döviz piyasaları, finansal piyasaları düzenlemenin iki standart yolları arasında yer almaktadır. Hisse senedi alım ve satımları herhangi bir borsa yada OTC piyasasında yapılabilmektedir. Lakin, az sayıda hisse senedi hem OTC hem de diğer borsalarda işlem görmektedir.

Borç senetleri ve türev araçlar gibi diğer finansal araçlar tezgahın üzerinde işlem yapılmaktadır. Hisse senetleri de OTC piyasasında işlem görmektedir. Tahvil gibi belirli araçlar resmi bir borsada işlem görmez - bunlar aynı zamanda yatırım bankaları tarafından OTC ticareti yapar. OTC sistemleri, ABD'de OTCQX, OTCQB ve OTC Pembe pazarlarını (daha önce OTC Bülten Tahtası ve Pembe Levhalar) içeren borsa dışı hisse senetlerinin alım ve satımlarda kullanılır. 

 

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum