] }
Teknoloji Haberleri

Çinli Rakipleri Apple ’ı Kızdırıyor

Dünyanın en önemli elektronik devlerinden bir tanesi olan Apple ’ın yıllardan beri Çinli üreticilerin takibi altında. Elbette Çin’deki bu üreticileri bir rakip olarak değerlendirmek doğru olmaz ancak Apple ürünlerinin pek çoğunun da Çin’de üretilmesi başka firmaların Apple’ın ürünlerini kopyalamalarını daha da kolay bir hale getiriyor.

Apple ürünleri birkaç sene öncesine kadar isimsiz üreticiler tarafından kopyalanıp yüzlerce değişik isim altında piyasaya sürülürken artık günümüzünde isim yapmış Çinli üreticiler dahi Apple ürünlerini kopyaladıklarını gizlemiyorlar. Bunun son zamanlardaki en büyük örneği ise Apple Airpods olarak bilinen kablosuz kulakların bir benzerini Airdots adı altında çıkaran Xiomi firması. Üstelik Airdots, Apple’ın Airpods’undan neredeyse 10 kat daha ucuza satılmakta. Ses kaliteleri ise birbirine çok yakın.

Çinli Rakipleri Apple ’ı Kızdırıyor
Airpods

Elbette sadece Airdots değil, hemen hemen kalburüstü olarak nitelendirilen tüm teknoloji firmaları kendilerine ait bir kablosuz kulaklık çıkardılar. Ancak göze çarpan şu ki büyük firmaların ürünleri fahiş fiyatlara satılırken henüz yeni yeni bilinen ve kalite konusunda hiç de geri kalmayan Çinli markaların ürünleri çok uygun fiyatlara satılıyor. Üstelik bu ürünlerin neredeyse tamamına yakını yine Çin’de üretilmekte.

Bütün bu gelişmelere rağmen dünyada fahiş fiyatlara satılan Apple’ın ürünleri yine de en çok tercih edilen ürünler arasında. Bu noktada da işin içine marka değeri girmekte. İnsanlar aldıkları ürüne para vermek yerine aslında markaya para veriyorlar.

blank

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu