Ekonomi Haberleri

Zamlı Emekli İkramiyesi Ne Kadar Olacak, Ne Zaman Ödenecek?

Tüm emeklileri yakından ilgilendiren emekli ikramiyesinin bu yıl artması bekleniyor.

] }

Tüm emeklileri yakından ilgilendiren emekli ikramiyesinin bu yıl artması bekleniyor. 2018 yılından beri tüm emekliler için yılda iki kez, Ramazan ve Kurban bayramları öncesinde verilen ve 1000 TL tutarında olan ikramiye için geçenlerde yaptığı açıklamalar ile Cumhurbaşkanı tarafından artış yaşanacağı ifade edilmişti. 2018 yılından beri herhangi bir artış yaşanmayan ikramiyeler için bu yıl yapılacak artışın ise ne kadar olacağı merak ediliyor. Zam oranının enflasyon endeksli yapılması beklenirken, son 3 yılın mı yoksa geçen yılın mı temel alınacağı ise henüz belirsizliğini koruyor. Son üç yılın enflasyon verilerinin temel alınması halinde emekli aylıklarına önemli artış gelirken, son yılın enflasyon verisinin temel alınması halinde ise görece daha düşük bir ikramiye artışı söz konusu olacak.

Emekli İkramiyesinde Zam Oranı Ne Olacak?

Açıklanan bilgilere göre eğer emekli ikramiyeleri için son 3 yılın enflasyon verileri temel alınırsa bu durumda tüm emeklilere bayram ikramiyesi 1500 TL olarak ödenecek. Fakat geçen yılın yani TÜFE 2020 enflasyon verileri temel alınırsa, bu durumda ise emekli bayram ikramiyeleri 1150 TL olarak ödeme yapılacak. Hangi enflasyon verisinin temel alınarak ikramiyelere yansıtılacağı ilerleyen günlerde açıklanacak. 30 Nisan tarihine kadar emeklilik dilekçesi vermiş olanlar da bu yıl Ramazan Bayramı öncesinde verilecek olan ikramiyeden yararlanma hakkı elde edebilecekler. İlk ikramiye ise Mayıs ayının ilk haftasında ödenmeye başlanacak.

Daha Fazla Göster

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu