Teknoloji Haberleri

Yüz Tanıma Teknolojisi Ne Kadar Tehlikeli?

] }

Yüz tanıma teknolojisi bir süredir insanların hayatlarını kolaylaştırıyor. En basitinden cep telefonunuzun şifresini elinizle yazmadan yüzünüzü okutarak açabiliyorsunuz. Bu teknoloji güvenli olarak görünse de kaydedilip saklandığında önemli sorunlara yol açabilecek cinsten.

Google, bu ile ilgili olarak bir açıklama yayınladı. Yapılan açıklamada insanların yüzlerinin kısa zaman için değişim göstermeyeceği için uzun süreli bir şifreleme anahtarı olarak kullanılabileceği üzerinde duruldu. Buna ek olarak da Google’ın hiçbir servisinde kullanılması için insanların yüz bilgilerinin kaydedilmediği açıklandı. Yüz bilgilerinin kaydedilmesi geçtiğimiz günlerde Apple ile gündeme gelmişti ve Apple da kullanıcıların yüz bilgilerinin kaydedilmediğini açıklamıştı. Apple inandırıcı olsa da Google’ın açıklamaları aynı inandırıcılığı veremedi.

Face Match

Geçtiğimiz günlerde Google tarafından tanıtılan Face Match teknolojisi ile insanlar fotoğraflarını, notlarını ve takvimlerini otomatik olarak başlatabiliyorlardı. İşte bu durum kullanıcıları rahatsız eder bir hale ulaştı. Çıkan çatlak sesler yüzünden de Google açıklama yapma gereği duydu. Android işletim sisteminde Face ID gibi uygulamalarda yüz tanıma teknolojisi sürekli olarak aktif durumda. Bu da kaydedilen yüz bilgilerinin bir yerlere istenildiğinde gönderilebileceği anlamına geliyor.

Emre Karabulut

Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden biri olan 9 eylül iktisat bölümü mezunu Emre, 6 yıldır kripto para birimlerini ve piyasadaki borsaların durumunu analiz ediyor. Mail: Emre@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu