Ekonomi Haberleri

Yerli Yatırımcılar Artan Kurları Satış Fırsatı Olarak Değerlendirdi

r Mart ayının son işlem haftasının başında 5-6 milyar dolar değerinde döviz ve altın satışı gerçekleştirdi.

] }

Bloomberg HT haberine göre, dolar/TL kuruna paralel olarak artış gösteren diğer döviz kurları ile birlikte değer artışı yaşayan altın fiyatları, yerli yatırımcılara satış fırsatı tanıdı. Üst düzey 4 bankacının verdiği bilgilere göre, Türk Lirası’nın ani ve sert değer kaybı sonrası bireysel ve kurumsal yerli yatırımcılar Mart ayının son işlem haftasının başında 5-6 milyar dolar değerinde döviz ve altın satışı gerçekleştirdi.

Hafta arasında, yurtiçi piyasalarda Cumhurbaşkanlığı kararı ile beklenmedik şekilde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlığında görev değişikliği yaşandı. Eski başkan Naci Ağbal görevden alındı, yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu getirildi. Bu görev değişikliği ile birlikte Pazar gece saatlerinde Asya piyasalarında dolar/TL kuru 8,47 seviyesini gördü ve seansların açılması ile dün gün içinde dolar kuru 7,70 TL seviyesinin altını test etti. Dolar kurundaki dalgalanma sonrası yerli yatırımcılar, satış pozisyonuna geçti.

İlgili Makaleler

Yerli Yatırımcılar Hangi Seviyelerde Satış Yaptı?

Üst düzey 4 bankacının verdiği bilgilere göre, Pazartesi günü kurumsal ve bireysel yerli yatırımcılar 5-6 milyar dolar değerinde döviz ve altın satışı gerçekleştirdi.

Bankacılar, özellikle de Türk Lirası cinsinden borcu olan yerli yatırımcıların dolar/TL kuru 8,10 ile 7,98 aralığında iken yoğun olarak satış yaptığını dile getirdi. Bir diğer yandan bankacılar, yurtiçi piyasalarda gram altının da 450 TL seviyesini görmesi ile yoğun olarak satış yapıldığını ifade etti.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu