] }
Teknoloji Haberleri

Windows XPin ölüm senaryosu

Windows XPin ölüm senaryosu

Bilgisayar kullanıcılarının en gözde işletim sistemi olarak adlandırdı windows Xp artık sona yaklaşıyor.

İlgili Makaleler

Microsoft 2001 yılında windows XPyi piyasaya sürdü. Ancak 2014 yılında resmi olarak bu işletim sistemine desteğini kesti. Ancak bilgisayar kullanıcıları bu işletim sistemine çok bağlı küresel pazarda çok yüksek bir paya sahipken şu an için 1,57 olduğu düşünülüyor.

Önümüzdeki yıllarda bu oranın sıfıra inmesi düşünülüyor. Kullanıcılar her ne kadar windows’un bu sürümünü beğenseler de Microsoft bu işletim sistemi için güvenlik güncellemesi yapmadığı için internet korsanlarının bu işletim sistemine sızmaları kolaylaşıyor.

2020 yılına yaklaşmamıza rağmen bu versiyonu kullanan bilgisayarlar ve kullanıcılar halen var. Hatta resmi kurumlarda halen kullanılmaya devam etmektedir.Bu versiyonun kullanımı  her ne kadar azalsa da halen Linux’dan daha fazla kullanılıyor.

Windows’un bu sürümünün ileri ki dönemlerde sadece şirketler ve devlet kurumlarında kullanılacağı öngörülmekte, nedeni ise şirketlerin ve kıymetlerin donanım yenileme işlemlerinin maliyetleri çok ütopik rakamlar içeriyor. Buda değiştirmeyi zorlaşmaktadır. Bazı yazılımlar ise windows 10 gibi yeni nesil işletim sistemlerinde ise verimli olarak çalışmamaktadır.

Sema Taş

Uludağ Üniversitesi mezunu olan ve uzun bir süredir kripto paralar üzerine analiz ve haberler hakkında analizler ile ilgilenen Sema, kointimes'a katkı sunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici kapatınız.