Ekonomi HaberleriForex ve Kripto para Terimler Sözlüğü

VORTEX İndikatörü Nedir? Nasıl Kullanılır?

Vortex indikatörü, iki uzman  analistin doğa bilimlerinden esinlenerek oluşturduğu bir trend göstergesidir. İki uzman analizci Etienne BOTES ve Douglas SIEPMAN öncülüğünde Directional Movement Index(DMI) Göstergesi referans alınarak Vortex Göstergesi, DI+ DI- ve ADX indikatörlerini kapsayan ve eğilimin hangi yönde olduğunu belirten indikatördür.

Vortex indikatörü, iki uzman  analistin doğa bilimlerinden esinlenerek oluşturduğu bir trend göstergesidir. İki uzman analizci Etienne BOTES ve Douglas SIEPMAN öncülüğünde Directional Movement Index(DMI) Göstergesi referans alınarak Vortex Göstergesi, DI+ DI- ve ADX indikatörlerini kapsayan ve eğilimin hangi yönde olduğunu belirten indikatördür.Suyun yüzeyinde gerçekleşen dalgalardan esinlelenen iki teknik analistin iki çizgi üzerinden oluşturduğu Vortex indikatörü VI+ ve VI- ile oluşturulan indikatördür.

VORTEX İndikatörü Temel Özellikleri

  • İki çizgi arasındaki mesafenin açılması genel olarak  trendin gücünü gösterir
  • Alım satım sinyalleri yakalanabilir
  • İki çizginin birbirlerine yakın olması genel olarak   piyasadaki kararsızlığı ifade eder. Bu tarz kararsız durumlar yüksek risk taşır
  • Diğer indikatörlere karşı Vortex’in karşılaştırıldığı DI ve ADX’e göre daha sağlıklı sonuçlara ulaşıldığı tespit edilmiştir.
  • Sadece tek bir gösterge ile yeterli sonuç alınmadığı için indikatörle kullanıldığında daha sağlıklı sonuçlar alınmaktadır.

Vortex Matriks Formülü

Matriks VORTEX İndikatör formülü
period:=Input(“period :”,1,100,14);
VMP:=Abs(H-ref(L,-1));
VMN:=Abs(L-ref(H,-1));
VMTP:=SUM(VMP,period);
VMTN:=SUM(VMN,period);
K1:=H-L;
K2:=Abs(H-ref(c,-1));
K3:=Abs(L-ref(c,-1));
K4:=max(K1,K2);
TR:=max(K3,K4);
TRP:=sum(TR,period);
VORTEX+:=VMTP/TRP;
VORTEX-:=VMTN/TRP;
VORTEX+;
VORTEX-;
1

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
reklam