Altın HaberleriDolar HaberleriEkonomi Haberleri

Temmuz Ayı Enflasyon Rakamı Açıklandı! Dolar, Altın Fiyatı Tahminleri Ne Yönde?

Ağustos başında duyurulması beklenen, 2022 Temmuz ayı enflasyon rakamları açıklandı. Enflasyon rakamlarının açıklanması sonrasında Dolar/TL kurunda, gram altında fiyat seviyeleri değişim gösterdi.

Ağustos başında duyurulması beklenen, 2022 Temmuz ayı enflasyon rakamları açıklandı. Enflasyon rakamlarının açıklanması sonrasında Dolar/TL kurunda, gram altında fiyat seviyeleri değişim gösterdi. Peki dolar, altın fiyatları ne yönde ilerledi? Bu yıl gündemde yer alan Standard Charted Bank’ın dolar/TL tahmini ne yönde? İşte detaylar…

Enflasyon Rakamında Artış Gündemde!

Temmuz ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ardından gözler piyasadaki gelişmelere çevrildi. Türkiye İstatistik Kurumu 2022 yılı Temmuz ayı enflasyon verisini açıkladı. TÜFE aylık bazda %2.37 artış gerçekleştirdi. Senelik enflasyon ise %78.62’den %79.60’a çıktı. Ancak genel piyasa beklentisi TÜFE’nin aylık bazda %3 artış yapması, senelik TÜFE’nin ise %81’e ulaşması yönündeydi.

Temmuz ayı verilerine göre, en yüksek fiyat artışı %18.66 ile ilaçta oluştu. Fiyat artışı listesinin ilk sıralarında %16.54 oranında artışla yumurta, %13.80 artışla demiryolu ve şehirler arası yol taşımacılığı yer aldı.

Anket Beklentisi Neydi?

Temmuz ayında %79.60’a yükselen senelik enflasyon, 1998 senesinin Ağustos ayı enflasyon rakamından sonraki en yüksek seviye oldu. Yıllık enflasyona dair veriler açıklanmadan önce AA Finans tarafından yapılan ankette, ekonomistler yıllık enflasyonun %81.42 olarak açıklanacağı yönünde oy kullandılar.

Enflasyon rakamlarının açıklanması ardında Dolar/TL 17.96 lira seviyesine yükseliş sergiledi. Euro/TL ise 18.25 liradan alıcı buldu. Altının gram fiyatının 1.020 lira seviyesine çıkış yaptığı tablolara yansıdı.

Dünyaca Ünlü Bankanın Dolar/TL Beklentisi

Ekonomistler, tüm bu gelişmelerin aslında Haziran ayı Standard Chartered Bank tahminine ilişkin şartları güçlendirdiğini düşünüyor. Standard Chartered Bank, heterodoks para politikası ve enflasyon artışının birleşmesi halinde Türk lirası için yapısal bir kırılma olacağını belirtmişti. Önemli banka Dolar tahmini gerçekleştirirken, 2022 sene sonunda Dolar/TL’nin 20 lira seviyesine çıkabileceğini ifade etti. Bankanın 2023 senesi tahmininde ise Dolar/TL’nin 28 lira olabileceği işaret ediliyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
reklam