Yerli Otomobil Aralık Ayında Gün Yüzüne Çıkıyor

Yerli Otomobil Aralık Ayında Gün Yüzüne Çıkıyor

Son bir kaç yıldır büyük tartışmalara sebep olan yerli otomobil Aralık ayında gün yüzüne çıkıyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye'nin önde gelen firmalarının ortaklaşa üstlendiği otomobilin prototip üretimi büyük bir gizlilikle yapılmaya devam ediyor. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından 2020 yılı bütçe görüşmeleri başlatıldı. Görüşmelerde bir sunum yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yeni otomobilin Aralık ayı içinde kamuoyu ile paylaşılacağını söyledi.

Türkiye Otomobil Girişim Grubu (TOGG) geçtiğimiz günlerde Amerika, Avrupa ve Asya kıtasında pek çok projenin başında bulunan Sergio Rocha ile anlaşmış ve projenin tüm sorumluluğunu vermişti. İlk olarak beniznli olarak üretilmesi kararlaştırılan otomobil, ilk proje aşamasından günümüze kadar geçen uzun zaman diliminde elektrikli olarak değiştirildi. Ancak ilerleyen zamanlarda hibrit olarak da üretilmesi konusunda bir alt çalışma sürdürülüyor.

Sergio Rocha'nın projeye dahil olmasıyla birlikte yerli otomobil üzerindeki çalışmalar da hız kazandı. Şu ana kadar sır gibi saklanan otomobil Aralık ayının ortasında insanların beğenisine sunulacak. Geçtiğimiz dönemlerde İsveçli araba üretici SAAB'ın bir modeli üzerine geliştirilmesi düşünülen araç insanların tepkisi ile karşılaşmış ve sonrasında yaklaşık 4 yıl sürecek olan bir sessizliğe bürünmüştü. Bu bakımdan Sergio Rocha'nın projenin başında bulunması benzer bir hatanın yeniden yapılmasının da önüne geçeceğe benziyor.

Yerli otomobilin lastiklerinin üretilmesine talip olan Brisa'nın CEO'su Cevdet Alemdar'dan da konu ile ilgili bir açıklama geldi. Alemdar "Avrupalı bir elektrikli otomobil üreticisi ile anlaşma sağladıklarını ve yerli otomobilin lastiklerini üretmeye de talip olduklarını" söyledi. Yerli otomobilde kullanılan yazılımın ve motor parçalarının yerli üretim mi olacağı yoksa yabancı otomobil üreticilerinden mi tedarik edileceği halen gizliliğini koruyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.