Yerli Otomobil 27 Aralıkta Görücüye Çıkıyor

Yerli Otomobil 27 Aralıkta Görücüye Çıkıyor

2011 yılından beri gündemdeki yerini koruyan ve son zamanlarda bir yılan hikayesine dönüşen yerli otomobil nihayet görücüye çıkıyor. Ülkemizin önemli şirketlerinin katılımlarıyla oluşturulan topluluk yerli otomobil çalışmalarına 2017 yılından bu yana hız verdi ve ortaya konsept halinde iki otomobil çıktı.

Yerli otomobil ile ilgili ilk görüntüler bugün kamuoyu ile paylaşıldı. Ancak görüntüler iki otomobilin de üzerinde branda bulunuyor. Ancak en azından otomobillerin hatları ile ilgili bu görüntüler de bir fikir veriyor. Otomobillerin tanıtım tarihi olarak da yılbaşından hemen öncesi seçildi. 27 Aralık 2019 tarihinde Gebze'de otomobillerin tanıtımı yapılarak kamuoyunun önünde ilk sürüşleri gerçekleştirilecek. Düzenlenecek olan törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılması bekleniyor.

Otomobil 27 Aralıkta Görücüye Çıkıyor Otomobil 27 Aralıkta Görücüye Çıkıyor

Geçtiğimiz yıllarda yerli otomobil adı altına piyasa ile paylaşılan görüntüler büyük tepki toplamıştı. Çünkü bu konsept otomobillerin yerli olmadığı ve daha önce üretilmiş araç üzerine geliştirildiği ortaya çıkmıştı. O tarihten sonra sessizliğe bürünen projenin, 2 yıl önce Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell Grubu ve Zorlu Holding'in bulunduğu oluşturulan ortak bir işbirliği ile yeniden hayata geçirilmesi için çalışmalara başlandı. Daha sonra TOBB'un da katılımıyla 31 Aralık 2018 tarihinde bir şirket kuruldu. Şirketin adı Türkiye Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş (TOGG) oldu. O zamandan beri sürdürülen çalışmalar neticesinde bugün ortaya iki adet konsept otomobil çıkarıldı.

Otomobilin geliştirilme çalışmaları Gebze'de bulunan Bilişim Vadisi'nde yapıldı. 27 Aralık günü yapılacak olan törenin de yine burada olması bekleniyor. Otomobil hakkında detaylı bilgiler verilmezken en önemli özelliği elektrik ve benzinle çalışabilen hibrit bir otomobil olması. Bilindiği gibi daha önce yerli otomobil olarak kamuoyu ile paylaşılan konsept otomobilin elektrikli olmaması büyük tartışmaları yol açmış ve otomobilin yeni olmasına karşın çağın gerisidne kaldığı görüşleri ağır basmıştı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.