Türkiye'de Satılacak Cep Telefonlarında Google Hizmetleri Bulunmayacak

Türkiye'de Satılacak Cep Telefonlarında Google Hizmetleri Bulunmayacak

Bir kaç gün önce gündeme bomba gibi düşen bir haberle Türkiye'de satılacak cep telefonlarında bundan böyle Google hizmetleri olmayacağı belirtilmişti. Bunun sebebi ise Google'ın hizmetlerinin bulunduğu cep telefonlarına başka herhangi rakip bir şirkete ait uygulamaların yüklenemiyor olması. Bir başka deyişle Google bir tekelcilik ortamı yaratarak haksız bir rekabet sağlıyor.

Rekabet Kurulu'ndan bugün yapılan açıklamada Google'ın diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de kurallara ve yasalara uyması gerektiği ve buna uygun bir şekilde gerekli yapılanma ile telefonlar üzerinde tekelcilik yaratacak şekilde başka şirketlere ait uygulamaların kullanılmasına engel olmaması gerektiği belirtildi. Bununla birlikte yeterli düzenlemelerin bir an önce yapılması istendi.

Google tarafından yapılan açıklamada ise şirketin her ülkede olduğu gibi ülkelerin yasalarına saygı duyduğu ve bu konuda kanun yapıcılarla her türlü anlaşmanın yapılmasına açık olunduğu belirtildi. Ancak şu anda iki taraftan da herhangi bir adım gelmiş değil. Bu sebepten dolayı en azından bir sonuca varılana kadar Türkiye'de satışa çıkacak olan yeni model ve Android işletim sistemi yüklü telefonlarda Google hizmetleri bulunmayacak.

İsteyen Yükleyebilecek

Teknoloji ilerlediği için artık insanlar her türlü uygulamayı istedikleri telefon ve işletim sistemi üzerinde çalıştırabiliyorlar. Bu yüzden Google hizmetleri, Google Play üzerinden yüklenmese dahi başka kanallar üzerinden telefonlara yüklenebilecek. Ancak bu uygulamaların nasıl çalışacağı ve herhangi bir kısıtlamaya maruz bırakılıp bırakılmayacağı şu anda bilinmiyor.

Bu konunun herhangi bir karara bağlanmaması telefon satışlarını da etkileyebilir. İnsanlar şimdiye kadar sorunsuz bir şekilde kullandıkları Google hizmetlerini yeni telefonlarda kullanamayacakları için telefon satışlarının yavaşlama ihtimali bulunuyor. Bu sorunun ne zaman aşılacağı şu anda belli değil. Ancak anlaşılan Google'ın kayda değer bir hamle yapmaması sürecin daha a uzamasına sebep olacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.