Robotlar da acıyı hissedecek

Robotlar da acıyı hissedecek

Robotlar da acıyı hissedecek

Güney Koreli bilim adamları özel sensörler ve nano teller sayesinde acı hissedebilen elektronik bir deri geliştirdiler. Bu geliştirilen deri sayesinde robotlar insanlar gibi acı hissedebilecek hem insan sarrafı robotlar hem de organlarda kullanılabilecek robotlar pek çok noktada insanlara yardımcı olurken kimi zaman insanların yapması gereken işleri direk olarak robotlar yapabiliyor yapay zekanın da eklenmesiyle birlikte robotlar artık acı hissedebilecek hale geldiler.

Sensörler için pil gerekmiyor. Buda özel sensörlerin sayesinde hem insanlarda hem de insansa robotlar da kullanılabilecek olan derinin robotlar da duyu yeteneğini artırması ve yapay zeka riski ile birlikte teknolojinin daha da geliştiğini aktardılar.

Robotlar da acıyı hissedecek Robotlar da acıyı hissedecek

Yaptıkları araştırmanın robotlar da duyuyor yeteneği katmasının yanı sıra yapay zekanın resimleriyle ilgili de yapılacak çalışmalarla kapı aralayacaktır.

Çünkü bu acı hissinin Bir robotun ne kadar agresif olabileceğini bu elektronik deriyle görüntüleyeceği açıklandı. İnsansı robotlar her geçen gün gelişiyor yıllık %50 seviyesinde bir gelişme sağlanıyor.

2026 yılında insansı robotların geliştirilmesi için yaklaşık 13 milyar $ harcanacağı bekleniyor insansı robotların o dönemde seri olarak üretileceğinin bilgisini aktarıyorlar. Yani televizyonlarda ve sinemada izlediğimiz senaryolar belki de gerçek olacak akabinde  insanlar ve robotlar arasında belki savaşlar olabilecektir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.