Öğeyi Denetle Nasıl Yapılır?, Chrome'da öğeyi denetle Nasıl Yapılır

Öğeyi Denetle Nasıl Yapılır?, Chrome'da öğeyi denetle Nasıl Yapılır

Öğeyi denetle normalde herkesin yapabileceği basit bir işlemdir. Öğeyi denetle yapma sistemi ile ilgili web sitenin mobil versiyonuna ve kaynak kodlarına ulaşım sağlamanız mümkündür. Öğeyi denetle işlemi normalde chrome üzerinden mause ile yapılabilmektedir. Denetleyeceğiniz web sitesine giriş yapıp sağ tıklama beraberinde en alt kısımda bulunan incele butonuna tıklayarak öğeyi denetle yapabilirsiniz. Böylelikle öğeyi denetle nasıl yapılır sorusuna da cevap bulmuş olursunuz. Bu anlatım şekli genel bakımdan masaüstü anlatımı olup android öğeyi denetle kısmı farklı ilerlemektedir.

Telefondan Öğeyi Denetle Nasıl Yapılır?

Telefon üzerinden öğeyi denetle işlemi yapmak için Android işlemtim sistemi cihaza ve HTML Website Inspector uygulamasını yüklemeniz gerekir. Google Chrome, Mozilla, Firefox ya da Opera tarayıcıları bu konuda yetersiz kaldığından öğeyi denetle işlemi yapılamamaktadır. Telefondan öğeyi denetle nasıl yapılır aşamaları ise şu şekilde açıklanmaktadır.

 • Telefondan öğeyi denetle işlemiyle sayfanın kaynağını görebilir, arama ve düzenleme yapabilme
 • Denetleme modu sayesinde istediğiniz elementleri düzenleyebilme
 • HTLML elementlerini görüp düzenleme yapabilme
 • Javascript konsoluna erişme
 • Uygulamanın android telefona yükleyip açılmasını sağlama
 • Uygulamanın tarayıcı şeklinde kullanılarak düzenlenmek istenilen web sitesine giriş yapma
 • Sağ üst kısımda bulunan el işaretine tıklayarak düzenlemek istediğiniz öğeye tıklamanın öğeyi denetleme işlemlerinin telefondan öğe denetleme yapabilmesi mümkündür.

Yukarıda sıralanan aşamalarla ilgili son aşamadaki el işaretine tıklandığında işaretin sarı renge dönüştüğü ve öğe denetlemeye hazır olduğunu gösterdiği bilinmektedir.

Chrome da Öğeyi Denetle

Chrome da öğeyi denetle uygulamasının kısa yolu CTRL+Üstkrktr+l tuşu olarak bilinmektedir. Bu işlemin yapılabilmesi kısmen zor olduğu için Mouse kullanılması mantıklıdır. Mouse kullanılmayacaksa F12 tuşunu kullanmak yeterli olacaktır. Öğeyi denetleme sayesinde birçok farklı kodları çalıştırmanız da mümkündür.

 

öğeyi denetle nasıl yapılır

 

öğe denetle

Akıllı Telefonlarda Öğeyi Denetle Nasıl Yapılır?

Akıllı telefonlarda veya bilgisayarlarda kullanıcılar için öğeyi denetle ya da View Source özelliği tüm Chrome veya Firefox gibi tarayıcılarda bulunan bir işlevdir. İnternet üzerinde araştırma yaptığınız alan olarak Chrome çok sık kullanılan bir yerdir. Normalde öğeyi denetleme işlemi oldukça kolaydır. Fakat kısa yol özelliği herkes tarafından bilinmediği için ilk sorulduğunda zor bir işlem gibi algılanmaktadır. Akıllı telefonlarda öğeyi denetle nasıl yapılır sorgusu beraberinde kolaylıkla anlayabileceğiniz aşamalar şu şekilde açıklanır.

 

 • Android telefonunuzda öğeyi denetle işlemi yapmak için Google Chrome tarayıcısını açmak
 • Kaynak kodunu bilmek istediğiniz web sayfasını açmak
 • Adres çubuğuna 1 kez dokunma sonrasında imleci URL’nin önüne getirmek
 • View-source: yazıp enter tuşuna tıklamak (View Source öğeyi denetle anlamındadır.) Ctrl ve u harfine aynı ayna basınız.

 

Yukarıda sıralanan aşamalar android cihazınızda öğeyi denetle işleminin nasıl yapılacağını göstermektedir. Belirtilen aşamalara örnek olması açısından view-source:https://www.indir.com şeklinde yapabilmeniz mümkün olmaktadır. Son derece basit bir işlem olması mantığını çözmeniz beraberinde yapabilmenizi sağlayacaktır. Bu sayede yığınla kod araştırması yapabilir, içeriklerini inceleyebilir, istediğinizde düzenleme veya değiştirme yapabilirsiniz.

Pom Coin Geleceği 2022-2025, Pom Coin Yorumları

Öğeyi Denetle İOS

Öğeyi denetle İOS işletim sisteminde kolayca yapılabilen bir işlem olmakla beraber birçok kod incelemesi de yapabilmenizi sağlıyor. İOS sisteminde öğeyi denetlemek için denetlemesini yapmak istediğiniz sitenin yer imlerine gitmeniz gerekir. Yer imlerine gitmeniz beraberinde bu alanın kaydedilmesi ve ardından kaydedilen bağlantıya basılı tutularak düzenle butona basmalısınız. Belirtilen durum son derece basit olduğu gibi günlük yaptığınız işlemlere de benzemektedir. Öğeyi denetle butonu sayesinde kodları inceleyebilir, düzenleme yapabilir veya değiştirebilirsiniz.

Öğeyi Denetle İle Yazıları Değiştirme

Öğeyi denetle ile yazıları değiştirme işlemi herkesin yapabileceği bir şeydir. Aşağıda sıralanan durumlar basit yöntemle öğe denetlemesi yapabilmenizi sağlayacaktır.

 • Bilgisayarınızda klasik Google Sites kısmına giriş yapıp herhangi bir siteyi açma
 • Sağ üstteki diğer işlem simgesinde bulunan siteyi yönet butonuna tıklama
 • Sol menüde yer alan tema, renk ve yazı tipleri kısmını tıklama
 • Arka plan bölümünde metni tıklayıp yazı tipinde değişiklikler yapmak

Belirtilen uygulamalar öğenin denetlenip yazılarının değiştirme aşamalarıdır.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum