Microsoft Çalışan Verimliliğini %40 Oranında Arttırdı

Microsoft Çalışan Verimliliğini %40 Oranında Arttırdı

Uzun çalışma saatleri yüzünden sık sık ölümlerin yaşandığı Japonya'da, Microsoft buna karşı bir önlem alarak aynı zamanda çalışan verimliliğini arttırmak için yeni bir planı uygulamaya geçirdi.

Geçen Ağustos ayında Microsoft Japonya'da hayata geçirilen bu yeni uygulama ile çalışanlar artık haftanın 4 günü çalışıp 3 günü tatil yapmaya başladılar. Uzun saatler çalışmaya alışkın olan Microsoft Japonya çalışanları o tarihten bugüne kadar Cuma günlerini de tatil yaparak geçiriyorlar.

Tasarruf Sağlanmaya Başlandı

Bu uygulamadan sonra sadece çalışanların verimliliği artmadı aynı zamanda enerji tasarrufu da sağlanmaya başlandı. Azalan çalışma saatleri ile birlikte toplantı süreleri de kısaldı. Çalışanların ofiste geçirdikleri zaman da azaldığı için elektrik başta olmak üzere pek çok kalemde enerji tasarrufu sağlandı. Elektrik % 23 oranında azalırken şirket içinde bulunan yazıcıların kullanımı ise % 58 oranında azaldı. Çalışanların % 92'lik kısmı bu uygulamadan son derece memnun olduklarını söylediler.

Bu uygulamadan haberdar olan Japonlar sosyal medya üzerinden kendi patronlarının da bu uygulamayı yapmasını istediler. Pek çok kişi ise zaten yüksek ücret alan Microsoft çalışanlarının böyle bir uygulamaya ihtiyaçlarının olmadığını dile getirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.