IPhone 11 Pro 'da Güvenlik Açığı Apple'ı Zor Durumda Bıraktı

IPhone 11 Pro 'da Güvenlik Açığı Apple'ı Zor Durumda Bıraktı

Birkaç kullanıcı ile başlayan fakat kısa zamanda tüm kullanıclar tarafından dile getirilmeye başlayan bir konu Apple'ı zor durumda bırakmaya başladı. Iphone 11 Pro güvenlik açığı ile gündeme erken gelmeye başladı. Bu güvenlik açığının ortaya çıkmasından sonra insanlar diğer Iphone modellerinde de aynı açığın olup olmadığını araştırmaya başladılar.

Kullanıcı Verileri Toplanıyor

Kullanıcılar, telefon üzerinde bulunan uygulamarın tamamındaki konum verilerini kapatsalar dahi telefonun bu verileri göndermeye devam ettiğini fark ettiler. Forumlarda bir anda tartışılmaya başlayan konu üzerine diğer eski Iphone modellerinde de bu güvenlik açığının olup olmadığı araştırılmaya başlandı. Ortaya çıkan sonuç Apple'ın Iphone 11 Pro modelinde ortaya çıkan bu açığın aslında diğer Iphone modellerinde de başından beri var olduğu yönünde.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan güvenlik araştırmacısı Brian Krebs, telefonun kullanıcılara ait verileri toplamak için sürekli olarak GPS modülüne ping gönderdiğini söyledi. IOS işletim sisteminin 13.2.3 sürümünde konum hizmetinin kullanıcı tarafından kapatılmış olmasına rağmen bu işlemin devam ettiği ortaya çıktı.

Apple tarafından konuyla ilgili olarak oldukça yüzeysel bir açıklama yapılmasına rağmen şirketin şu anda bu sorunla ciddi olarak uğraştıkları düşünülüyor. Zira yapılan açıklama bunun herhangi bir sorun teşkil etmeyeceği yönünde. Ancak bu açıklama kullanıcı perspektifinden bakılarak yapılan bir açıklama değil. İnsanlar şirketten verilerin toplanmadığına dair bir açıklama yapılmasını beklerken yapılan açıklamada veri toplandığı kabul edilip bunun bir sorun yaratmayacağı söyleniyor.

Apple geçtiğimiz yıllarda eski telefon modellerinin çalışmasını bilinçli olarak yavaşlattıklarını kabul etmişti. Bunu da telefon bataryalarının ömürlerinin kısalmasına ve bu yüzden telefonun şarjının daha uzun süre gitmesi için yapıldığını açıklamışlardı. Bu yavaşlatılmanın asıl nedeninin ise insanların yeni Iphone modellerini satın almalarını sağlamaktı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.