Artık Farelerde araba kullanabiliyor

Artık Farelerde araba kullanabiliyor

Richmond Üniversitesi uzmanları, beyin gelişimi ve öğrenme metotları  hakkında  yaptıkları deneyde, farelere araba sürmesini sağlamak için hayvanlar üzerinde en çok uygulanan ve  başarı elde edilen ödüllendirme tekniğini kullanıldı.

Bilim adamları, ödüllendirilmiş olan grubun, ödül verilmeyen diğer grup olan kontrol grubundaki farelere göre kıyasında  elde edilen sonuçlara göre daha iyi araç kullanma yetisinin ortaya çıktığı belirlendi.

Yapılan Araştırmada, bütün farelerde görülen şaşırtıcı gelişme ise böbrek üstü bezlerinde genel olarak  salgılanan "dehidroepiandrosteron" hormonunun yüksek oranda  tespit edilmesi,yapılan çalışmada  yeni bir yetenek edinilebileceği  durumunu ortaya çıkarmıştır.

Yapılan Çalışmada, alüminyum olan  bir tabağa şeffaf plastik kavanoz ile  küçük bir elektrikli deney için otomobil benzeri bir araç yapıldı. Fareler, arabayı kullanmak için alüminyum bir tabağa yerleşip  bakır tele temas ettiği an sistem tamamlandı ve hayvan gideceği yönü kendisi seçebiliyordu.

Deneyi yapan Araştırmacılar, farelere sürmeyi öğretmek için teşvik yöntemini uygulamak  için deney yerine tatlı bir ürün koydu. Açlarını yenebilmek için araç sürmek zorunda olan  fareler, bunu her hareket ettirdiklerinde bir miktar besin yedirilerek ödüllendirildi.

Akabinde çalışmayı yapan ekip, yiyecekleri daha uzak yerlere ve zor kesimlere  koyarak daha karmaşık sistem oluşturup farelerin sürüş yapmaları için  zorladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.