Enerji ve Suyun Güvenliği Yerli Teknolojiye Emanet

Enerji ve Suyun Güvenliği Yerli Teknolojiye Emanet

Enerji ve suyun güvenliğini sağlamak amacıyla, kontrol sistem tabanlı, yerli teknolojinin kullanılacağı test yatağı merkezi kurulacak.

Ülkemizin en önemli kaynaklarından enerji ve suyun güvenliğini sağlamak amacıyla sanayi – üniversite işbirliği modeliyle hayata geçirilecek olan yatırım için çalışmalar aralıksız sürüyor.  Sakarya Üniversitesi işbirliğinde yapılacak olan teknoloji yatırımı yüklenici firma STM Savunma Teknolojileri Mühendislik A.Ş. arasında 31 Ekim tarihinde imzalanacak olan sözleşme ile yapımına resmen başlanacak.

Yatırım 12 ayda tamamlanacak

Uluslararası ilişkilerin yürütülmesinde önemli bir yeri olan kontrol sistemleri 4.0 yapı ve donanım ile 12 aylık süreçte tamamlanacak. Büyük etki alanına sahip olan sistem, taşıdığı siber güvenlik önemli ile kritik altyapılar oluşturuluyor. Geçmişten de hatırlanacağı üzere, bazı ülkelerde kontrol sistemlerinin olmayışı karanlığa gömmüştü. Bu sistemler başta Estonya, İran gibi ülkeler yanında ABD’de hayata geçirilerek güvenlik tedbiri uygulandı.

Ülkelerin karanlığa gömülmesi dikkate alınarak hazırlanan projenin ilk ayağı Sakarya’da uygulanacak. Türkiye’nin jeopolitik konumu dikkate alınarak hazırlanan proje üniversite sanayi işbirliğinde hayata geçirilecek.

Yerli ve Milli Projeler Desteklenecek

Yerli ve milli oluşumun desteklenmesi için test amaçlı gerçekleştirilen projenin ekonomiye önemli oranda katkı sunması bekleniyor. Akademik çalışmalara da destek olması beklenen proje Cumhurbaşkanlığına bağlı Savunma Sanayi başkanlığında yürütülmesi planlanıyor.

Kurulması planlanan test yatağı merkezi ile, enerji  ve su yönetim sistemlerinin plan programa dahil edilmesiyle yerli ve milli çalışmaların artması hedefleniyor. Yapılan çalışma ile enerji ve su güveniği sağlanarak ülkenin ekonomik kaybı önlenecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.