CORONA VİRÜSÜYLE MÜCADELE EDEN ROBOT

CORONA VİRÜSÜYLE MÜCADELE EDEN ROBOT

CORONA VİRÜSÜYLE MÜCADELE EDEN ROBOT

İnsansız hava aracı kapsamında çalışma gösteren Çin merkezli şirket koronavirüsle mücadele etmesi bağlamında uzaktan ilaçlama yapan salgına karşı önlem sağlayan bir robot geliştirerek kendini ortaya koydu.

İlaçlama

Çin temelli olan şirket koronavirüsün dünyaya yayılmasıyla birlikte bu virüse engel olması için geliştirilen ilaçlama çalışmalarının ve önlemlerin planlandığını ortaya koydu.Salgın karşıtı robot olarak bilinen bu çalışmada bütün görev robotta bulunuyor. İlaçlama yapılırken birçok yakıcı maddeyi içinde barındırdığı için bu durumda insan yerine robot kullanılması yerinde bir seçim olmuştur.

Açık alanlar

Geliştirilen bu robot sayesinde açık alanlara sıvı ilaçlar püskürtme yapılarak 1 km kadar olan uzaklıktan kontrolü sağlanıyor.İnsan eliyle yapılan ilaç püskürtmesinde en fazla 10 litre ilaç kullanılırken robot sayesinde 50 litre kadar ilaç taşınarak saat başı on beş bin m2 alanı ilaçlama imkanı bulunmaktadır.

Yapısı

Robotun kendi içinde bulunan ilaç tankı aynı zamanda püskürtme mekanizması anten ve kameradan oluşan bu robotun içerisinde bulunan kamera sistemiyle her yeri görüntüleyerek kaydetmesi büyük fayda sağlıyor.Tekerlek kısmı yüzeylerde rahatça ilerleme imkanı sağlayarak ilaçlamanın hızlı bir şekilde halledilmesine yardımcı oluyor.

Satışı

Salgın karşıtı robot bu özellikleri sayesinde hem kendi içinde başarılı olmuş hem de insansız hava sahası kapsamında büyük bir gelişme kaydetmiştir.Dünyadan çeşitli şirketlerden talep alan ve başarılı olan bu robot korona virüsü kapsamında gelişme kaydetmiştir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum