Çin Malı Android Telefona Format Atma Nasıl Yapılır?

Çin Malı Android Telefona Format Atma Nasıl Yapılır?

Telefonlar normal bir durumda uzun süre kullanılınca yavaşlarlar. Bu tüm telefonlar için geçerli olan bir durumdur. Konu Çin malı ya da replika olarak satılan telefonlar olunca bu yavaşlık daha kısa sürede meydana gelebilir. Çin malı Android telefona format atma işlemi sanıldığı kadar zor bir işlem değil. Bunun iki yolu bulunmakta. İlk yol telefonun ayarlarından yapılırken ikinci yol bir kaç işlemden oluşuyor. İki yol da telefonun içinde bulunan her şeyin silinmesi, bir başka deyişle telefonun formatlanmasına yol açıyor.

Ayarlardan Android Telefon Formatlama

Bu bilinen ve sıklıkla yapılan bir yöntem. Telefonun “Ayarlar” kısmında bulunan “Fabrika Ayarlarına Dön” seçeneği seçildiğinde telefonun içinde bulunan her şey silinerek telefonun ilk günkü haline dönmesi sağlanabilir. Ancak bu yöntem bazı durumlarda işe yaramaz. Eğer bu yöntem işe yaramaz, telefon formatlansa bile hız sorunu devam ederse o zaman ikinci yöntem denenebilir.

Telefon Tuşları İle Format Atma

Çin malı Android telefona format atma için kullanılacak ikinci işlem ise telefonun tuşları kullanılarak yapılan formatlama işlemidir. İlk başta telefonun bataryası çıkarılır ve 10 saniye sonra yeniden takılır. Eğer telefonunuzun bataryası çıkmıyorsa bu işlem yapılmaz. Sonrasında ise ses açma, ses kapatma, menü ve telefonu açma-kapama tuşlarına bu sıra ile 5-6 saniye civarında basılı tutulur. Ekrana Android yazısı çıktığı anda en son bastığımız tuştan elimizi çekiyoruz. Bu sayede telefon “Kurtarma” yani recovery modunda açılır. Ekrana gelen menüden ses açma-kapama tuşlarını kullanarak “wipe data/factory reset” seçeneği seçilir ve “Yes” seçeneği ile onay verilir. Bu aşamadan sonra telefon kanıp yeniden açılacaktır.

Bu açılış normal açılıştan biraz uzun sürer. Çünkü telefon formatlanmaktadır. Açıldığında ise ilk günkü haline dönmüş ve hızlı çalışan bir telefona sahip olursunuz. Son yıllarda firmalar “bilinçli eskitme” adı altında kendi markalarına ait telefonların çalışmasını yavaşlatma yolunu seçmişlerdir. Bu Apple tarafından da doğrulanmıştır. Telefonlar uzaktan bir müdahale ile bilinçli olarak yavaşlatılarak batarya sürelerinin uzatılması amaçlanır. Tabi ki bu firmalardan yapılan açıklamadır. Ancak altında insanları yeni model telefon almak için yönlendirme düşüncesi yatmaktadır. Bu durum Çin malı telefonlarda da zaman zaman görülmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.