Çamaşır makinesinin ömrünü uzatmak için yapmanız gerekenler

Çamaşır makinesinin ömrünü uzatmak için yapmanız gerekenler

Evde en çok kullanılan cihazlardan biridir: Kirli çamaşırlarınızı yıkamak için neredeyse her gün kullanırsınız. Ancak zamanla ve aşınma ile çamaşır makinenizin ilk günkü kadar verimli olacağına inanmayın. Eğer uygun şekilde bakılmazsa kir, küf ve koku birikecektir. Bu da giysilerinizin görünümünü hızla etkiler. Optimum çalışma ve daha uzun ömür için bu temizleme aletinin kendisi düzenli olarak temizlenmelidir!

Bununla birlikte, çok sayıda çalışma, çoğu insanın çamaşır makinesini neredeyse hiç temizlemediğini göstermiştir. Birçoğu, bu bakım eksikliğinin doğrudan çamaşırları üzerindeki zararlı sonuçlarla bağlantılı olduğunun farkında bile değil. Sağlığa zararlı bakteri ve mikroplara maruz kalma riskinden bahsetmiyorum bile. Bugünün kararı: çamaşır makinenize iyi bakın. Elbette, onu etkili bir şekilde sürdürmek için sayısız çare var. Ancak bazen beyaz sirke veya kabartma tozu gibi bazı doğal ürünleri kullanmak işe yaramaz. Diğer çözümler de çok mantıklı.

Kabartma tozu ve sirke ile düşük sıcaklıkta yıkamaya dikkat edin

Uzmanlar, sıvı deterjanları düşük sıcaklıkta yıkama ile birleştirmenin risksiz olmadığını söyledi. Bu yıkama çevrimi aslında daha az enerji tükettiği için çevre için daha faydalı olsa da, uzun vadede makineye zarar vermemek için temizlik ürünü seçerken dikkatli olunmalıdır.

Birçok temizlik uzmanı çamaşır makinelerini temizlemek için kabartma tozu ve beyaz sirkeyi şiddetle tavsiye etse de, bu iki ürün her zaman çamaşır makineniz için en iyi seçim değildir. Gerçekten de, kireç tortularını ve küfü izleyen güçlü temizleyiciler ve dezenfektanlardır, ancak uzun bir döngü sırasında ve yüksek sıcaklıklarda derinlemesine temizlik için daha etkilidirler. Bu nedenle ara sıra kullanılmalıdır. Uzun vadede kabartma tozunun aşındırıcı etkisi ve sirkenin asitliği cihazın bileşenlerine zarar verebilir.

Cihazınızı uzun süre kullanabilmek için izlemeniz gereken iki önemli adım vardır.

Çamaşır makinenizin ömrünü uzatmanın 2 etkili yolu

Her şeyden önce, tüm bakterileri yok etmek ve cihazın “etkili” ve kapsamlı temizliğini sağlamak için çamaşır makinesinin sıcaklığı yeterince yüksek (90°) olmalıdır. Bununla birlikte, deterjan kalıntılarını ortadan kaldırmak için düzenli olarak düşük bir sıcaklık ayarının (40°) kullanılması tavsiye edilir. Onlardan düzenli olarak kurtulmalısınız çünkü kötü kokulardan sorumludurlar ve bakteri üremesine neden olabilirler.

Bir diğer önemli adım: Çamaşır makinesinin performansını daha uzun süre koruyabilmesi için tüm kireç kalıntılarının temizlenmesi gerekir. Bu mineral birikintileri, ısıtma elemanlarında, özellikle dahili bileşenlerde görünebilir. Kireç taşının kalsine edilmesiyle elde edilen kireç, makinenizin verimini düşürebilir ve ömrünü kısaltabilir. Elemanlarını tıkayarak cihaza çok fazla zarar veren kireç tortularına neden olduğundan bahsetmiyorum bile.

Çözüm ? Çamaşır makinenizi etkili bir şekilde temizlemek için her yıkamada "soda kristalleri" kullanın. Kirli çamaşırlarınızı tambura koyduğunuzda içine bir avuç kristal koyun ve çamaşırlarınızı yıkamaya başlayın. Sadece yağı, lekeleri ve tüm kiri çıkarmakla kalmaz, ayrıca bonus olarak cihazı da büyük ölçüde temizler. Bir diğer avantaj: Bu kristallerin çamaşırlarınızı beyazlatma özelliği var!

Giysilerdeki kötü kokular nasıl giderilir?

Birçok kişi bu çok can sıkıcı durumdan şikayetçi. Giysiler, birkaç ter, yiyecek veya diğer çok kabuklu maddeler lekesi nedeniyle yıkandıktan sonra bile hala kötü kokar. Bu durumlarda normal bir yıkama programı bunların üstesinden gelmek için yeterli olmayacaktır. Başka daha sert önlemler almanız gerekecek.

Giysilerinizi su, beyaz sirke ve güçlü bir temizleyici karışımında birkaç saat bekletin. Temizleyiciyi deterjanla da değiştirebilirsiniz. Küçük bir bonus: sirke aynı zamanda yumuşatıcı görevi görür.

Diğer bir alternatif ise çamaşır makinesinin tamburuna yarım bardak kabartma tozu eklemektir. Koku giderici etkisi ile ünlüdür ve bu nedenle hoş olmayan kokuları daha kolay uzaklaştırır.

Bu tavsiyelere uyarak, hoş olmayan kokulardan arınmış temiz, yumuşak çamaşırlar elde edeceksiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.