Akıllı Telefonlar Sizi Gözetlemek İçin Nasıl Kullanılır?

Akıllı Telefonlar Sizi Gözetlemek İçin Nasıl Kullanılır?

Global dünyada herkes hayatını yönetmek için telefonunu kullanır. Birçok kişi çevrimiçi yaptığımız her şeyin takip edilebildiğini ve kaydedilebileceğini bilse de, kimse akıllı telefonlar sayesinde kurumların ve devlet kurumlarının bizi gözetlemesi için sağlanan fırsatların farkında değil.

İzleniyorsunuz

NSA ihbarcı Edward Snowden, 2013 yılında dünyaya istihbarat teşkilatlarının vatandaşlarını nasıl gözetlediğini açığa çıkardığında “herkesin” izlendiği anlaşıldı. Terörist izleme listesinde veya model bir vatandaş olmanıza bakılmaksızın, verilerinizin toplanma olasılığı yüksektir. Akıllı telefonlar üzerinden sizi izlemenin üç yolu bulunuyor

Akıllı Telefonunuzun Kamerası

Eski FBI direktörü James Comey, 2016 yılında Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi'ndeki bir konferansta dizüstü bilgisayar kamerasını kapsayıp kapsamadığını sorduğunda, şöyle cevap verdi: “Yapmanız gereken bazı mantıklı şeyler var ve bunlardan biri.” Aynı şey akıllı telefonunuzun kamerası için de geçerli.

Kötü niyetli aktörler telefonunuzun kamerasına erişebilir, açabilir, fotoğraf çekebilir veya video kaydedebilir. Kasım 2019'da Google, bilgisayar korsanlarının Android telefon kameralarına erişmesine izin verdikten sonra bunun "yüz milyonlarca akıllı telefon kullanıcısı" için bir risk olduğunu doğruladı.

Akıllı Telefonunuzun Mikrofonu

Telefonlarımızın konuşmalarınızı dinlediği düşüncesi, Facebook gibi platformların insanların yaptıkları konuşmalara dayanarak insanlara reklam sunmaya başlaması son yıllarda büyük bir konu haline geldi. ABD'de Tüketici Raporları tarafından yürütülen 1.000 Amerikalı yetişkine göre, akıllı telefon sahibi Amerikalıların % 43'ü cihazlarının onları dinlediğine inanıyor.

Bir Facebook sözcüsü, 2016 yılında şirketin “reklamları bilgilendirmek veya Haber Beslemesinde gördüklerinizi değiştirmek için telefonunuzun mikrofonunu kullanmadığını” belirtmesine rağmen bunun yalan olduğu ortaya çıktı.

Akıllı Telefonunuzdaki Uygulamalar

Gizlilik açısından bakıldığında, akıllı telefon uygulamaları bir kabustur. Facebook veya WhatsApp gibi bir uygulamaya tam erişim izni verirseniz, kameralarınızı ele geçirebilir, sizi kaydedebilir, yüz tanıma yazılımı çalıştırabilir, konumunuzu izleyebilir ve daha fazlasını yapabilir. Ve bunlar sadece kötü amaçlı olmayan uygulamalar.

Verilerinizi çalmak ve üçüncü taraflara satmak için tasarlanmış bir uygulamayı indirmek için yeterince şanssızsanız, daha da büyük casusluk bekleyebilirsiniz. Ne yazık ki, bu uygulamalar söz konusu olduğunda, onlara izin vermediğinizde bile, verilerinizi toplayabilirler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.