21 Yaşından Küçüklere Telefon Kullanma Yasağı

21 Yaşından Küçüklere Telefon Kullanma Yasağı

Cep telefonları hayatımızın önemli bir parçası olsa da kullanımının zararlı olabileceğine dair tartışmalar sürüyor. Bu tartışmalardan bir tanesi de Amerika Birleşik Devletleri'nin Vermont eyaletinde sunulan bir öneri ile ortaya çıktı. Öneride 21 yaşından küçüklere telefon kullanma yasağı getirilmesi istendi. Elbette bu öneri beraberinde de bir çok tartışmayı alevlendirdi.

Öneride 21 yaşın altındaki kişilerin telefon kullanma yasağı kapsamının bir telefona sahip olma yasağı şeklinde de genişletilebileceği belirtildi. Tasarı hayata geçirilirse Vermont eyaletinde bu yasaya uymayanlar 1000 dolara varan para cezasına ya da 1 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacaklar.

Kabul Edilmesi Zor

Gündeme gelen tasarının kabul edilme ihtimalinin oldukça düşük olduğu ortada. Ancak öneriyi sunan kişilerin bunu telefonların zararlarını gündemde tutmak için bilinçli bir şekilde yaptıkları düşünülüyor. Elbette amaç sadece cep telefonlarının kullanıma dikkat çekmek değil. Aynı zamanda 21 yaş altındaki kişilerin siber zorbalığa maruz kalmalarına ve günlük hayatta sürekli olarak dikkat dağınıklığı yaşamalarına da dikkat çekiyor. Yasayı öneren Senatör John Rogers, 2018 yılında da benzer bir öneri de bulunmuş ve avcılık kursunu geçemeyen 21 yaşın altındaki kişilere silah verilmemesini istemişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.