Dolar HaberleriEkonomi Haberleri

TCMB, Faiz Kararını Bugün Duyuracak! Karar Sonrası Olası Dolar Kuru İhtimalleri?

Merkez bankası faiz kararı ne olacak, merkez bankası faiz artıracak mı? gözler merkez bankasında

TCMB, Haziran ayına yönelik faiz kararı için geri sayımı başlattı. Bugün saat 14:00’ı gösterdiğinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak. Bu yılın 5 ayrı toplantısı sonunda sabit bırakılan faiz, bugün artırıma uğrayacak mı merak ediliyor? İşte detaylar…

Ekonomistlerin Faiz Kararı İçin Beklentileri Ne?

Merkez Bankası’nın faiz kararına dair beklentilerini sunan ekonomistler bir U dönüşünün gelmesini umut ediyorlar. Ekonomist Enver Erkan, Merkez Bankası’nın birkaç aydır para politikasını sabit tuttuğunu ifade etti. Değerlendirmesine devam ederken, 23.06.2022’de Merkez Bankası’nın faiz oranlarında değişim yapmayarak, gevşek para politikasına zemin hazırlayabileceğini tahmin ettiğini belirtti.

Uzmanlar, eğer Merkez Bankası faiz oranlarını ekonomik şartlardan bağımsız şekilde düşük tutarsa, ekonomiye yönelik kırılganlık etkisinin yükseleceğini ifade ediyorlar. Dünyadaki pek çok merkez bankası şuan FED’in kararlarına paralel olarak faiz oranlarını yükseltmekten yana tercih kullanıyor. TCMB’nin hangi yönü seçeceği ise bugün saatler 14:00 olduğunda gündeme yansıyacak.

TCMB’nın Alternatif Tedbirleri

Türkiye’deki ekonomi yönetimi ele alındığında, geri kalan aylar içerisinde faiz artırımına gidilmediği görüldü. Ancak bir yandan lirazasyon sağlamak gerekiyordu. Bu kapsamda faizi düşük tutarken, büyüme bazında başarıyı yakalamak, gelire dayalı tahvilleri sunmak tercih edildi. Ek olarak, belirli kredi kanalları sınırlandırılırken, ihracatçılar döviz satımına teşvik edildi. Ekonomistler ise faiz artırımı olmadan bu maddelerin etkili bir denge sunamayacağını düşünüyorlar.

TCMB Kararı Öncesinde Dolar/TL Durumu Nasıl?

23.06.2022’de saatler 11:39 olduğunda Dolar, TL karşısında değer kazandı. 17.3611 liradan alıcı bulan dolar, %0.18 oranında değerlendi. Yatırımcının gözleri ise saat 14:00’a çevrilmiş durumda. Çünkü Merkez Bankası tarafından yapılacak faiz kararı açıklaması Dolar/TL kuru üzerinden olumlu veya olumsuz yönde hareketlenmelere sebep verebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
reklam