Ekonomi Haberleri

TCMB Döviz Rezervlerinde Bu Hafta Azalma Yaşandı

TCMB brüt döviz rezervlerinde, bu hafta yaşanan düşüş 1 milyar 248 milyon dolar olarak kaydedildi.

] }

Geçtiğimiz haftalarda ABD kanadında gelişen 10 yıllık Hazine tahvil getirilerindeki değişiklikler sonrası sert dalgalanmalar yaşayan dolar kurundaki yükselişe, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) rezervlerindeki azalma da etki etmişti. Yurtiçi piyasalarda döviz kurlarına doğrudan etki eden Merkez Bankası brüt döviz rezervlerinde, bu haftada da düşüş yaşandı. TCMB brüt döviz rezervlerinde, bu hafta yaşanan düşüş 1 milyar 248 milyon dolar olarak kaydedildi. 5 Mart haftasını kapsayan hesaplamalarda, Merkez Bankası’nın yayımladığı verilere göre bir önceki hafta 54 milyar 495 milyon dolar olan brüt döviz rezervlerindeki bu hafta yaşanan düşüşler sonrası seviye 53 milyar 247 milyon dolara kadar gerilemiş oldu. Merkez Bankası brüt döviz rezervlerindeki azalışa paralel olarak, Merkez Bankası altın rezervlerinde de aynı haftalık süreçte azalma yaşandı.

TCMB Altın Rezervlerinde De Azalma Yaşandı

Merkez Bankası tarafından paylaşılan haftalık verilerde, brüt döviz rezervlerindeki azalışa paralel olarak altın rezervlerinde de azalma olduğu gözlemlendi. TCMB tarafından yayımlanan verilerde, Merkez Bankası altın rezervlerinin de 40 milyar 719 milyon dolardan, 38 milyar 416 milyon dolara gerilediği görüldü. Bu azalmalar ile birlikte, toplam rezervlerde seviye 95 milyar 214 milyon dolardan, 91 milyar 663 milyon dolar seviyesine gerileme yaşanmış oldu. Merkez Bankası’nın toplam brüt rezervlerindeki tarihi zirve 13 Aralık 2103 tarihinde 115 milyar 144 milyon dolar olarak kaydedilmişti.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu