Ekonomi Haberleri

Petrol ABD stoklarındaki düşüş üzerine keskin bir şekilde yükseldi

] }

Londra’daki Brent ham petrol varil başına 61.02 dolar’dan işlem yaparken, New York’ta WTI 55.80 dolar değerinde.

petrol abd stoklarındaki düşüş üzerine keskin bir şekilde yükseldi
petrol abd stoklarındaki düşüş üzerine keskin bir şekilde yükseldi

Küresel petrol fiyatları, Abd’de son bir hafta içinde emtia stoklarında beklenmeyen düşüşe ilişkin verilere göre önemli ölçüde yükseldi. Bu, 23 Ekim Çarşamba akşamı yapılan işlem verileriyle kanıtlanır.

Böylece, 22:30 itibariyle, Londra borsası ICE Futures Brent için Aralık vadeli 1,32 dolar (% 2,21) yükseldi – 61,02 dolar varil başına.

New York Ticaret Borsası’ndaki (NYMEX) elektronik oturumda Aralık ayında yapılacak WTI vadeli işlemlerinin maliyeti 1.32 dolar (% 2.42) artarak 55.80 dolar’a yükseldi.

Bu nedenle, Brent ve WTI markalarının mevcut sözleşmeleri arasındaki fark Brent lehine 5,22 dolar’dır.

Fiyatlar üzerindeki etki, 18 Ekim tarihinde sona eren haftadaki ticari petrol rezervlerinin 1,7 milyon varil veya % 0,4 oranında azalarak 433,2 milyon varile gerilediği ABD Enerji Bakanlığı istatistiklerinden sağlanmıştır. Piyasa analistlerinin aksine, 2,2 milyon varil büyüme bekleniyor.

Tüccarlar ayrıca, OPEC ülkelerinin ve müttefiklerinin, 2020’de hammadde talebindeki zayıf artışa dair korkuların artmasıyla ilgili Aralık ayındaki bir sonraki toplantısında petrolün üretimindeki düşüşü derinleştirmeyi düşüneceklerini belirten bir Reuters mesajı verdiler.

Daha önce, Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) 2019 yılında petrol talebindeki büyüme tahminini günde 1 milyon varile, 2020’de ise günde 1,2 milyon varile düşürdüğü bildirilmişti.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu