] }
Teknoloji Haberleri

NASA Mars’a Mantardan Evler İnşa Etmeyi Planlıyor

Bilim kurgu filmlerinin olmazsa olması Mars’a koloni kurulması bir kez daha NASA gündemine geldi. Her ne kadar gündeme gelmiş olsa da bunun şu an için sadece plandan öteye gidemeyeceği de biliniyor.

Her fırsatta Mars’da su olduğu ya da insanlar için az da olsa yaşanabilecek bir yer olduğu tartışmaları gündeme geliyor. Mars’a gönderilen araçlar uzun yıllardır buradaki şartlar hakkında bilgiler ve fotoğraflar gönderiyor. Elbette oradaki yaşam hiç bir zaman dünya üzerindeki kadar rahat olmayacak. En basitinden nefes alınabilmesi için herkesin üzerinde astronot kıyafetlerine benzeyen kıyafetler olması gerekiyor.

Bir taraftan bu şartlar varken, diğer taraftan da NASA mantarların yer altında bulunan kısımlarını (Miselyum) örnek alan bir proje üzerinde çalışmaya başladığını duyurdu. Miselyum aslında liflerden oluşan bir bölüm. Daha çok karmaşık ve hassas yapılar oluşturulabiliyor. Bilim adamları geçmişte miselyum kullanarak tabure ve tuğla üretmeyi başardılar. Her ne kadar tabure çok ilgi çekmese de tuğla üretilmesi yapılan olan inşaatlar konusunda insana fikir veriyor.

blank

Mehmet Perdeci

Anadolu Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunu Mehmet, 10 yıl kadar süredir altcoin haberlerinin takipçisi ve editörü. Mail: Mehmet@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu