Ekonomi Haberleri

Merkez Bankası Faiz Kararı Piyasalarda Soru İşareti Yarattı

Dolar TL paritesinde geçen hafta yaşanan sert dalgalanma sonrasında bu hafta 8,3 TL bandında yatay seyir devam ediyor

] }

Dolar TL paritesinde geçen hafta yaşanan sert dalgalanma sonrasında bu hafta 8,3 TL bandında yatay seyir devam ediyor ve uzmanlar bugün piyasalarda önemli bir gelişme beklemiyorlar. Bu durumda da doların haftayı bu banttan kapatması tahmin ediliyor.

Ancak piyasalarda dün Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz kararı soru işaretleri oluşturdu. Bankanın faizleri sabit tuttuğu yönündeki kararı piyasada ilk indirimin zamanlamasına yönelik olarak soruları beraberinde getirdi. TCMB Şahap Kavcıoğlu’nun başkanlığındaki ikinci Para Politikası Kurulu (PPK) dün yapıldı ve sonunda da faiz kararına yönelik açıklamalar geldi. Kararda politika faizinin yüzde 19’da sabit tutulduğu ifade edilirken aynı zamanda enflasyonda da belirgin bir düşüş sağlanıncaya kadar politikadaki mevcut durumun da devam edeceği ifade edildi.

Piyasalarda Farklı Anlaşıldı

Yapılan açıklama bir önceki söylem ile karşılaştırıldı ve bu durum ise piyasalarda kafa karışıklığının olmasına neden oldu. Daha önceki söylemde TCMB “Kurul, politika faizini sabit tutarak sıkı parasal duruşun korunmasına karar kılmıştır,” denilmişti. Bazı yorumcular da PPK metin değişikliğini faiz indirim döneminin yakın olduğu şeklinde yorumladılar. Fakat bu yorumun tersini düşünen ve faiz indirimlerinin de beklendiği şekilde erken olarak başlamayacağını yorumlayanlar da oldu. Kararın açıklanması sonrasında TL’de hafif değer kazanma ve daha sonrasında da TL’nin belirgin değer kaybetmemesi kararların piyasalarda negatif bir algı yaratmadığına işaret etmiş oldu.

Daha Fazla Göster

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu