Maliye Bakanı Nureddin Nebati Enflasyon ile Alakalı Açıklamada Bulundu! Enflasyon Ne Zaman Düşecek? İşte Detaylar

Türkiye'de enflasyon oranının son derecede yükselmesinden dolayı vatandaşlar yükselişin ne kadar daha süreceğini merak etmektedir. Konu ile alakalı bakan Nebati açıklamalarda buluyor.

0

Dikkat çeken bir enflasyon açıklamasında bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, iş dünyasına ve vatandaşlara seslenerek enflasyon ile alakalı düşüncelerini dile getirdi. İşte haberin detayları…

Enflasyon Uzun Bir Süre Daha Gündemi Meşgul Edecek

Son aylarda çok ciddi bir enflasyon sorununu bir hayli hisseden Türkiye, Dünyadaki enflasyon rakamları ile karşılaştırıldığında en yüksek enflasyonla karşılaşan ülkeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Durumun bu şekilde olması ile Türkiye’de hükümet yetkilileri küresel enflasyon üzerinden açıklamalarda bulunuyor ve konu ile alakalı Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’de bazı açıklamalarda bulundu.

Açıklamaları sırasında fiyat artışlarını odak noktası olarak belirleyen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati şu ifadeleri kullandı:

Yüksek fiyat artışları ile muhatap olabiliyoruz. Bunu da başta enerji ve gıda fiyatlarında görüyoruz. Tedarik zincirinde aksamalar oldukça fiyatlamalar kötüleşiyor. Neden böyle oluyor? Çünkü üretim düşüyor ve maliyetler artıyor. Bundan dolayı da fiyatlar yükseliyor. Siz ne yaparsanız yapın bununla karşılaşmak durumundasınız

Bu açılama ile birlikte Avrupa otomotiv sektörünü üzerinden örnek veren bakan, Avrupa Birliği ülkelerinde otomotiv sektörünün en çarpıcı örnek olduğunu ve bu sektörün 9 aydır bir daralma içinde belirtiyor. Üretici enflasyonu rekor üzerine rekor kırdığı için fiyatlarda artışın devam ettiğini söyleyen Nebati, otomobil satışlarının düşmesinden dolayı piyasanın daraldığını açıkladı.

Bu Sorunu Çözmek İçin Sıkı Bir Çalışma Var

Bakan Nebati Türkiye’de ekonomin kontrol altında olduğunu belirtiyor ve şu açıklamayı yapıyor:

Türkiye olarak bazı ekonomik problemlerimizin olduğunu kabul ediyoruz. Bu sorunları görmezden gelip halının altına süpürmeye niyetimiz yok. Kalıcı çözümler üretip ekonomiye hız kazandırmaya gayret ediyoruz. Kimsenin herhangi bir endişesi olmamalıdır. Gerektiğinde ecdadımız gibi gemileri karadan yürütürüz ama yolumuzdan asla sapmayız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

] }