] }
Nedir?

Kripto Para Nedir?

Kripto Para Nedir?

Son yıllarda büyük popülerlik kazanan kripto para birimleri hızla gelişti ve çeşitlendi. Yatırımcılar da bu furyadan etkilenerek kripto para birimlerini araştırmaya başladı. Kripto para birimlerinden en bilineni olarak Bitcoin ön plana çıkıyor. Türk Lirası, Dolar, Euro gibi bir para birimi olan kripto paralar değişik isimlerle piyasaya sürülüyor. Bitcoin, Litecoin vb. birçok para birimine yatırımlar son yıllarda git gide arttı. Kripto paraların amacı para işlemlerinin çeşitlenmesinin sağlanması ve yeni para birimleri oluşturulmasıdır.

İlgili Makaleler

Kripto Para Nedir ?

Kripto Para Güvenilir Mi?

Kripto para birimlerine yönelik yatırımlar son yıllarda git gide artıyor. Ancak yatırımcıların kripto para birimlerine güveni henüz tam olarak sağlanabilmiş değil. Öyle ki geçtiğimiz dönemde Bitcoin’in 10.000 dolar seviyelerinden 3.000 dolar seviyelerine düşmesi de kripto para birimlerinin güvenilirliğini sorgulattı. Ancak ülke para birimlerinin güvenilirliğinin azalması ve özellikle ABD – Çin arasındaki ticaret savaşı kripto para birimlerinin değerlenmesine yol açtı.

Kripto Paraların Geleceği      

İlk kripto para 2009’da, günümüzden 10 yıl önce Japon yazılımcı Satoshi Nakamoto tarafından çıkarılan ve günümüzde en popüler kripto para olan Bitcoin’dir. Bitcoin ile diğer kripto para birimleri çeşitlenerek ve değerlenerek, her geçen gün daha da gelişiyor. Gelecekte ulusal para birimlerinin yerini kripto para birimlerinin alabileceği bile konuşulmaya başlandı. Yatırımcılar da yönlerini artık ulusal para birimleri, hisse senetleri ve devlet tahvillerinden çok kripto paralara çevirdi.

Kripto para ve blockchain teknolojisinin başlangıcından bu yana, bankacılık sisteminin sorgulanmasına neden oldu. Bu sorgulamanın nedeni, bankaların çoğunlukla para akışını merkezileştirmesi ve kontrol etmesidir. Kripto para birimleri daha az kontrol edilebilir olması, merkezi olmayan bir para değişimi yolu sunar. İnsanların zihninde ortaya çıkan bir soru, kripto para birimlerinin gelecekte geleneksel bankaların yerini alıp almayacağıdır. Bu makalede, kripto para birimlerinin geleneksel bankacılık endüstrisinin yerini nasıl alabileceğini tartışacağız .

Kripto para Hakkında Tarihçe

Kripto para birimi, ticari işlemlerin güvenliğini sağlamak amacıyla 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından başlatılan ilk sanal para birimi Bitcoin tarafından popüler hale geldi. Bu bağlamda,kripto para birimi bir değişim aracı ve bir değer depolama sistemi olarak düşünülebilir.

Kripto para Geleneksel Bankacılık Sektörünün yerini nasıl alacak?

Kripto para biriminin daha iyi olmasının ve gerekliliğinin gerekliliğini sağlar.

1. Kripto para her zaman kullanılabilir bir ortamdır

Yatırım ve finans yönetimi söz konusu, insanlar her zaman bankaların zorladığı kural ve düzenlemelere tabidir. Ancak, insanlar kripto para birimi ve blockchain teknolojisini benimseniyorsa, artık merkezileştirme ile  gelen teknoloji ile karşı karşıya kalmayacaklar. Resmi tatillerde ve hafta sonlarında kapalı kalan bankaların aksine, insanların kullanabilmelerini sağlamak için bankaların kendilerine açık olmalarına güvenmek gerekir. Kripto para birim kullanımı ile, tatiller de dahil olmak üzere herhangi bir zamanda ödeme yapılabilir.

2. Kripto para Daha Fazla Güvenlik Sunar

İşlemler için kripto para birimi kullanmanın ana avantajı, PayPal, Google ödeme vb. paranızı serbest bırakmanız.Kripto para birimlerinde meydana gelen bu sahtekarlıklar, sadece gönderenin genel / özel anahtar kullanarak çevrimiçi cüzdanına erişebileceğinden azalır. Buna ek olarak, blockchain eşler arası şifrelemeyi gerektirir.

3.Kripto para İşlem Giderlerini Azaltacak

Dünyada para transferi yüksek işlem ücretleri. Bu yüksek işlem ücretleri, gönderen ve alıcı arasında bankalar ve diğer finansal kurumlar gibi üçüncü tarafların kullanımı nedeniyle mevcuttur. Dijital para birimlerini içerir, geleneksel bankacılık işlemleri içerenlere göre işlem giderlerini düşürecektir.

4. Kripto para  İşlemleri Son Derece Hızlı Yapacak

Uluslararası sınırlar üzerinden para göndermek çok fazla işlem süresi gerekiyor. İşlemler arasında aracı olmayacaksa işlem süresi. 2-3 gün sürer, bu da kripto para biriminde dakikalara indirgenebilir.

Kredi Kartını İçeren 5 İşlem

Kredi kartı içeren sayfada de kripto para biriminin kullanımından etkilenecektir. Kredi kartları altında bir işlem başlatıldığında, birden fazla aracılık katmanından geçer

Özetle, kripto para bir şeyin geleneksel bankacılık endüstrinin yerini almasının neden nedenlerini olduğunu gördük. Geleneksel bankalar her zaman kripto para biriminden korkarlar çünkü otoriteleri için bir tehdit oluşturur. Kripto para sağlar, daha fazla işlem güvenliği sunma, işlem giderlerini azaltma ve mümkün olan hızlı işlem yapma potansiyeline sahiptir.

Blockchain Üzerinden Kripto Para Aklamak Neden Bu kadar Zor?

Halk arasında kripto para birimleri hakkında hala yaygın bir yanılgı var. Kripto para genellikle gizli anlaşmalar ve gayri meşru şirketler için bir yöntem olarak görürler. Bu, kısmen, gerçek dünyadaki ilk Bitcoin kullanımının, anonim kullanıcıların hemen hemen her yasaklı ürünü satın alabilecekleri kötü niyetli ödemeler için kullanmasından kaynaklanmaktadır. Dahası, fidye yazılımı programcıları da geçmişte Bitcoin’in anonimliğinin arkasına gizlenmiş durumda.

Bununla birlikte, Bitcoin’in ilk günleri akıl almaz işlemlerle dolu olsa da, blok zinciri analizindeki modern gelişmelerle blok zincirinde para aklamak çoğu kişinin düşündüğünden çok daha zordur. Çoğu kripto para birimi, insanların beklediğinden çok daha az anonimdir ve işlem geçmişi fiat para birimlerinden çok daha izlenebilirdir.

Bunu göz önünde bulundurarak, blok zincirinde para aklamanın neden bu kadar zor olduğunun nedenlerini araştıracağız ve kriptonun gizli alım-satım yapmak için iyi bir yer olduğu efsanesini değerlendireceğiz.

Düşündüğünüzden Daha Az Anonim

Temelde, çoğu blokaj açık defterler üzerindedir. Bu, yapılan her işlemin herkes tarafından okunabileceği ve hesapların kayıtları ve her işlemde yer alan girdi ve çıktılarla birlikte sonsuza kadar kalması anlamına gelir, böylece işlem geçmişi bir bireyin mali işleri hakkında önemli bilgiler edinmek için izlenebilir.

Dikkate alınması gereken bir diğer önemli faktör, kripto para birimleri gizli olmaları için yaratılırken, sistemden çıkar çıkmaz bu gizliliğin kaybolmasıdır. Kripto cüzdanları, hesap sahibi hakkında herhangi bir bilgi sağlamayan bir dizi harf ve rakam içermesine rağmen, birisi bir kriptoyu bir hesap olarak kullanarak bir şey alır almaz veya kriptolarını fiat para birimlerine dönüştürdüklerinde kripto’nun nereden geldiğini ve bu belirli dijital varlıklarla yapılan önceki işlemleri izleyebilir.

Kirli Paralar Temizlenebilir mi?

Kripto para çalınması veya “kirli” paraları “temizlemeye” çalışmanın çeşitli yollar vardır. Öncelikle, çeşitli katılımcıların işlemlerini, her katılımcının fonunun kökeninin net olmayacağı bir şekilde karıştırarak, manuel yöntemleri deneyebilirler. Bu yaklaşım işlem geçmişini izlemeye çalışan sıradan insanlarla karışsa da, izleme hala mümkündür. Dahası, bu kirli paralar üzerinden para kazanmanın tek yolu, borsalar, KYC prosedürleri konusunda katı oldukları için LocalBitcoins gibi zincir dışı hizmetlerden geçiyor. Ancak bu bile nakit ödeme seçeneklerini ortadan kaldıran birçok zincir dışı hizmet için zor olabilir.

Kripto Para Piyasası Kayıplara Karşı Hassas

Kripto para piyasası, Çarşamba günü, Bitcoin ve diğer büyük kripto para birimlerinin ay boyunca negatif bölgeye geri kaydığı için zarar görmeye açık görünüyor.

BTC / USD oranı 7.300 $ destek bariyerini geçtikten sonra, Bitcoin 4 Aralık’tan bu yana en düşük işlem seviyesine düştü. İlk 10’un en kötü performansını sergileyen Ethereum, Ripple, Binance ve Litecoin kritik desteğe çok yakındı. Toplam kripto para piyasa kapitalizasyonu, TradingView tarafından ölçülen oranlara göre Pazartesi’den bu yana 11 milyar dolar kayıpla 191 milyar dolara geriledi.

Bitcoin

Bitcoin, bu haftanın başındaki 7.600 $ seviyesinden gelen ağır direnci takiben kısa vadeli işlem aralığına geri döndü. Kısa zaman dilimlerinde düşüş eğilimi göstermekte, bu da BTC / USD oranının 7.380 $ seviyesinden işlem yaparken zararlara açık olmasına neden oluyor.

Kilit teknik destekler 7,070 dolar, 6,850 dolar ve 6,600 dolar seviyesinde bulunuyor.

Kripto Para Piyasası Kayıplara Karşı Hassas

Toplam Piyasa Kapitalizasyonu

Toplam kripto para piyasası kapitalizasyonu grafiği, 211 milyar dolar seviyesinden giderek daha da düşüş gösteriyor. Daha kısa zaman dilimi içinde 187 milyar dolardan, muhtemel bir hedef olarak 180 milyar dolar ile ağır teknik satışları tetikleyebileceğini gösteriyor.

180 milyar $ ‘ın altında devam eden zayıflık, daha da derin bir piyasa düşüşüne yol açabilir ve Kasım ayındaki işlemlerin en düşük seviyesine kadar düşüş gösterebilir.

Kripto Para Piyasası Kayıplara Karşı Hassas

The TIE’den gelen son verilere göre, kripto para piyasasına karşı ilgi yüzde 63 oranında boğaların hakimiyetinde. Bitcoin SV, ilk 10 arasında yüzde 63 ile en güçlü hissi veriyor. Bu arada, Binance Coin yüzde 35 ile en zayıf seviyeye sahip.

Juventus Chiliz (CHZ)

İtalya’nın ünlü futbol kulübü Juventus, kendi kripto parasını çıkararak kripto dünyasına giriş yapan futbol kulüpleri arasındaki yerini aldı. Futbol kulüpleri yavaş yavaş kripto para ve blockchain dünyasına giriş yapıyorlar. Juventus’un kendi tokenin çıkarması taraftalarına çeşitli kolaylıklar sağlayarak kulüple ilgili pek çok konuda söz sahibi olup fikirlerini dile getirmelerinin de yolunu açacak.

Torino merkezli dünyanın önemli futbol kulüpleri arasında yer alan Juventus’un Chiliz (CHZ) adını verdiği token taraftarlar tarafından hemen kullanılmaya başlandı. Bu tokene sahip olan taraftarlar ilk olarak kulüp tarafından yapılan ankette oy kullanmaya başladılar. Bu anket kulübün sahasında attığı gollerden sonra kutlama için çalınan şarkının değiştirilip değiştirilmemesi hakkında oldu. Yeni çıkan tokene sahip olan taraftarlar bu ankette oy kullanabilecekler. Bu aynı zamanda tokenin nasıl kullanılacağına dair de bir deneme oldu.

Tokenlerin ilk etap 2 Euro üzerinden satışa çıkarılacağı bildirildi. Takın bir zamanda ise taraftarlar maç biletleri ve stadyum içinde yapılan harcamalar için de bu tokeni kullanacaklar. Bu uygulamanın bir benzeri Almanya’nın Schalke 04 kulübü tarafından uygulanıyor. Ancak orada herhangi bir token kullanılması yerine taraftarlara dağıtılmış olan kartlar kullanılıyor. Juventus kulübü aynı uygulamaları yeni çıkarmış olduğu token ile zaman içinde gerçekleştirmeyi planlıyor.

Kripto paraların pek çok ülkede hala yasallığı tartışılırken önde gelen şirketler ve futbol kulüpleri bu teknolojinin kullanılmasında bir sakınca görmek şöyle dursun, çağa ayak uyduracaklarını düşünüyorlar. Bununla birlikte taraftarlarda kulüplerin karar alma süreçlerine bu şekilde dahil olup söz sahibi oluyorlar. Büyük kulüplerin bu teknolojiyi kullanmaya başlamaları kısa zamanda pek çok kulübün de aynı yolu takip ederek kripto para kullanımına geçmelerinin önünü açıyor. Kısa zaman içinde benzer hareketlerin başka kulüplerde de görülmesi oldukça normal.

Türkiye’de Kripto Para

Kripto parayı benimseyen ülkeleri düşünürken, Türkiye akla ilk gelen yer olmayabilir. Bununla birlikte, Statistica’nın 2019 Küresel Tüketici Anketi, Türk insanının kripto hakkında bilgi sahibi olduğunu ve bir şekilde kripto paralarla içli dışlı olduklarını göstermektedir. Rakamlar doğruysa, Türkiye % 20 ile dünyadaki tüm ülkeler arasında en yüksek orana sahip.

Türk hükümeti başlangıçta kripto parayı benimseme konusunda isteksiz olsa da, insanlara her zaman bu konuda fayda sağladılar. Nisan 2015’te yapılan ING araştırması, Türk halkının % 45’inin Bitcoin (BTC) gibi dijital para birimlerinin online harcamaların geleceği olduğuna inandığını ortaya koydu. Bu, ankete katılan tüm Avrupa ülkeleri için en yüksek yüzdeyi oluştururken, Avrupa ortalamasını % 28 oranında aşmıştır.

Hem risk sermayesi fonu Boğaziçi Ventures hem de oyun yayın şirketi olan Netmarble EMEA’nın başkanı olan Barış Özistek, ülkedeki ileri düzey oyun pazarının kriptoyu yüksek oranda benimseyerek, “Türkiye’de 30 milyondan fazla aktif oyuncu var. Oyun sanal ekipmanlarında dijital para birimi ilk kez ve en sık kullanıldığı alandır” dedi.

Merkez bankası tarafından hazırlanan kripto para anlık ödeme sistemi 2020 yılında Blockchain tabanlı olarak kullanıma sunulacak. Uluslararası ticarette kabul görecek kripto para ve ödeme sistemi için çalışmalar başladı. Bu sayede ticarette artık dolar pound vs. paraları kullanmadan ticaret yapılabilecek bunun için de anlaşma yapılan ülkelerle yerel para birimi üzerinden ticaret yapılacak.

Bunun yanı sıra piyasalarda yerel paranın işleme girmesi yerel kredi kartların kabul edilmesi ve bankaların iş birliğinin artırılması için çalışmalar başlatılacak. Temel amacı ticareti hızlandırmak ve daha güvenli hale getirmek. Bu sebeple Merkez Bankası Rusya’nın SWIFT e alternatif olarak çıkardığı SPFS sistemini incelemeye aldı. Türkiye’de kripto para sistemi için yapılan çalışmalar sürüyor.

Kripto para için Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği kurulması planlanıyor. Bazı uygulamalar ile de güvenli bir ticaret ağı oluşturulması gündemde. Bu sayede firmalara eşit şartlarda ticaret olanağı sağlanacak. Fintek ekonomisinin geliştirilmesine yönelik yol haritaları yakında hazırlanmaya başlanacak.

Ödeme hizmetleri ve kripto paralar ile ilgili yasaların gerekli düzenlemelerinin yapılması için yasa tasarısı meclise sunulacak ve denetimini Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yapacak. Halkın kripto para konusunda bilgi sahibi olması ve finansal bilim-din geliştirilmesi için okullarda finansal okuryazarlık eğitimleri arttırılacak. Aynı eğitim hizmetinin yetişkinlere de verilmesi planlanıyor.

Sermaye piyasasının güvenliğini attırmak için mevcut mekanizmalar geliştirilecek ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu deb sitesiyle uyumlu bir şekilde kullanıma uygun hale getirilecek.

Mitsubishi ve Kintetsu’nun Japonya Kripto Karası

Mitsubishi Araştırma Enstitüsü (MRI) ve Kintetsu Demiryolu Şirketi, Japonya’daki Mie Bölgesi’nin popüler turizm bölgesinde kullanılmak üzere şifreleme para birimi yayınlayacak.

Mitsubishi ve Kintetsu, Japonya için Kripto Para Birimi Başlattı

MRI, Kintetsu Shimakaze Coin test kartının blockchain üzerinde çalışacağını ve sadece 11 – 31 Ocak tarihleri arasında kullanılabileceğini iddia ediyor. Deneme Ise-Shima bölgesinde – plajları, deniz ürünleri ve milli parklarıyla bilinen bir yarımadada gerçekleştirilecek. Bölgede sadece 15 işletme, Shima Spain Village, Miyako Resort Shima Bayside Terrace, Kashikojima Espana Cruise ve Makonde Sanat Müzesi dahil ödeme ücretlerini kabul edecek.

Bir Nikkei yayınına göre, Japon demiryolu şirketi nihayetinde şifreli para birimini sürekli olarak serbest bırakmayı umuyor, böylece şirketin müşterileri onu demiryolu güzergahlarında kullanabiliyor.

Fiyatı Japon yenine bağlı bir stabilcoin kullanmak için kullanıcılar Kintetsu Shimakaze Coin uygulamasını indirmelidir. Diğer şeylerin yanı sıra, program katılımcıları arasında belirteç transferleri mümkün olacaktır. Testten sonra stablecoin kullanmak mümkün olmayacak. Jeton basmaktan ve yönetmekten MRI sorumlu olacaktır.

Kintetsu ve MRI 2 Yıldır İş Birliği Yapıyor

Kintetsu ve MRI, iki yıldır yerel kripto para birimleri konusunda işbirliği yapıyorlar. Bu tür ilk deney Harukas Coin Sosyal Deneyi, blok zinciri kullanarak ödeme sistemini test etmek için Eylül ve Ekim 2017’de yapıldı.

Mitsubishi, uzun zamandır blockchain kullanımı üzerinde de çalışıyor. Nisan ayında, Mitsubishi UFJ Finans Grubu (MUFG) bankacılık grubu, bu yıl pratik kullanım için kendi kripto para birimini başlatmayı planladığını açıkladı. Ayrıca, Şubat ayında, MUFG temsilcileri yeni bir blok zinciri bazlı ödeme sistemi oluşturma planları hakkında konuştu. Lansmanının önümüzdeki yıl gerçekleşmesi planlanıyor.

Avrupa’da Kripto Para

Dünya ekonomisine biçim verenlerden birisi olarak malum Avrupa Merkez Bankası‘nın (ECB) Başkanı olan Mario Draghi, stablecoin’ler, kripto para birimlerinin geleceği ve Avro’nun mümkün tek dijital formu ile ilgili ehemmiyetli açıklamalara imza atmış bulunmaktadır.

Draghi, 27 Eylül tarihinde Avrupa Meclisi azası Eva Kaili’ye gönderdiği tek bildiride, Avrupa Merkez Bankaları Sistemi’nin (ESCB) kripto para endüstrisini yakınen takip ettiğini belirtti.
”ESCB kripto varlıkları ve stablecoin’leri, bunların parasal siyaset üzerindeki mümkün tesirlerini, pazar altyapısı ve ödeme güvenliği ile verimliliğini, en son da finansal düzenin istikrarlı kalıp kalamayacağına merkezli tek bakış açısı ile gözlemlemekte.”

Draghi bu yeni teknolojiye pozitif ve olumlu tek davranış sergilemek adına, stablecoin’ler ve kripto para birimlerinin genel olarak oldukça az değere sahip olduğuna inandığını söyledi ve ekledi: ‘Şimdiye kadar stablecoin’lerin ve kripto varlıklarının mevzu bahis alanlarda kısıtlı programları oldu ve şunlar paranın adına geçebilecek şeklinde tasarlanmadılar.’

Draghi, durmadan devam eden teknolojik yeniliğin ve kripto para endüstrisindeki süratli değişimin, ECB’nin elini henüz da güçsüzleştirdiğini ima ederek, görevlerinin ileride defa henüz zor olma ihtimalini kabul etti. Dijital Avro içeriğine da açıklık getiren Başkan, bu tür tek stablecoin’in teknolojik bölümünün şu lâhza mevzubahis olmadığını ve bunun adına ”olası para ünitesinin halk için olan yararları ve masraf ile görev yönünden kullanışlılığının” gözden geçirildiğini vurguladı.

Önde gelen ING Ekonomistlerinden birisi bundan kısa müddet evvel Libra gibi stablecoin’lerin merkez bankaları üstünde kendisi kripto paralarını pazara çıkartma istikametinde tek baskı oluşturduğunu vurgulamıştı ve bunun üstüne gelen Draghi’nin izahı da raslantı olamaz.

FED ve Kripto Para Piyasası

Bitcoin ücretleri ne vakit uçurumdan aşağı yuvarlanırsa gözlemciler derhal yöntem göstergelerin ötesinde tek sebep bulmak için çabalarlar. Bir sanayi yöneticisi FED’in son günlerde pazarının karışmasına kapı araladığını belirtiyor.

FED Repo Bitcoin İle İlişkisi nedir ?

Geçtiğimiz hafta ABD Federal Reserve, borç verme oranlarını muayene etmek için kripto para piyasasının değerinin nerdeyse üçte birine tekabül eden tek rakamı pazara pompaladı.
Geçen hafta kısa vadeli oranlardaki tek artış, tahvil piyasasını ve gecelik geri alım (repo) anlaşmalarıyla neticelenen genel borç verme sistemini tehdit eder nitelikteydi.

FED'in Kripto Para Piyasasına Etkisi Nedir ?

Bu nakit enjeksiyonları bu hafta da sürüyor ve piyasalara 100 milyar dolarlık para gelmiş halde.Resmi tek bildirime göre, merkez bankasının programı 10 Ekim’e kadar her mesai saatinde satılacak 75 milyar dolarlık gecelik repo çağrısı yapıyor. Bazı günler ayrı olarak minimum 30 milyar dolar ölçüsünde 14 günlük repo sunulacak.

FED tahminen on sene evvel bulunduğu gibi geri döndü ve ABD Hazine bonolarını bankalardan belirsiz tek şeklinde tesir tek şeklinde satın aldı. Bank of America’nın inceleme notuna göre;

“Hangi yönden bakılırsa bakılsın, bu vaziyet tasarılı menkul değer alımlarıyla QE’ye eşdeğer olacak.
İlk sene süresince, Fed’in makul tek rezerv düzeyine ve tek tampon belleğe ulaşması için tahminen 400 milyar dolarlık Hazine menkul değeri alması gerekliliğini ön görü ediyoruz.”

‘Repo pazarı’, bankaların ve finansal karşı tarafların derli toplu olarak birbirlerine milyarlarca dolar borç vermek için başvurdukları kısa vadeli fonlardan oluşmakta.

Bu hafta, Bitcoin ücretleri yüzde 20’lik tek düşüşle dijital varlığından 30 milyar doları sele verdi. Destek kesildikten ardından BTC maliyeti, tek kaç saat evvel bu seviyenin üstüne çıkmadan evvel 8 bin dolara kadar düştü.

Youtube ve Kripto Para

YouTube günümüzün önemli sosyal medya mecralarından bir tanesi. Artık son çıkan haberleri dahi YouTube üzerinden öğrenmek mümkün. Bununla birlikte pek çok konu hakkında insanlar kendilerince çeşitli eğitimler çekip burada yayınlıyorlar. YouTube’dan yayınlanan kripto para dersleri de oldukça fazla. Ancak bu derslerin kimler tarafından çekildikleri ve ne anlatıldığı çok önemli.

Yanıltıcı ve Taraflı Dersler

YouTube üzerinde yayınlanan kripto para dersleri her zaman için insanlara doğru bilgi vermiyor. Yanlış bilgilerle insanların yanlış hareket etmeleri sağlanıyor. Bununla birlikte sadece yanlış bilgiler değil, taraflı bilgiler de verilerek videoyu çeken kişi ya da kişiler kazanç sağlamaya çalışıyorlar. Örneğin BitMEX borsası ile ilgili YouTube üzerinde binlerce video bulunmakta. Bu videoların bazılarında BitMEX borsasında ticaret yapılması hakkında eğitimler veriliyor. Ancak bu eğitimlerin büyük bir çoğunluğu BitMEX’in en çok kazandıran borsa olduğunu söylüyor. İşte bu insanları yönlendirme çoğu zaman bilinçli bir şekilde yapılıyor. Sadece BitMEX değil diğer borsalar tarafından parayla tutulan kişiler de YouTube üzerinden ders ve eğitim videosu altında bu borsaların reklamlarını yapıyorlar.

YouTube Üzerinden Kripto Para Dersleri

Yanıltıcı derslerden korunmak ya da hangi derslerin yanıltıcı olduğunu anlayabilmek oldukça zor. Bu bakımdan eğer kripto para eğitimi almak istiyorsanız bunu YouTube üzerinden değil de ücreti karşılığında Udemy gibi eğitim sitelerinden alabilirsiniz. Bu sayede eğer aldığınız eğitimle ilgili aklınızda bir kuşku oluşursa karşınızda şikayet edebileceğiniz bir merci bulabilirsiniz. Bu konuda Udemy kullanıcılarına oldukça önem veren eğitim sitelerinden bir tanesi durumunda. Şikayet alan ya da insanlar tarafından beğenilmeyen eğitimler hemen kaldırılararak, paylaşılan eğitimlerin kalitesinin de yüksek olması sağlanıyor.

Türkçe kripto para dersleri nispeten daha masum. Ancak buradaki sorun ise eğitimlerin gerçekten konuya vakıf kişiler tarafından hazırlanmaması. Maalesef herkes kendisini kripto para uzmanı olarak gördüğü için hazırlanan eğitimler oldukça sığ ve yüzeysel.

İçinde para olan her konuda mutlaka dolandırıcılık vardır. Bu yazımızda dolandırıcılığı kanıtlanmış olan bir kişinin Youtube üzerinde insanları nasıl dolandırdığından bahsedeceğiz. Bu yazıyı hazırlamamızın bir diğer sebebi ise ülkemizden insanların da bu durumdan etkilenmeleri. Youtube üzerinden kripto para dolandırıcılığı hiç bu kadar alelen yapılmadı.

Bahsi geçen Youtube kanalının adını vermek isterdik ancak kanalın sahibinin benzer 8-9 adet kanalı mevcut. Kişi, Oracle takma adıyla bilinen Frank Dilullo. Youtube videolarında kripto para işlemleri yaparken çekilmiş videolarla insanları kandırıyor. Bu videolarda 10.000 – 20.000 dolarlık işlemler yapıyor ve bir taraftan kendi oluşturduğu saldırgan dil ve karizmatik konuşmasıyla insanları etkilemeye çalışıyor. Yaptığı işlemler sırasında o kadar rahat bir tavır takınıyor ki olaya son derece hakim ve ne yaptığını bilen biri izlenimi veriyor. Kazanmayı beklerken sigarasını yakıyor, suyunu içiyor.

Youtube Üzerinden Kripto Para Dolandırıcılığı

Bütün bunların yanında sürekli olarak isimlerini kendisinin koyduğu çeşitli taktiklerden bahsediyor ve tüm analizlerin ve göstergelerin işe yaramadığını anlatıyor. Ayrıca yine kendisine ait olan Discord kanalları üzerinden verdiği eğitimlerle insanlara bu taktikleri öğrettiğinden bahsedip Discord kanallarındaki yazışmaları ekranda gösteriyor. Gerçekten de insanlar mutlu ve kazanıyormuş görünüyorlar. Peki bu eğitimleri ne kadar? Bay Dilullo sizden eğitim ücretini Bitcoin olarak kendisine göndermenizi ve ondan sonra size vereceği tarihte birebir olarak sesli görüşme ile taktikleri aktaracağını söylüyor. İstediği para ise tam 0,20 Bitcoin. Bir başka deyişle yaklaşık olarak 2.000 dolar. Bu arada sık sık yoğunluğundan bahsediyor ve eğitim almak için 15-20 gün sonrasına randevu verebileceğini söylüyor.

Discord grubuna bakılırsa insanlar bu eğitimi alıyorlar. Ancak Dilullo’nun yaptığı dolandırıcılık çok akıllıca. İnsanların büyük bir para ödeyip eğitim alıp Discord kanallarına girmesi kazanacakları anlamına gelmiyor. Çünkü önemli bir kesim bu eğitimleri alıp kaybediyor. Ancak Dilullo’nun Discord kanallarındaki sürekli tehditleri bu insanların bu kanallar içinde bunları dile getirmesini engelliyor. Hatta takma adı Oracle olan Frank Dilullo, sohbet ekranında kendisine ismi ile hitap edenleri anında banlıyor. Bununla birlikte şikayet eden, soru soran, alakasız konuşan ve dışarı bilgi sızdırdığı anlaşılan herkes atılıyor. Buna karşın sadece kazananların mesajları kalıyor. Eğer Dilullo çok kızarsa açmış olduğu Discord grubunu kapatıp yenisini açıyor ve bu gruba yeni ders satın alanları ekleyip insanları dolandırmaya devam ediyor.

Youtube üzerinden kripto para dolandırıcılığı yapan bu şahıs videolarında sürekli olarak Youtube’da çalışan bir arkadaşının olduğunu ve ne kadar şikayet edilirse edilsin kanallarının kapatılmayacağını da üstüne basa basa söylüyor. Bu arada canlı işlem yaparken çektiği videoların pek çoğunda da kaybetmek üzereyken videoyu bir sebepten dolayı apar topar kesiyor. Videolar incelendiğinde kendisinden eğitim alıp Discord kanalına alınmış çeşitli Türklerin de mesajları görülebiliyor.

Peki bütün bunlar nasıl mı ortaya çıktı? Kendisinden eğitim alıp dolandırıldığını anlayanların yasal işlemleri başlatmaları yüzünden. Evet, kendisi birebir eğitim veriyor ancak bu eğitimleri kayda alıp delil olarak kullananların dediklerine göre 2.000 dolar alıp 30 dakika boyunca konuşup insanlara hiçbir şey söylemeden dersi bitiriyor. Soru sorulmasına izin vermiyor. Eğer ısrar ederseniz sizi aşağılamaya başlıyor ve herşeyi açıkça anlattığını söylüyor. Umarız en kısa sürede alelen yaptığı bu dolandırıcılık son bulur.

Gökay Demirkıran

Türkiye'nin saygın üniversitelerinden biri olan Anadolu Üniversitesi ekonomi ve iktisat üzerine eğitim alan Gökay kripto paralar hakkında bilgilerini okuyucular ile paylaşmaktan zevk alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici kapatınız.