Altcoin Haberleri

Kripto Para Caiz Mi?

Kripto para topluluğuna dahil olmak isteyen kullanıcılar kripto para caiz mi, bu para birimleri yatırım aracı olarak kullanılabilir mi sorularına yanıt aramaktadır.

Kripto para topluluğuna dahil olmak isteyen kullanıcılar kripto para caiz mi, bu para birimleri yatırım aracı olarak kullanılabilir mi sorularına yanıt aramaktadır. Parasını yatırım için kullanmak isteyen pek çok vatandaş bu uğurda altın, dolar, kripto para gibi benzeri yatırım araçlarını tercih edebiliyor. Son yılların çok kazandıran yatırım araçlarından biri ise kuşkusuz kripto para birimleri. Yatırımcıların bu noktada kripto paraların İslami kurallara uyup uymadığını aktif bir şekilde araştırması, bu para birimleri hakkında farklı bilgi içeriklerinin yayılmasına neden oldu. Peki kripto para ile yatırım yapabilmek dinen uygun mu?

Özel İçerik: Kripto Para Haram mı?

Kripto Para Caiz Mi 2020?

Kripto para caiz mi 2020 araştırmalarının yapılması, bu konuda pek çok düşünce ve inanışın ortaya atılmasına neden oldu. Bu konuda net bir cevap vermeden önce dinde paranın tanımının ne olduğuna değinmek gerekecektir. Dinen para sahip olmak, istenen bir nesne karşılığında verilen alım bedeli olarak tanımlanabilmektedir.

Dinde paranın özellikleri olarak ise az bulunup çok talep edilmesi, bir yerden bir yere taşınabilir olması, stok yapılabilmesi, misli ile artış gösterilebilmesi, değerinde istikrarlı olması ya da değerinin önemli ölçüde azalış göstermemesi ve dayanıklı olması gösterilebilmektedir.

Bu tanım ve özelliklere bakıldığında kripto paranın bu koşullara uyduğu açıkça görülebilmektedir. Ancak pek çok ilahiyat adamı, bu konuda yorumlarını dile getirerek kripto paranın caiz olmadığını dile getirmiştir. Son olarak ise kripto para caiz mi sorusuna Diyanet İşleri Başkanlığı kesin ve net bir şekilde cevap vermiştir.

Kripto Para Caiz Mi Sorularla İslamiyet

Kripto para caiz mi Sorularla İslamiyet portalı üzerinde, yayınlanan fetva içeriğinin tamamının paylaşılması ile yayınlaşmıştır. Diyanet tarafından 2019 yılında yayınlanan fetva şu şekildedir;

  • Para devletçe bastırılan ve ülke içerisinde yer alan halkın mübadele için kullandığı rakamsal değeri bulunan kağıt ya da metal olan birimdir. Kripto para ise sanal para olarak da değerlendirilen herhangi bir merkezi bulunmayan, alışveriş ve yatırıma imkan sağlayan, her kullanıcıya özgü olacak şekilde şifrelendirilen birimlerdir.
  • Bir para biriminin dinen kabul görebilmesi ve caiz olabilmesi için devlet otoritesinde olması ya da altın gibi zayi bir değerinin bulunması gerekecektir. Sanal para birimleri de bazı durumlarda mübadele aracı olarak görülüp kullanılmaktadır. Ancak belirli bir değere sahip olsa da devlet otoritesi altında değildir. Merkezi bir finansal kuruma ait olmaması ve devlet teminatı adı altında yer almaması nedeniyle, para birimi olarak kabul edilemez.
  • Sanal para birimlerinde kazanç sağlama konusunun spekülatif olabilmesi, kara para aklama gibi durumlarda kullanılması, devlet denetiminin yapılmıyor oluşu gibi nedenlerden dolayı şu noktada kripto para caiz mi sorusuna, caiz değildir yanıtı verilebilecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
reklam