Ekonomi Haberleri

Kısa Çalışma Ödeneği Rezervi Oranı Nedir, Ne Kadar Süre Devam Edebilir?

Kısa çalışma ödeneğinin süresinin 3 ay daha uzatılması ile birlikte salgından etkilenen işyerleri ve çalışanlara yönelik ufak da olsa bir destek sağlandı.

] }

Kısa çalışma ödeneğinin süresinin 3 ay daha uzatılması ile birlikte salgından etkilenen işyerleri ve çalışanlara yönelik ufak da olsa bir destek sağlandı. Sektör temsilcileri ise İşsizlik Sigortası Fonu kapsamında karşılanmakta olan kısa çalışma ödeneğinin temel rezervine dikkat çekerek, 1 yıl süre kadar bu durumun yeterli olacağını belirtiyorlar. Ancak fon sadece salgını içermediği ve tüm zamanları kapsadığından fonun doğru şekilde yönlendirilmesi de önem taşıyor. Fondan karşılanmakta olan ödenek kapsamında 11 aylık süre içerisinde çalışanlara şimdiye kadar 28 milyar TL ödeme yapıldı. Geriye ise cumhuriyet tarihinin en düşük seviyesi olan 98 milyar TL kaldı.

Ödemeler Yetebilir Ancak Kısıtlı Rezerv Bulunuyor

Şubat ayı itibariyle açıklanan İşsizlik Sigortası Fonu kapsamında 98,3 milyar TL bulunuyor. Bu rakam ise cumhuriyet tarihinin enflasyon oranına göre en düşük seviyesi olarak öne çıkıyor. Her ay fondan yapılan ödemeler ile erime yaşayan meblağın kısa vadede yeterli olacağını uzmanlar belirtiyorlar. Ancak salgın koşullarının uzaması ve bu konuda düzelmelerin tam olarak yaşanmaması halinde fondaki tutarın 1 yıllık gibi bir süre sonunda sorunlar yaratabileceği de belirtiliyor. Bu yüzden uzmanlara göre fon içerisindeki tutarın en iyi şekilde yönetilmesi gerekiyor. Eğer fondaki tutarlar gerekli hesaplamalar yapılmadan kullanılmaya devam ederse, salgın sonrasında işsizlik ödeneği gibi durumlar için büyük sorunlar yaşanabilir ve pek çok kişi mağdur olabilir.

Daha Fazla Göster

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu