Ekonomi Haberleri

İslam Memiş: Ev, araba, emlak, arsa fiyatları fırlayacak

Dolar yükselmeye devam ediyor, altın hareketlendi. Ekonomist İslam Memiş çok popüler bir dolar yorumu yaptı: Haziran’da dolar operasyonu var, altın ve emtia fiyatları artacak. Soygun düzeni sorunsuz çalışıyor. Yemek krizi kapıda, eve gidenler dolaplarını ikiye katlasın. Ev, araba, emlak, arsa fiyatları fırlayacak.

Dolar yine yükselişte. Altın fiyatları ise hareketliydi. Piyasalar altın ve dolar fiyatlarına kilitlendi. Dün 900 TL gram altın Kapalıçarşı’da 920 TL’yi gördü. Son 6 ayın rekorunu kıran dolar hızla 16 TL’ye çıkıyor. Altın yükselir mi, dolar daha da yükselir mi? Aylardır ekonomi gündeminde olan bu iki sorunun yanıtı ABD Merkez Bankası Başkanı Powell’ın yapacağı açıklamada kilitlendi.

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, altın, dolar, gayrimenkuldeki ‘balon’ ve gıda krizine ilişkin çok çarpıcı uyarılarda bulundu. Dolar için Haziran ayına işaret eden Memiş, ‘kış çok sert geçecek, dolaplarınızı doldurun’ uyarısında bulundu. Dolar ve altın fiyatı için tarih veren İslam Memiş, “Sistemi kurdular ve mükemmel çalışıyor” diyerek yatırımcılara tavsiyelerde bulundu.

İşte İslam Memiş’in YouTube kanalında çok konuşulacak olan açıklamaları:

“Geçen hafta dünyada servet el değiştiriyor du, varlıklarınıza dikkat etmeniz ve zenginlerin eline düşmemeniz konusunda sizi uyarmıştım. Alım satım hayali kurmayın, sosyal medya operasyonları ile varlıklarınızı satarsanız kaybedersiniz. Küresel piyasalarda yaşanan sarsıntı operasyonu ile kripto ve emtia tarafında hızlı bir çöküş yaşandı.

“Dolar varlıklarında hızlı bir artış oldu. Şimdi soru şu? Bir ons altında bir geri çekilme olduğunda kim alır ve satar? Dünyada çok güzel bir soygun var. Mekanizma sorunsuz çalışmaktadır. Merkez bankaları tarafından kurulan bu sistem, ticaret yaparak kazanmanız için değil, zengin olmanız için değil, tam tersine cebinizden satın almanız için kurulmuştur.

“Yıllardır emlak piyasası için aynı şeyi söylüyorum. Emlak fiyatları düşmeyecek. Bu konuda iki şeye dikkat edilmelidir. 1 milyondan 5 milyona yükselen balon, yabancı yatırımcı sayesinde patlayacak. Ancak mahalleler arasında, orta gelir grubunun satın aldığı konutlarda yükselmeye devam edecek. İki tarafın da ortak noktası yükselecek olmasıdır. Ancak biri rant, diğeri ise reel maliyetler ve enflasyon nedeniyle artar. Orta düzeyde bir geliriniz varsa ev fiyatları düşmez. Her yıl üzerine koyarak devam edecek” dedi.

“Türkiye’de hep bir oportünizm hikayesi görüyoruz. Otomotiv endüstrisindeki çip krizini kullanarak bir balon yarattılar. Herkes bir araba aldı. Fiyatlar yükseldi, parça fiyatları yükseldi ve otomobil ve sigorta maliyetleri yükseldi. Ne oldu, sigorta şirketlerinin eline düştünüz. Dizel fiyatları arttı ve sürüş oranı düştü. Bayramda şehir dışına çıkanların yüzde 20’yi geçmediğini gördük. Eskiden tek elle araba kullananlar artık iki gözü önde, iki gözü arkada araba kullanıyor.

“Enflasyon rakamları tüm dünyada yükselmeye devam ediyor. Bu günlerin geçeceğini düşünenler için bu benim için bir hikaye. Mevsimsel etkilerden dolayı bir miktar gerileme olabilir. Hasat zamanı özellikle meyve ve sebze fiyatlarında düşüş getirebilir. Ancak bu, bu durumun gıda enflasyonunu önleyeceği anlamına gelmiyor. Eskiden pazara gittiğimizde çuvallarda alırdık. Şimdi onu tahılla alıyoruz. Keşke bilinçli bir toplum olarak bu kadar yemek ve su israfı yapsaydık.”

“Birçok ülke şu anda ciddi şekilde gıda stokluyor. Yaklaşık iki yıldır tarım ürünleri konusunda uyarılarda bulunuyorum. Tüm dünya hiperenflasyona ve gıda kıtlığına hazırlanıyor. Hazirandan sonra memleketine gidip kışa hazırlananlar bu yıl dolaplarını biraz daha doldurmalı. Kışın çok ihtiyacınız olacak, kış son derece sert geçecek. Gıda enflasyonu patlarken elektrik ve doğalgaz tarafında da patlama olabilir. Seni önceden uyarıyorum.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
reklam