Ekonomi Haberleri

Internet Dolandırıcılığına Karşı Komisyon Kuruldu

] }

Ülkemizde yaşayan ve internet kullanıcısı olan pek çok insan 850 ile başlayan numaralardan şikayetçi. Bu numaralardan aranarak pek çok insanın dolandırılması en sonunda devleti harekete geçirdi. Bu yöntemle insanlar büyük maddi zararlara uğruyorlar ve sistemin açıklarından doğru şekilde faydalanan dolandırıcılar yüzünden yasal olarak da kendi haklarını savunamıyorlar.

Bilgi Teknoloji Kurumu’nda gerçekleştirilen toplantı sonrasında hem insanların 850 ile başlayan numaralardan sürekli aranarak taciz edilmesi hem de dolandırılması ile ilgili çeşitli kararlar alındı. Buna göre abonelik ile ilgili olan tüm durumlarda ilgili şirketin dışında herhangi başka kişiler vatandaşı arayamayacak. Sadece müşteri çağrı merkezleri belirlenmiş dönemler arasında bu aramaları yapabilecek.

Dolandırıcılık Nasıl Yapılıyor?

Dolandırıcılar rastgele olarak belirledikleri telefon numaralarını 850 ile başlayan hatlar üzerinden arayak üyelik taahhütlerinin bittiği ve kendi firmalarına geçiş yaparlarsa daha karlı olacaklarını söylüyorlar. Çoğu kişi bu duruma inanarak başka internet servis sağlayıcıya geçiyor. Ancak burada var olan açık, 850 ile başlayan numaradan arayan kişilerin, aradıkları kişinin taahhütlü olarak devam eden internet hizmetini iptal edebilmesi. Bu iptalin sonunda kişi hem yeni bir servis sağlayıcıya geçmek zorunda bırakılıyor hem de devam eden taahhütü başkası tarafından iptal edilebildiği için binlerce lira cayma bedeli ödemek zorunda kalıyor.

Sema Taş

Uludağ Üniversitesi mezunu olan ve uzun bir süredir kripto paralar üzerine analiz ve haberler hakkında analizler ile ilgilenen Sema, kointimes'a katkı sunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu