Altın HaberleriEkonomi Haberleri

İki Popüler Ekonomistten Dolar Tahmini! 18 Liraya Yaklaşan Dolar Sene Sonunda Kaç Lira Olur?

2 Ağustos’ta 17.90 lira altına gerileyen Dolar/TL, bugün yeniden 17.95 seviyesini gördü. Yatırımcılar ise dolar kurunun ilerleyen haftalarda nasıl fiyatlanabileceğini merak ediyor.

2 Ağustos’ta 17.90 lira altına gerileyen Dolar/TL, bugün yeniden 17.95 seviyesini gördü. Yatırımcılar ise dolar kurunun ilerleyen haftalarda nasıl fiyatlanabileceğini merak ediyor. Bu konuya açıklık getirebilecek yorumlar ise Necmettin Batırel ve Selçuk Geçer’in açıklamalarında yer aldı. İşte detaylar…

Dolar/TL Fiyatlanması İçin Yarın Hangi Veri İzlenecek?

ABD’nin ekonomik daralmayla karşı karşıya olduğu belirtildikten sonra, tedarik, üretim ve imalat verilerinde de yılın en düşük seviyesine gerileme olduğu açıklandı. Ekonomik yavaşlamaya işaret eden veriler sonrası dolar göstergesi 105’e iniş yaptı. Bu durumda son bir ayın en düşük rakamı dolar göstergesi için tablodaydı.

Dün dolarda kayıplar varken gelişen ülkelerin para birimlerinde ise değerlenme gördü. Bugün şartlar değişti ve Dolar/TL kuru bir kez daha sıçrama yaptı. Ekonomistler ise Dolar/TL fiyatlanmasında etkili olacak göstergenin yarın açıklanacak enflasyon oranı olduğunu belirttiler. Öncü göstergeler incelendiğinde İstanbul’da enflasyon %99’a çıkış yaptı. Beklentiler ise yurt genelindeki enflasyonun %80’i aşması yönünde şekillendi.

Necmettin Batırel Dolar İçin Bu Seviyeyi İşaret Etti!

Dolar/TL için bugün artış devam ederken, Necmettin Batırel ve Selçuk Geçer’in dolar tahminleri yatırımcılarca yakından takip ediliyor. Necmettin Batırel son röportajında doların 2022 yıl sonunda 10 TL seviyesine düşeceğini belirtti. Selçuk Geçer’in tahmini ise bunun tam tersi şekilde doların sene sonuna doğru 22 lira seviyesini aşabileceği yönünde.

Necmettin Batırel açıklamasında,” Türkiye dünyanın göz bebeği haline geldi. Dünyadan Türkiye’ye fon girişi yapılacak. Portföy yatırımı olacak. Doları olanlar köşe bucak satmaya çalışacak. Dolar yıl sonunda 10 lira seviyesine gelebilir.” ifadelerini kullandı.

Selçuk Geçer’den Dolar/TL Fiyat Tahmini

Selçuk Geçer ise son olarak gerçekleştirdiği Twitter paylaşımında döviz cinsinden kısa vadeli borç stoğunun 182.3 milyar dolarla rekor kırdığını, doların 22 liraya çıkabileceğini ifade etmişti. Bu paylaşım ardından Youtube üzerinden yayınlanan videoda ise 2023 yılına yaklaşıldığında 30 lira seviyesine hareket eden bir dolar kuru görebileceğimizi işaret etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
reklam