] }
Ekonomi Haberleri

Hisse Alış ve Satışının Gerçekleşmeme Sebepleri?

Hisse alış ve satışının gerçekleşmemesi sebepleri arasında birden fazla özel durumun olduğu bilinmektedir. Hisse senedi alımı ve satımı hisse senedi çiftinin seçilmesi, satın almak istenen fiyatın belirlenmesi ve miktarın yazılması ile verilebilmektedir.

Hisse alış ve satışının gerçekleşmemesi sebepleri arasında birden fazla özel durumun olduğu bilinmektedir. Hisse senedi alımı ve satımı hisse senedi çiftinin seçilmesi, satın almak istenen fiyatın belirlenmesi ve miktarın yazılması ile verilebilmektedir. Bu emir sonrasında uygun koşullar sağlandığında hisse senedinin satın alınması gerçekleştirilecektir. Ancak bazı durumlarda hisse alımı ve satımı gerçekleşmeyebilecektir.

Borsada En İyi Emir Tipi Hangisidir?

Öncelikle borsada en iyi emir tipi hangisidir sorusuna yanıt verdikten sonra emirleri neden gerçekleşmediği konusuna geçiş yapmakta yarar vardır. Borsa emir tipleri 4 farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bunlar şu şekilde açıklanabilecektir;

 • Piyasa emirleri: Bu emir tipinde yalnızca alınacak hissenin miktarı yazılmıştır. Bu nedenle yapılan işlem olarak onaylanması için ilk olarak, en iyi fiyatlı emir ile eşleşmesi gereklidir. Herhangi bir eşleşme yapılacak bir emir bulunmuyorsa ise, bu durumda işlemin iptali söz konusudur.
 • Limitli Emirler: Bu emirde miktar ve fiyat bilgisinin her ikisi de girilmiştir. Hisse senedi belirtilen fiyatta ise bu emir hızlı bir şekilde işleme dönüşür. Ancak bu fiyatta değilse pasif bir şekilde beklemeye alınacaktır.
 • Dengeleyici Emirler: Bu emir diğerlerinden biraz farklı olup oldukça karışıktır. Tek fiyat uygulamasını kapsayan tüm seanslarda fiyat belli olup ancak hesaba dahil edilmeyen, eşleşme fiyatı belirlenmiş olup karşılanmadan geriye kalan emirlere dengeleyici emir ismi verilmektedir.
 • Piyasadan Limite Emirler: Buda piyasa emirleri gibi fiyat dahil edilmeden verilen emirlerdir. Fiyat eşleşmesi olduğunda emir hızlı bir şekilde işleme dönüşebilecektir. İşleme dönüşmediği kısım ise son işlem fiyatı göz önünde bulundurularak limitli emir adını alacaktır.

Borsada Emir Ne Zaman Gerçekleşir ?

Hisse alış ve satışının gerçekleşmeme sebepleri aslında yukarda belirtilen ödeme emirlerinin koşullarının sağlanmaması halinde ortaya çıkmaktadır. Peki borsada emir ne zaman gerçekleşir ?

Borsada emirin gerçekleşmesi emirin türüne göre değişiklik gösteren bir durumdur. Örneğin bir hisse senedi alımı için yalnızca fiyat yazıldığında miktarın aynı zamanda en iyi fiyat içeriği ile eşleşmesi gereklidir. En iyi fiyat belirlendikten sonra yatırımcıya bir onay mesajı gönderilir. İşlem hemen gerçekleştirilerek hisse alınmak isteniyorsa bu durumda emre karşılık gelen emir tespit edilmelidir.

Borsada Emir Neden Gerçekleşmez?

Hisse alış ve satışının gerçekleşmeme sebepleri arasında gösterilecek bazı nedenler şu şekilde sıralanabilecektir. Bunlar;

 • Karşı taraf ile eşleyen bir emrin olmayışı,
 • Hisse senedi alım emrinin piyasaya uygun olarak iletilmemiş olması,
 • Emir şartının gerçekleşmeyişi,
 • Fiyat ve zaman önceliğinin gerçekleşmeyişi,
 • İletilen emrin SPK tarafından belirlenen emir iletim saatlerine uygun olmayışı,
 • Alım emrinde belirlenen fiyat içeriği hisse senedini satan yatırımcının olmayışı,
 • Satış emrinde ise, satmak istenen fiyattan alım yapmak isteyen yatırımcının bulunmayışı,
 • Girişi yapılmış hisse senedi için alıcı ve satıcı varlığının söz konusu olmayışı gibi durumlar Borsada emir neden gerçekleşmez sorusunu yaratan sorunlardır.

 

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu