Hangi Bankalar Kredi Borçlarını Erteledi, Kredi Borçları Kaç Ay Ertelendi ?

Koronavirüs salgınından sonra  kamu bankalarının dışında özel bankalarda destek paketi açıkladı. Özel bankalardan biri olan  İş Bankası, mevcut  müşterilerinin 30 Nisan’a kadar anapara, faiz ve taksit ödemelerini 30 Haziran’a kadar ötelenmesine imkan sağlayacak.

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’ın koronavirüs salgınından kaynaklı  işleme aldığı  destek paketinni açıklamasından sonra  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın özel bankalara karşı yapmış olduğu çağrı karşılık buldu ve bu karşılığı veren ilk banka iş bankası oldu.

İş Bankası tarafından yapılan  açıklamada banka, Türkiye’de de yayılım gösteren ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilmesinden sonra   ekonomi destek paketini duyurdu. Buna göre;

  • Müşterilerin 30 Nisan’a kadar ihtiyaç duyması halinde anapara/faiz/taksit ödemelerinin ilave bir koşul aranmaksızın 30 Haziran’a kadar ötelenmesine imkan verilecek.
  • Salgın sebebiyle mali bünyesi olumsuz etkilenen başta turizm, lojistik, AVM, perakende sektörleri olmak üzere sektör ayrımı olmaksızın her bir ihtiyaç, vaka bazında değerlendirilerek ödemesiz dönem dahil gerekli tüm destek verilecek.

‘Hiçbir banka müşterisinden ücret alınmayacak’

  • KOBİ’lerin ve mikro işletmelerin, tabana yaygın yararlanmasını teminen, salgın öncesi girdiği ticari yükümlülüklerinin yerine getirilebilmesi amacıyla mevcut limitlerle desteklenmesi ve gerekirse ilave limit için de azami çaba gösterilecek.
  • Maaş anlaşmalı olsun olmasın banka müşterilerinin gelecek 3 aya ait maaş ödemelerini herhangi bir istihdam azaltımı yapmamaları kaydıyla gerekirse ilave limit tahsisi suretiyle ödenmesine katkı sağlanacak.
  • Dijital kanallar üzerinden yapılacak EFT/havale işlemlerinden 30 Nisan’a kadar (karttan karta havale dahil) hiçbir banka müşterisinden ücret alınmayacak.

‘Kredi kartı limitlerinde artırıma gidilecek’

  • Sağlık ve gıda başta olmak üzere, müşterilerin alışveriş anında ihtiyaç duyması halinde kredi kartı limitlerinde artırıma gidilecek. POS ve Ödeme Kaydedici Cihaz (ÖKC) ücretleri 3 ay boyunca ötelenecek.
  • Bireysel müşterilere, tüketici kredisi, kredi kartı ve ek hesap ödemelerini 3 ay boyunca öteleme imkanı getirilecek.
  • İş Bankası, bu tedbirler manzumesi ile sınırlı olmamak ve başta işini kaybeden vatandaşlara sağlanacak kolaylıklar olmak üzere, ‘Türkiye’nin Bankası’ olarak ülkenin içine girdiği zorlukları aşmak için yapıcı ve çözümcü anlayışını bugüne kadar olduğu gibi sürdürerek her türlü ilave tedbiri alacak.

Kaynak: Sputnik

üzerinden bizi takip edin.

Yorum Yok

Cevap bırakın