Ekonomi Haberleri

Hafta Arasında Dolar Kuru Ne Durumda?

dolar kuru 7,50 seviyelerinde dengelendikten sonra bu bölgeyi de güçlü bir destek noktası haline getirdi ve yazım sırasında dolar kuru 7,56 TL seviyesinde işlem görüyor.

] }

Özellikle döviz yatırımcılarının yakından takip ettiği dolar/TL kurundaki hareketlilikler, bu hafta %1,22 oranında gerçekleşti. Dolar kuru adına oldukça dalgalı şekilde geride kalan haftadan önce Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) attığı adımlara bağlı olarak 6,89 TL seviyesini gören dolar kuru, ABD 10 yıllık Hazine tahvil faizlerinin artışı ile birlikte hafta başında 7,78 TL seviyesini görmüştü.

Bu aşamadan sonra düşüşe geçen dolar kuru 7,50 seviyelerinde dengelendikten sonra bu bölgeyi de güçlü bir destek noktası haline getirdi ve yazım sırasında dolar kuru 7,56 TL seviyesinde işlem görüyor. Hafta arasında %1,22’lik harekete ulaşan dolar kuru, Merkez Bankası’nın “ekonomide sıkı duruş” ve “fiyat istikrarında kalıcılık” adımları ile 7,00 TL seviyesinin altını görmüştü. Yatırımcılar, dolar kurunda yükselişin devam edip etmeyeceğini araştırıyor.

Ekonomik Reform Paketi Dolar Kurunu Etkilemedi

Yatırımcıların arayışları devam ederken uzmanlardan ve analistlerden dolar kuru yorumları gelmeye devam ediyor. Ünlü & Co tarafından hazırlanan dolar analizinde, ABD tahvillerine ve ABD mali teşvik paketine yer verildi.

Analiz raporunda ABD enflasyon verileri ile 7,45 seviyesine kadar çekilen dolar kurunun daha sonra 7,50 bölgesinde dengelendiği belirtildi. Mart ayının ikinci işlem haftasının kapanışı öncesinde, ekonomi piyasalarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklayacağı Ekonomi Reform Paketi’nin tanıtımı takip edilecekti ancak tanıtım sonrası dolar kurunda gözle görülür bir değişiklik yaşanmadı. Olası değişiklikler için, Pazartesi seans açılışı takip edilecek.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu