Uzmanlardan Sevindiren Altın Tahmini: Uzman İsim Rakamlar Hakkında Kesin Konuştu!

Uzmanlardan Sevindiren Altın Tahmini: Uzman İsim Rakamlar Hakkında Kesin Konuştu!

Yamana Gold Inc. Genel Başkanı ve Kurucusu Peter Marrone, altın piyasası hakkında dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu. Marrone altın fiyatlarının yükselişe geçmesi için ani bir fırtına etkisi yaratan birtakım resesyon ve stagflasyon içinde olduğumuzu dile getiriyor. İşte haberin detayları...

Yüksek Altın Fiyatı Tüm Zamanların Seviyesine Ulaşmadı

PDAC Kongresi’nde Peter Marrone altın fiyatları hakkında neler düşündüğünü paylaştı. Güncel durumu analiz eden Marrone şu yorumlarda bulundu:

Altın fiyatı henüz tarihi seviyeye ulaşmadı.

Sarı Maden Geçmişe Mi Dönüyor?

Yamana Gold Başkanı Marrone yüksek stagflasyon yılı kabul edilen 1980 ile 2022 yılları için bazı benzerlikler olduğunu ileri sürüyor. Tarihin altın fiyatları konusunda yol gösterici olabileceğini yineliyor. Buna ek olarak şu açıklamayı yapıyor:

O zamanlar savaş halindeydik. Afganistan Ruslar tarafından işgal altındaydı. Amerikalılar Rusları kötü imparatorluk olarak değerlendiriyorlardı. Bugün de dikkat ettiyseniz o zamanlardaki durum ile aynı benzerlikler yaşanıyor.

Durumun 1980 savaş dönemi ile paralellik olduğunu söyleyen Marrone şunları ekliyor:

O yıllarda altın 840 dolar seviyesindeydi. Şimdiki zamanda 840 dolar ne demek? Bu sayı yaklaşık olarak 2700-2800 dolar civarlarındadır. Kısacası altının bu seviyelere çıkması hiç de kaçınılmaz değildir.

Peter Marrone’den Dikkat Çekici Sözler: Harika Bir Fırtına Bizi Bekliyor

Federal Rezerv faiz oranlarını 75 bps kadar artırdı ancak Marrone bu durumun enflasyonu durdurmak için yeterli bir girişim olmadığını ve Fed’in daha iyi hamleler yapması gerektiğini söylüyor. Konu hakkında ise şu değerlendirmeleri yapıyor:

Borçlar ise hiç görülmemiş seviyelerde. Dünya çapında ekonomiler küçülmeye giderken benim şahsi fikrime göre Fed de işin içinde olmak üzere Merkez Bankasının faiz oranlarını iyi hale getirecek şekilde artırması için harika bir fırtına bizi bekliyor. Artık kuvvetle muhtemel geri çekilmeleri ya da enflasyonist baskı gücünün beklenenden daha uzun süre kalınması için burada olduğu sonucuna varmaları gerekiyor.

Altın Madenciliğinin Maliyet Hesabı

Yamaha Gold başkanı Marrone kendi şirketinin yükselen yakıt maliyetleri ve jeopolitik gerilimler de dahil son yaşanan ekonomik baskılardan az da olsa yalıtılmış halde olduklarını dile getiriyor. Rusya-Ukrayna çatışması için de “Herhangi bir güç durumumuz yok. Dünyanın o bölgesi ile de herhangi bir alışverişimiz yok. Bu sebeple ABD’deki operasyonlarımız gayet iyi şekilde devam ediyor.”

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.